Ağız Yarası Nasıl İyileşir: Ağız Yarasına Bitkisel Tedavi

Ağız Yarası Nasıl İyileşir: Ağız Yarasına Bitkisel Tedavi

ağız yarasına bitkisel tedavi
ağız yarasına bitkisel tedavi

Ağız yarasına doğal çözüm önerileri şunlardır:

Ağız yarasına ne iyi gelir: Ağız yarası için bitkisel çözümler

1. Ağız yarasının evde tedavisi: Bal

– Ağız ülseri için en etkili çözüm anti bakteriyel özellikleri olan baldır. Bal bakterilerin ölmesine yardımcı olurken aynı zamanda ağız içerisinin nemli kalmasını sağlar.

– Biraz bal ağız içerisindeki yaraların üzerine uygulanır. Bir süre bekletilir ve ağız su ile çalkalanır.

– Uygulama düzenli olarak günde birkaç kez yapılmalıdır.

2. Ağız yarasına iyi gelecek şeyler: Buruk tatlı gıdalar

– Ağız ülseri için en etkili çözümlerden biri de buruk tatlı gıdalardır. Bur tür gıdalar anti bakteriyel, anti viral ve antiseptik özellikler içerir. Ağız yaralarının kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

– Özellikle yeşil çay, marul, limon, fesleğen, mango kabuğu gibi besinler su ile kaynatıldıktan sonra gargara olarak kullanılabilir. Yeşil çay içerisindeki antioksidanlar ile kısa sürede sonuç alınmasını sağlar.

3. Ağız yarasını ne iyileştirir: Yıldız meyvesi

– Yıldız meyvesi de ağız yaralarının tedavisinde önerilir.

– 2 ya da 3 adet taze yıldız meyvesi ezilir. Kaynar suyun içerisine konulur ve bir süre kaynatılmaya devam edilir. Bu karışımın soğuması beklendikten sonra tüketilmelidir. Günde birkaç kez tüketilebilir.

4. Ağız yarasını ne geçirir: Domates suyu

– Domates suyu da ağız yaralarının tedavisinde kullanılabilir. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

– Biraz domates suyu ya da domates püresi ağız içerisindeki yaraların üzerine uygulanır. 10 dakika kadar bekletildikten sonra ağız su ile çalkalanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

5. Ağız yarasını geçirme yolları: Portakal suyu ile limon suyu

– C vitamini içeren besinlerin suyu sıkılarak tüketilebilir. Özellikle portakal suyu ile limon suyu önerilir. Bu besinler içerdikleri enzimler ile var olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

– Her gün bir bardak portakal suyu ya da limon suyu tüketilebilir. Ancak aç karna tüketilmesi bazı sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle tok iken tüketilmelidir.

6. Ağız yaralarına bitkisel tedavi: Folik asit açısından zengin besinler

– Ağız içerisindeki yaraların azaltılması için folik asit içeren besinler de tüketilebilir. Bu besinler ağız mukozasının tahriş olmasını engellerken aynı zamanda genel sağlık için de faydalıdır.

– Özellikle lahana, ıspanak, marul, kuşkonmaz, şalgam yeşiliği ve yeşil fasulye gibi koyu yeşil sebzeler tüketilmelidir. Ayrıca papaya, ananas, muz, greyfurt gibi besinler de beslenme düzenine eklenebilir.

7. Ağız yaraları için evde çözüm: Demiz açısından zengin besinler:

– Ağız içerisindeki ülser yaralarının azaltılması için demir açısından zengin besinlerin mutlaka beslenme düzenine eklenmesi önerilir. İstiridye, sığır eti, ıspanak, karaciğer, tavuk, susam, jambon, hindi, mısır, kabak, patates, brokoli, buğday, yumurta mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

8. Ağız yaralarına iyi gelen yiyecekler: B vitaminleri açısından zengin besinler:

– Ağız içerisindeki yaraların azaltılması için B vitaminlerinin yeterli miktarda alınması gerekir. Yorgunluk, anemi, depresyon gibi hastalıklar B vitamini eksikliğinde oluşabilir.

– Özellikle yumurta, istiridye, et ürünleri, soya sütü, pirinç sütü ve yumurta tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ağız içerisindeki yaralar birçok sağlık sorununda oluşabilir. Bu yaralar şiddetli ağrılara neden olabilir. Yaraların azaltılması ve yayılmasının engellenmesi için tüm bu bitkisel çözümlerden faydalanılabilir. Özellikle karbonat ve tuzlu su ile gargara yapılması gerekir. Ağız yaraları genellikle bitkisel çözümler ile kendiliğinden bir süre sonra geçer. Ancak bazı durumlarda yaralar yayılabilir. Doktora gidilerek uygun tedaviye başlanmalıdır. Doktor tedavisine ek olarak bitkisel çözümlerin uygulanmasına da devam edilebilir. Beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Yağlı ve sağlıksız besinler yerine C vitamini, B vitamini ve antioksidanlar içeren besinler tüketilebilir. Su tüketiminin de artırılması önerilir. Her gün 3 litre kadar su ya da sıvı tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir