Monthly Archives: Temmuz 2016

Bitkisel çözümler Cilt için bitkisel çözümler

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm

güneş yanığı için bitkisel çözümler
güneş yanığı için bitkisel çözümler

Güneş yanığı için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Güneş yanığı nasıl geçer: Güneş yanığına bitkisel çözüm

1. Güneş yanığına doğal çözüm: Cadı fındığı yağı

– Cadı fındığı yağı ciltte büzücü etkiler gösterir. Bu nedenle güneş yanıklarında kullanılması önerilen en etkili çözümlerden biridir. İçerisindeki tanen ve kateşin ile ciltteki iltihabı ve inflamasyonu azaltır.

Gerekli malzemeler:

– Cadı fındığı yağı

– Temiz bez

Uygulanışı:

– Cadı fındığı yağı bir bez yardımı ile cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. İşlem günde birkaç kez tekrar edilmelidir.

2. Güneş yanığını ne geçirir: Ev yapımı güneş sonrası losyon

– Güneş yanıklarının yarattığı acıyı azaltmak için ev yapımı güneş kremi kullanılabilir.

Gerekli malzemeler:

– 1 yemek kaşığı cadı fındığı yağı

– 1 yemek kaşığı aloe vera jel

– 3 ya da 4 yemek kalığı karbonat

– Bir fincan nane yaprağı (doğranmış)

– 2 yemek kaşığı su

Uygulanışı:

– Öncelikle su, cadı fındığı yağı ile aloe vera jeli karıştırılır. Bu şekilde yaklaşık 2 ya da 3 saat bekletilir. Daha sonra içerisine karbonat ve nane de eklenir. Karbonat eklendikten sonra iyice karıştırılır ve cam bir kavanozda saklanır. Bu karışım krem şeklinde düzenli olarak kullanılır. Buzdolabında saklanması önerilir.

3. Güneş yanığına ne sürülür: Lavanta esansiyel yağı

– Anti enflamatuar ve analjezik özellikleri olan lavanta esansiyel yağı güneş yanığını yatıştırmaya yardımcı olur. Bu yağ doku rejenerasyonunu desteklerken aynı zamanda kısa sürede rahatlama sağlar.

– Temiz ve nemli bir bez üzerine birkaç damla lavanta yağı eklenir. Bu bez cilde kompres olarak uygulanır. 5 dakika kadar ciltte bekletilir ve ardından alan ılık su ile durulanır.

4. Güneş yanığı için ne yapmalı: Ev yapımı güneş yanığı spreyi

– Evde etkili ve güçlü anti inflamatuar özellikleri olan güneş yanığı spreyi yapılabilir.

Gerekli malzemeler:

– 2 ya da 4 damla lavanta esansiyel yağı

– 1 damla altın otu yağı

– Yarım çay kaşığı aloe vera jel

– 2 yemek kaşığı su

– 1 adet boş sprey şişesi

Uygulanışı:

– Su, aloe vera jeli ve diğer tüm malzemeler karıştırılır. Bu karışım sprey şişesine konulur. Güneş yanıklarının üzerine sprey şeklinde günde birkaç kez uygulanır.

5. Güneş yanığına doğal tedavi: Marul suyu

– Marul da güneş yanığı için kullanılabilir. Var olan ağrının azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda etkili anti enflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir.

– Birkaç adet marul yaprağı yıkanır. Ardından suyun içerisinde yaklaşık 15 dakika kadar kaynatılır. Süzülür ve soğuması beklenir. Pamuk yardımı ile elde edilen su cilde uygulanır. Günde birkaç kez işlemin tekrar edilmesi gerekir. Bu şekilde ağrı ve acıma hissinin azaltılmasına yardımcı olur.

6. Güneş yanığına iyi gelen bitkiler: Hatmi kökü

– Hatmi kökü cildi yatıştırır ve sakinleştirici etkileri vardır. Aynı zamanda cilt yapısını besler ve cildin kendi kendini onarmasına yardımcı olur. İçerdiği bileşikler sayesinde olası iltihabı da azaltmaya yardımcı olur.

– Bir avuç hatmi kökü kurutulur. 2 çay kaşığı kurutulmuş hatmi kökü 1 ya da 2 bardak suyun içerisinde yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılır. Süzülür ve soğumaya bırakılır.

– Hatmi kökü suyu temiz bir bez yardımı ile cilde kompres olarak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

Güneş yanığı tedavisi için tüm bu bitkisel çözümler kullanılabilir. Düzenli olarak kullanıldıklarında son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Bazı durumlarda ise ciltteki yanıklar yoğun tahrişe ve derin hasarlara neden olabilir. Bu durumda mutlaka bir cilt doktoruna gidilmesi tavsiye edilir. İlaç ve merhem tedavisi uygulanması gerekebilir.