Monthly Archives: Aralık 2015

Besinler ve faydaları İyi gelen besinler

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmeli: Kansere İyi Gelen Yiyecekler

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmeli: Kansere İyi Gelen Yiyecekler

kansere iyi gelen yiyecekler
kansere iyi gelen yiyecekler

Kansere iyi gelen besinler şunlardır:

Kanser hastaları ne yemeli: Kansere faydalı besinler:

1. Kanser hastaları neler yemeli: Sarımsak

– Sarımsak kansere karşı mücadeleye yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Sarımsak içerdiği enzimler ile kansere neden olan hücrelerin büyümesini engeller.

–  Sarımsak aynı zamanda DNA onarımını artırır. Kanserojen oluşumunu durdurmaya yardımcı olurken özellikle yemek borusu, kolon ve meme kanserine karşı koruma sağlar.

– Her gün yemek ve salatalara biraz sarımsak eklenerek tüketilebilir. Alternatif olarak bir barda ılık suyun içerisine sarımsak ezmesi eklenerek tüketilmesi önerilir.

2. Kansere faydalı yiyecekler: Karpuz:

– Kanserle mücadele için önerilen bir diğer besin karpuzdur. Karpuz su içeriği yüksek bir besin olmasının yanı sıra genel sağlık için de faydalı olan birçok besin öğesini içerir. Vücutta hücrelerin zarar görmesini engeller. Antioksidanlar içerir.

– Karpuz aynı zamanda kanseri önlemeye yardımcı olan ellajik asit açısından da zengindir. Kanserle mücadeleye yardımcı olan karpuzun yanı sıra çilek, böğürtlen, yaban mersini gibi meyveler de tüketilebilir.

3. Kansere iyi gelen yiyecek: Domates:

– Domates de kansere karşı koruyucu özellikler içerir. İçerisindeki likopen maddesi ile özellikle prostat kanserine karşı koruma sağlar.

– Domates suyu tüketimi hücrelerin anormal şekilde büyümesini engellemeye yardımcı olur. Ayrıca mide, akciğer, rahim kanserlerine karşı da koruyucu özellikleri vardır.

– Domates salatalar ile birlikte tüketilebileceği gibi yemeklere de eklenebilir.

4. Kansere iyi gelen gıdalar: Taze sebzeler:

– Kansere karşı koruma sağlamak için taze sebzeler de tüketilebilir. Özellikle karnabahar, lahana gibi sebzelerin tüketilmesi önerilir. Kanser hücrelerinin oluşmasını engeller ve DNA’nın bozulmasının önüne geçer. Ayrıca brokoli de beslenme düzenine eklebilir.

– Taze sebzelerin tüketilmesi ağız, mide, yemek borusu gibi kanser türlerinin engellenmesini sağlar. Anti mikrobiyal özellikleri de vardır.

5. Kansere karşı beslenme: Havuç:

– Havuç da beslenme düzenine eklenmesi önerilen besinlerden biridir. Kanser hücrelerinin oluşmasını engellerken aynı zamanda yararlı fitokimyasallar içerir. Hücrelerde bulunan toksinlerin ve zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

– Havuç salata ve yemeklere eklenerek tüketilebilir. Alternatif olarak her gün bir bardak havuç suyu tüketilmesi önerilir.

6. Kanser için neler yemeliyiz: Tam tahıllı besinler:

– Kansere karşı mücadele için tam tahıllı besinlerin ve kepekli tahılların tüketilmesi önerilir. Bu besinler hücrelerdeki anormallikleri engeller. Aynı zamanda hücrelerin düzgün işlemesini sağlar.

– Antioksidanlar ve saponinler içeren tam tahıllı besinler her gün düzenli olarak tüketilebilir. Beyaz ekmekten uzak durulması önerilir.

7. Kansere karşı etkili yiyecekler: Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler:

– Kanserle mücadele için ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi tavsiye edilir. Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler başta mide kanseri olmak üzere yemek borusu ve ağız kanserine karşı koruma sağlar. Vücutta biriken toksinleri ve serbest radikalleri engeller.

– Ispanak karotenoid, zeaksantin ve lutein açısından zengindir. Bu içeriğinin yanı sıra folat ve lif de içerir. Yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşmasını teşvik eder ve DNA’nın onarılmasına yardımcı olur.

– Ispanağın yanı sıra semiz otu ve pazı da tüketilebilir.

8. Kansere iyi gelen bitki çayları:

– Siyah çay ve yeşil çay, beyaz çay, oolong çayı gibi çay türleri düzenli olarak tüketilebilir. Bu çaylar vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

– Yeşil ve siyah çay flavonoid içerir. Aynı zamanda güçlü antioksidanlardan biri olan polifenoller de içerir. İçerdiği kateşinler kanser ile mücadelede son derece etkilidir.

– Her gün birkaç bardak kadar bu çaylardan tüketilebilir. Yapılan bazı araştırmalara göre özellikle yeşil çay vücut sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kanser hücrelerinin gelişimini engelleri hücresel mutasyonları önler.

9. Kansere iyi gelen meyveler: Nar:

– Nar da kansere karşı etkili çözümlerden biridir. Kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Aynı zamanda genel sağlık için de faydalı besin öğelerini içerir.

– Nar içerisinde bulunan bileşikler ve ellajik asit ile kansere karşı koruyucu bir besin olarak beslene düzenine eklenebilir.

– Nar; çilek, ceviz, ceviz, üzüm gibi besinler ile birlikte de tüketilebilir.

10. Kansere iyi gelen baharatlar: Zerdeçal:

– Kansere karşı koruyucu etkileri olan bir diğer besin zerdeçaldır. Zerdeçal, da sarımsak ile aynı etkilere sahiptir. Etkili ve doğal anti enflamatuar özellikleri vardır. Aynı zamanda antioksidan özellikleri ile de bilinir.

– Zerdeçal içerdiği kurkumin maddesi ile beslenme düzenine mutlaka eklenmelidir. Yemek ve salatalara eklenerek tüketilebilir.

– Alternatif olarak bir bardak kaynar suya biraz zerdeçal eklenir. Karıştırılır ve çay şeklinde tüketilir. Günde birkaç bardak kadar tüketilebilir.

11. Kansere iyi gelen balıklar: Yağlı balıklar:

– Yağlı balıkların da beslenme düzenine eklenmesi önerilir. Özellikle somon balığı, ringa balığı, sardalye, uskumru gibi balıklar tüketilebilir. Bu balıklar D vitamini açısından son derece zengindir. Yapılan araştırmalarda D vitamininin kansere karşı son derece etkili olduğu anlaşılmıştır.

– Bu besinler D vitamini içeriğinin yanı sıra omega 3 yağ asitleri açısından da zengindir.

– Yağlı balıkların yanı sıra D vitamini içeriği olan süt, yoğurt, yumurta sarısı gibi besinler de beslenme düzenine eklenebilir. Bu besinler düzenli olarak tüketildiğinde genel sağlık için de olumlu etkiler gösterir.

12. Tohumlar ve kuruyemiş:

– Kansere karşı koruma sağlayan bir diğer besin tohumlar ve fındık gibi çerezlerdir. Bu besinler hücrelerin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda lignanlar, antioksidanlar ve omega 3 yağ asitleri içerir. Özellikle fındık kanser hücrelerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olan quercetin ve campferol gibi antioksidanlar açısından zengindir.

– Bu besinler aynı zamanda DNA onarımını sağlar.

13. Yosun ve diğer deniz sebzeleri:

– Kansere karşı mücadelede yardımcı olan gıdalardan biri de deniz yosunu ve diğer deniz sebzeleridir. Bu besinler özellikle meme kanseri için önerilir. Chlorophyloneler, lif, B 12 vitamini, protein, beta-karoten açısından da son derece zengindir.

– Yosun gibi besinler yüksek miktarda demir, iyot, magnezyum, kalsiyum, potasyum gibi mineraller içerir.

Tüm bu besinlerin beslenme düzenine mutlaka eklenmesi önerilir. Bu besinler kansere karşı koruma sağlarken aynı zamanda dengeli beslenme planında bulunması önerilen besinlerdir. Bu besinlerin yanı sıra yaşam tarzında da bazı değişikliklerin yapılması önerilir. Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Her gün 8 saat kadar uyunması tavsiye edilir. Her gün aynı saatlerde uyunmalı ve erken kalkılmalıdır. Ayrıca sigara ev alkol gibi zararlı alışkanlıklardan da uzak durulması gerekir. Bu zararlı alışkanlıklar vücutta toksin birikmesine neden olur. Güneşe karşı da koruma sağlanmalıdır. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması cilt kanserine neden olabilir. Özellikle yazın yüksek faktörlü güneş kremlerinin kullanılması önerilir. Yüz ve diğer cilt alanları için farklı losyonların kullanılması önerilir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesi için C vitamini açısından zengin besinlerin mutlaka beslenme düzenine eklenmesi önerilir. Tüm bu öneriler dikkate alındığında kansere karşı koruma sağlanabilir.