Ağız Kokusu Nasıl Geçer: Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm

Ağız Kokusu Nasıl Geçer: Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm

ağız kokusuna bitkisel çözüm
ağız kokusuna bitkisel çözüm

Ağız kokusu mide sorunları, diş çürükleri, apse sorunu ve ağız hijyeni eksiklikleri nedeni ile oluşabilir. Bu durumda genellikle sprey ve gargara kullanılır. Ancak bitkisel çözümler de son derece etkilidir. Ağız kokusu için doğal çözümler şunlardır:

Ağız kokusuna ne iyi gelir: Ağız kokusu için bitkisel çözümler

1. Ağız kokusu için gargara ve spreyler

– Ağız kokusunun giderilmesi için yaygın olarak kullanılan çözüm gargara ve spreylerdir. Bu çözümler kısa süreli çözüm sağlasa da sık kullanılır.

– Özellikle nane içeren gargaralar ve spreyler gün içerisinde birkaç kez düzenli olarak kullanılabilir.

2. Ağız kokusunu ne geçirir: Ağız hijyeni

– Ağız içerisindeki bakterilerin üremesi ağız kokusunun ana nedenlerinden biridir. Bu nedenle bakterilerin öldürülmesi için ağız hijyenine de dikkat edilmesi önerilir.

– Dişler her gün düzenli olarak birkaç kez fırçalanmalıdır. Ayrıca diş ipi kullanılması da önerilir.

3. Ağız kokusunu ne önler: Bazı besinler kaçınmak

– Ağız kokusunun temel nedenlerinden biri tüketilen besinlerdir. Özellikle sarımsak, soğan ve baharatlı gıdalardan uzak durulması önerilir. Süt ve süt ürünlerinin çok fazla tüketilmesi ve bu besinler tüketildikten sonra dişlerin fırçalanmaması ağız kokusuna neden olabilmektedir.

4. Ağız kokusuna iyi gelen yiyecekler: Yeşil yapraklı besinler

– Yeşil yapraklı besinlerin düzenli olarak tüketilmesi ağız içerisindeki bakterilerin ölmesine yardımcı olurken aynı zamanda dişlerin temizlenmesini sağlar. Özellikle nane ve maydanoz gibi besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir.

5. Ağız kokusu için limon suyu

– Limon suyu da ağız kokusu için önerilen çözümlerden biridir. Özellikle sarımsak kokusunun azaltılması için önerilir. Tükürük üretimini de artırır.

6. Ağız kokusu için su tüketimi

– Su tüketimini mutlaka artırılması gerekir. Suyun her gün 3 litreye yakın tüketilmesi toksinlerin ve serbest radikallerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

7. Ağız kokusunu önlemenin yolları: Esansiyel yağlar ve bitkiler

 – Ağız kokusunun giderilmesi için yağlardan da faydalanılabilir. Özellikle rezene, anason, adaçayı, nane, karanfil gibi bitkilerin kullanılması tavsiye edilir. Her yemeklerden sonra rezene tohumu, adaçayı, nane ya da anason çiğnenebilir.

– Karanfil yağı ile su karıştırılarak gargara olarak kullanılabilir. Bu gargara diş ağrılarının azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda bakterileri de öldürür.

8. Ağız kokusu için elma sirkesi

– Elma sirkesi içerdiği asitler ile bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

– Bir bardak ılık suyun içerisine biraz elma sirkesi eklenir. Bu karışım ile günde birkaç kez gargara yapılır.

9. Ağız kokusuna kesin çözüm: Karbonat

 – Karbonat da ağız kokusunun azaltılmasına yardımcı olur. Bir bardak ılık suyun içerisine biraz karbonat eklenir. Karıştırılır ve gargara olarak kullanılır.

– Alternatif olarak biraz karbonat ve su karıştırılır. Hamur kıvamına getirilen karışım dişlere uygulanır. 10 dakika kadar dişlerde bekletilir ve ağız su ile durulanır.

– Karbonat ile birkaç damla nane yağı ile çay ağacı yağı veya limon yağı bir bardak suyun içerisine eklenir. Elde edilen karışım günde birkaç kez gargara olarak kullanılır.

Ağız kokusu son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu kokunun nedeni genellikle bakterilerin üremesidir. Bu nedenle ağız hijyenine dikkat edilmelidir. Sarımsak ve soğan gibi besinlerden bir süre uzak durulabilir. Ağız kokusunun nedeni diş çürükleri ve apseler de olabilir. Bu nedenle bir diş doktoruna gidilerek muayene olunması önerilir. Kimi zaman mide sorunları da ağız kokusuna neden olabilmektedir. Mide asidinin artmasına neden olan reflü durumunda düzenli olarak gargara kullanılması önerilir. Kullanılan gargaralara da dikkat edilmelidir. Nane ve limon içeren gargaralara son derece etkili olacaktır. Ağız kokusunun giderilmesi için tüm bu bitkisel çözümlerin düzenli olarak uygulanması önerilir. Bu çözümlere rağmen bir sonuç alınamıyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir