Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir: Ağız Yaraları İçin Bitkisel Çözümler

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir: Ağız Yaraları İçin Bitkisel Çözümler

ağız yaraları için bitkisel çözümler
ağız yaraları için bitkisel çözümler

Ağız yaralarının tedavisinde en yaygın kullanılan çözüm sarımsaktır. Sarımsak anti bakteriyel ve antibiyotik özellikleri ile yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Ağız yaraları için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Ağız yarası nasıl geçer: Ağız yarasına bitkisel tedavi

Ağız yarası için ne yapılmalı: Sarımsak

Gerekli malzemeler:

– Birkaç diş sarımsak

– Su

Uygulanışı:

– Birkaç diş sarımsak ezilir. Ardından suyun içerisine eklenir. Bir süre kaynatılır. Be bu su soğuduktan sonra gargara olarak kullanılır. Günde 2 kez kullanılması önerilir.

Ağız yaralarına sarımsak uygulamak:

Gerekli malzemeler:

– 3 ya da 4 diş sarımsak

– Havan

– Su

Uygulanışı:

– Havan içerisinde birkaç diş sarımsak ezilir. Ardından su ile karıştırılarak macun haline getirilir.

– Elde edilen macun ağız yaralarının üzerine uygulanır. Bir süre etkilenen alanda bekletildikten sonra ağız su ile çalkalanır.

– Uygulama her gün birkaç kez yapılabilir.

Ağız yaralarını ne geçirir: Sarımsak yağı

Gerekli malzemeler:

– Sarımsak yağı

– Zeytinyağı

– Pamuk

Uygulanışı:

– Küçük bir kase içerisinde sarımsak yağı ve zeytinyağı eşit miktarda (birkaç damla kadar) karıştırılır. Elde edilen karışım pamuk yardımı ile yaraların üzerine uygulanır. Bir süre bekletilir be su ile ağız çalkalanır.

– Zeytinyağı ile sarımsak yağı karışımı ağız içerisindeki tahrişi ve yanma hissini azaltır.

– Bu uygulamanın özellikle geceleri yatmadan önce yapılması önerilir.

Ağız yaralarını ne iyileştirir:

Gerekli malzemeler:

– Sarımsak

– Su

Uygulanışı:

– Birkaç diş sarımsak ezilir ve macun haline getirilir. Su ile karıştırıldıktan sonra ısıtılır. Ilık halde yaraların üzerine uygulanır. 10 dakika kadar bekletilir ve su ile durulanır.

– Her gün düzenli olarak uygulanması önerilir.

Ağız yaraları için ne iyi gelir:

Gerekli malzemeler:

– Sarımsak macunu

– Boş dudak balsamı

Uygulanışı:

– Sarımsak ezilir ve macun haline getirilir. Elde edilen macun boş dudak balsamı tüpüne konulur. Bu balsam yatmadan önce her gün düzenli olarak kullanılır.

Ağız yaraları için en iyi ilaç:

Gerekli malzemeler:

– Birkaç diş sarımsak

– Bıçak

Uygulanışı:

– Birkaç diş sarımsak bıçak ile dilimler halinde kesilir. Ardından etkilenen alanlara uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

– Cilt üzerinde batma hissi vermiyorsa birkaç dakika bekletilmesi önerilir.

– Uygulama günde 3 kez, yaklaşık 2 hafta boyunca yapılmalıdır.

Ağız yaraları için evde ne yapılabilir: Sarımsak suyu

Gerekli malzemeler:

– 1 çay kaşığı sarımsak suyu

– Pamuklu çubuk

Uygulanışı:

– Küçük bir kase içerisine sarımsak suyu konulur. Buzdolabında soğuması için bekletilir. Ardından pamuklu çubuk yardımı ile ağız içerisindeki yaralara uygulanır. Bir süre bekletilir ve ağız su ile çalkalanır.

– Birkaç hafta her gün düzenli olarak kullanılması önerilir.

Ağız yaraları için evde çözüm:

– Sarımsak ile birlikte avokado da kullanılabilir. Avokado içerisindeki E vitamini ile herpes virüsüne karşı mücadeleye yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini artırır ve anti viral özelliklere sahiptir.

Gerekli malzemeler:

– Sarımsak (ezilmiş veya kıyılmış)

– Avokado püresi

Uygulanışı:

– Küçük bir kapta biraz ezilmiş sarımsak ve avokado püresi karıştırılır. Elde edilen karışım ağız içerisindeki yaraların üzerine uygulanır. Bir süre bekletilir ve ağız su ile çalkalanır.

Ağız yarasına evde çözüm:

Gerekli malzemeler:

– 2 ya da 3 diş sarımsak

– 1 bardak su

Uygulanışı:

– Birkaç diş sarımsak ezilir. Macun haline getirilir ve içerisine su eklenir. Bu su düzenli olarak tüketilir.

Ağız yarası bal uygulaması

Gerekli malzemeler:

– 2 ya da 3 diş sarımsak

– 1 tatlı kaşığı bal

Uygulanışı:

– Birkaç diş sarımsak ezilir ve püre haline getirilir. Elde edilen püreye bal eklenir. Yaraların üzerine doğrudan uygulanır. Bir süre bekletilir ve ağız su ile çalkalanır.

– Düzenli olarak uygulandığında yaralara neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

Ağız yaraları için önerilen ipuçları:

– Sarımsak uygulamaları ciltte tahrişe ve yanma hissine neden olabilir. Bunun nedeni sarımsağın güçlü bileşenler içermesidir. Eğer yanma ve tahriş söz konusu ise uygulamaya ara verilmelidir.

– Her gün 2 diş sarımsak çiğnenebilir. Sarımsak ağızdaki yaraların iyileşmesine yardımcı olurken aynı zamanda bağırsak ve mide sağlığının da korunmasını sağlar.

– Sarımsak uygulamaları düzenli olarak yapılmalıdır. Ancak çok uzun süre ve sık aralıklar ile yapıldığında kötü nefes kokusu, bağırsaklarda gaz birikimi, şişkinlik ve mide bulantısına neden olabilir.

– Eğer kan inceltici ilaçlar kullanılıyorsa mutlaka sarımsak kullanılmadan önce doktora danışılması önerilir. Sarımsağın da kan inceltici özellikleri vardır. Ayrıca bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir.

– Cilt üzerine taze sarımsak ya da sarımsak suyu uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Eğer tahriş söz konusu ise su ile karıştırılarak kullanılabilir.

– Sarımsak uygulamaları yaraların iyileşmesinin yanı sıra var olan acı ve ağrıyı da azaltmaya yardımcı olur.

– Ayrıca günde 1000 mg ile başlanarak günde iki kez sarımsak takviyeleri alınabilir. Ardından miktar yavaş yavaş artırılır.

– Enfeksiyonun ağızın ve boğazın diğer kısımlarına yayılmasını ya da başkalarına geçmesini engellemek için sarımsak uygulamasından sonra eller anti bakteriyel bir sabun ve ılık su ile iyice yıkanmalıdır.

– Hamile ya da emziren kadınlarda sarımsak kullanımı bazı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle bu tip durumlarda da kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılması önerilir.

– Sarımsak uçuk için krem olarak da kullanılabilir. Bir diş sarımsağın ucu kesilir ve uçuğun üzerine uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır. Yaranın temizlenmesine yardımcı olurken uçuğu büyümesini de engeller.

– Sarımsak uygulamalarının yanı sıra ağız yaralarından kurtulmak için stresten de uzak durulması gerekir. Stres kontrolü için yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı teknikler kullanılabilir. Bu teknikler hem beden hem de zihin sağlığının korunmasına yardımcı olurken bağışıklığı da güçlendirmektedir.

– Uçuk tedavisi için normal miktardan daha fazla sarımsak tüketilmemesi önerilir. Aksi halde mide ekşimesi ya da asit reflü gibi herhangi bir sorun oluşabilir.

– Sarımsak tüketimi yerine birkaç diş sarımsak ezmesi ayak tabanlarını ovmak için de kullanılabilir. Yaklaşık 20 dakika içinde sarımsak etkisi kana karışarak ağız yaralarında rahatlama sağlanacaktır.

– Sarımsak oral yolla alınacaksa uygulama sonrasında dişler fırçalanabilir. Bu sarımsak tadı ve kokusunun azalmasına yardımcı olur.

Ağız yaralarının daha hızlı iyileşmesi için tüm bu çözümler uygulanabilir. Sarımsak antibiyotik ya da anti bakteriyel özellikleri ile var olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklığı artırır ve genel sağlığın da korunmasını sağlar. Sarımsak yemek ve salatalara eklenerek tüketildiğinde ağız yaralarında azalma görülebilir. Ayrıca ağız mukozasının nemli kalması için tüketilen su miktarının da artırılması tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir