Monthly Archives: Mart 2016

Bitkisel çözümler Cilt için bitkisel çözümler Doğal tedaviler

Yara İzleri Nasıl Geçer: Yara İzlerine Bitkisel Çözüm

Yara İzleri Nasıl Geçer: Yara İzlerine Bitkisel Çözüm

yara izlerine bitkisel çözüm
yara izlerine bitkisel çözüm

Yara izlerine doğal çözüm önerileri şunlardır:

Yara izlerine ne iyi gelir: Yara izleri için bitkisel çözüm

1. Yara izlerini ne geçirir: E vitamini

– Yara izleri için en etkili çözüm E vitaminidir. Cildin kendini yenilemesine yardımcı olur. Cilt hücrelerinin onarılmasını sağlar. Aynı zamanda cilde daha aydınlık ve canlı bir görünüm kazandırır.

– E vitamini açısından zengin besinler beslenme düzenine mutlaka eklenmelidir. Badem ve fındık gibi besinler tüketilebilir.

– E vitamini cilde topikal olarak da uygulanabilir. Ayrıca ek takviye olarak da alınabilir. Ancak takviye olarak alınacaksa mutlaka bir doktora danışılması önerilir.

2. Yara izlerine ne yapılır: Işık terapisi

– Işık terapisi yara izleri için yaygın olarak kullanılan çözümlerden biridir. Ancak konusunda uzman bir kişiye yaptırılmalıdır. Aksi halde cilt yapısı zarar görebilir.

– Lazer tedavisi cildin daha pürüzsüz ve sıkı görünmesine yardımcı olurken aynı zamanda ciltte kolajen üretimini teşvik eder.

3. Yara izi nasıl geçer: Masaj

– Yara izlerinin azaltılması için düzenli olarak cilde masaj yapılması önerilir. Masaj kan akışının artmasına yardımcı olur ve dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlar.

– Her gün düzenli olarak etkilenen cilt alanlarına masaj yapılabilir.

4. Yara izlerine iyi gelen bitkiler

– Ciltteki yara izlerinin azaltılması için doğal çözümlerden faydalanılabilir:

+ Karbonat: Karbonat içerdiği enzimler ile ciltteki yaraların görünümünü azaltır. Aynı zamanda cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Biraz karbonat ile su karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

+ Aloe vera: Aloe vera cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda yara izlerini azaltır. Biraz aloe vera jel etkilenen cilde doğrudan uygulanabilir. Bir süre ciltte bekletilir. Durulama gerektirmez.

+ Kakao yağı: Kakao yağı da cildin onarılmasına yardımcı olur

+ Limon suyu: Limon suyu içerdiği sitrik asit ile cildin temizlenmesine yardımcı olur. Cilde doğrudan uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

+ Zeytinyağı: Zeytinyağı da cildin nemli kalmasına ve cilt yapısının onarılmasına yardımcı olur. Biraz hardal yağı ile zeytinyağı ve 5 damla lavanta yağı karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama düzenli olarak her gün 2 kez yapılabilir.

5. Yara izini ne geçirir: Beslenme düzeni

– Beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Her gün vitamin ve mineral açısından zengin besinlerin tüketilmesi önerilir. C vitamini gibi bağışıklığı güçlendiren besin öğelerinin düzenli olarak alınması gerekir.

– Kızartma ve yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Yeşil sebzeler ve meyveler tüketilmelidir. Gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durularak daha çok bitkisel çaylar ve sebze suları tüketilmelidir.

– İçilen su miktarının artırılması önerilir. Her gün 3 litre kadar su tüketilmelidir. Suyun yanı sıra özellikle yeşil çay ve papatya çayı tüketilebilir.

Yara izleri estetik sorun olarak görülür. Bu sorunun azaltılması için genellikle kozmetik çözümler kullanılır. Kozmetik ürünler içerdikleri kimyasallar nedeni ile cildin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle daha çok bitkisel içerikli ürünler kullanılmalıdır. Yara izlerinin kalıcı hale gelmesinin temel nedeni güneş ışınlarıdır. Güneş ışınlarından korunmak için düzenli olarak güneş kremi kullanılması önerilir. Yara izlerinin azaltılması için tüm bu bitkisel çözümler kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda izler oldukça derindir ve tedaviye tam cevap vermeyebilir. Ciltteki izler geçmiyorsa bir cilt doktoruna başvurulabilir. Bazı durumlarda estetik müdahale gerekebilir. Beslenme düzenine dikkat edilmesi ve su tüketiminin artırılması gerektiği unutulmamalıdır. Su içilmesi ciltteki toksinlerin ve serbest radikallerin dışarı atılmasını sağlar. Aynı zamanda cildin daha pürüzsüz kalmasına yardımcı olur.