Monthly Archives: Mayıs 2016

Bitkisel çözümler Doğal tedaviler

İshale Ne İyi Gelir: İshal İçin Bitkisel Tedavi

İshale Ne İyi Gelir: İshal İçin Bitkisel Tedavi

ishal için bitkisel tedavi
ishal için bitkisel tedavi

İshal için doğal çözüm önerileri şunlardır:

İshal nasıl geçer: İshale doğal çözüm

1. İshali ne geçirir: Yoğurt

– İshal genellikle sindirim sorunları nedeni ile oluşur. Mide ve bağırsaklardaki virüs ve mikroplar nedeni ile de oluşabilir. Bu durumda en etkili besin yoğurttur. Yoğurt yararlı bakteriler içerir. Bu bakteriler mide ve bağırsaklardaki zararlı bakterilerin ölmesini sağlar. Etkili ve doğal bir antibiyotik görevi görür.

– Her gün 2 kase kadar yoğurt tüketilmesi tavsiye edilir.

2. İshale iyi gelen bitkiler: Zencefil

– Zencefil de ishalden kurtulmak için önerilen çözümlerden biridir. Gıda zehirlenmesi tedavisinde de kullanılan zencefil var olan ağrıların azaltılmasını sağlar.

– Taze zencefil küçük bir parça kadar alınır ve rendelenir. İçerisine bir çay kaşığı bal eklenir. Bu karışım her gün düzenli olarak tüketilir. Mide suyunun dengelenmesine yardımcı olurken aynı zamanda ishal belirtilerini azaltır. Ancak tüketildikten sonra bir süre su içilmemelidir.

– Alternatif olarak, günde iki ya da üç kez zencefil çayı tüketilebilir. Zencefil baharat olarak da kullanılabilir.

3. İshal için elma sirkesi

– Elma sirkesi de ishalden kurtulmak için yaygın olarak kullanılır. Asidik yapısı ile mide ve bağırsakların temizlenmesini sağlar. İshale neden bakterilere karşı etkili maddeler içerir.

– 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi konulur. Bu karışım günde 1 ya da 2 kez düzenli olarak içilir.

4. İshal için şifalı bitkiler: Çemen tohumları

– İshal tedavisi için önerilen bir diğer çözüm çemen tohumlarıdır. İshalin belirtilerini azaltır. Aynı zamanda bağırsakların temizlenmesini sağlar.

– 1 çay kaşığı çemen tohumu 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırılarak tüketilebilir.

– Alternatif olarak yoğurt ve çemen tohumlarının içerisine kimyon tohumu da eklenerek günde 3 kez tüketilebilir.

5. İshale iyi gelen çorbalar: Havuç çorbası

– Havuç çorbası ishal nedeniyle kaybedilen gerekli besin ögelerinin geri kazanılmasına yardımcı olur.

– 500 gram havuç yıkanır ve ince ince doğranır. Ardından 3 bardak suyun içerisine eklenir. Kaynatılır ve püre haline getirilir. İçerisine biraz tuz da eklendikten sonra tüketilir.

6. İshale çözüm: Beyaz pirinç

– İshal kurtulmak için önerilen bir başka besin beyaz pirinçtir. Pirinç sindirimi çok kolay olan bir besindir. Bağırsakların yumuşamasına yardımcı olurken aynı zamanda dışkının sertleşmesini sağlar.

– Herhangi bir baharat ya da sos eklemeden düz beyaz pirinç küçük miktarlarda tüketilmelidir.

7. İshale hangi bitki çayı iyi gelir: Papatya çayı

– Papatya çayı etkili ve doğal sakinleştirici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda mideyi yatıştırır. Bu çay antispazmodik özelliklere de sahiptir. Mide ağrılarını ve olası iltihabı azaltır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı papatya eklenir. Yaklaşık 10 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülür ve içerisine biraz da bal eklenerek tüketilir. Günde birkaç bardak kadar tüketilebilir.

8. İshal için ne yapılır: Muz

– Muz içerdiği enzimler ile sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Hem ishal hem de kabızlık durumunda önerilir. Dışkının normal formunda olmasını sağlar. Potasyum açısından da zengindir.

– Pektin ve lif içeren muz her gün düzenli olarak 1 ya da 2 adet tüketilebilir.

Yukarıdaki tüm bitkisel ve doğal çözümler ishal belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur. İyileşme sürecini hızlandırır ve sindirim sisteminin korunmasını sağlar. Genellikle virüs nedeni ile oluşan ishal durumunda yoğurt mutlaka tüketilmelidir. Ayrıca stres ve anksiyete gibi durumlardan uzak durulmalıdır. Bu nedenle stres yönetimi için yoga ve meditasyon gibi yöntemler önerilir. Eğer ishal durumu uzun zamandan beri devam ediyorsa ya da giderek şiddetleniyorsa su kaybı ve diğer ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Bu nedenle en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna danışılması gerektiği unutulmamalıdır.