Akne Nasıl Geçer: Akneye Bitkisel Çözüm

Akne Nasıl Geçer: Akneye Bitkisel Çözüm

akneye bitkisel çözüm
akneye bitkisel çözüm

Akne için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Akneye ne iyi gelir: Akne için doğal çözüm

1. Akne için doğal maskeler: Akneye limon suyu

– Akne izleri için en etkili çözüm limon suyudur. Cildin temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda bakterileri de öldürür. Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Limon içerdiği C vitamini ile bağışıklığı korur.

– Aknelerin üzerine biraz limon suyu uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

2. Akne için bal maskesi

– Bal anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile sivilceye neden olan bakterilerin ölmesini sağlar.

– Sivilcelerin üzerine biraz bal sürülür. Bir gece bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah uygulama yapılan alan ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak, 2 yemek kaşığı bal ile çeyrek fincan yulaf karıştırılır. Bu karışım sivilceli alanlara uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

– ½ çay kaşığı toz tarçın ile 1 çorba kaşığı bal iyice karıştırılır. Elde edilen karışım akne üzerine uygulanır. 1 saat kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

3. Akneye iyi gelen bitkiler: Aloe vera

– Aloe vera cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda sivilce oluşumunu engeller. Hasarlı dokuların yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildin tahriş olmasını engeller.

– Taze aloe vera yaprağından çıkarılan jel etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. 30 dakika kadar bekletilmesi yeterlidir. Ardından su ile durulanır. Uygulama günde 2 kez yapılabilir.

4. Akneye iyi gelen bitkisel yağlar: Zeytinyağı

– Zeytinyağı akne izlerinin tedavisi için oldukça etkilidir. Ayrıca antioksidanlar ve demir ile A vitamini, E vitamini, C vitamini, D vitamini, B 1 vitamini ve B 2 vitamini içerir. Cilt yapısının beslenmesine yardımcı olur.

– Biraz zeytinyağı ile cilde masaj yapılır. Daha sonra ıslak bir bez ile silinir. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

5. Akne için maskeler: Karbonat

– Karbonat da akne sorunu için etkili çözümlerden biridir. Cildin temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler.

– Biraz su ile karbonat karıştırılır. Elde edilen karışım cilde hamur halinde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

– Alternatif olarak bir bardak suyun içerisine biraz karbonat eklenir. Karıştırılır ve bu karışım ile cilt yıkanır. Kuruması beklendikten sonra su ile durulanabilir.

6. Akne giderici yağlar: Çay ağacı yağı

– Çay ağacı yağı da akne için etkili çözümlerden biridir. İçerdiği enzimler ile cildin ölü deri hücrelerden ve kirden arınmasını sağlar.

– Biraz su ile çay ağacı yağı karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır.

Akne sorunu her yaşta oluşan cilt sorunlarından biridir. Ciltte bulunan bakteriler ile ölü deri hücreleri sivilce oluşumunu artırır. Bu nedenle cildin düzenli olarak temizlenmesi önerilir. Gözeneklerin sıkılaştırılması için düzenli olarak tonik de uygulanabilir. Sivilce sorununun azaltılması için tüm bu doğal çözümler uygulanabilir. Ancak sivilceler yayılıyorsa ve iltihaplanma varsa bir cilt doktoruna danışılması önerilir. Beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Taze sebzeler ile meyveler bol miktarda tüketilmeli; yağlı ve kızartma besinlerden uzak durulmalıdır. Özellikle yağlı besinlerin tüketilmesi sivilcelerin artmasına neden olabilir. Su tüketiminin de artırılması önerilir. Su tüketimi ciltteki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildin nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar. Akne sorununun azaltılması için tüm bu önerilere uyulmalıdır. Cilt uzmanına danışılarak bitkisel çözümlerin kullanılmasına da devam edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir