Anksiyeteye Ne İyi Gelir: Anksiyete İçin Bitkisel Çözüm

Anksiyeteye Ne İyi Gelir: Anksiyete İçin Bitkisel Çözüm

anksiyete için bitkisel çözüm
anksiyete için bitkisel çözüm

Anksiyete için medikal çözümlerin yanı sıra bitkisel ve doğal çözümler kullanılabilir. Anksiyete için doğal çözümler şunlardır:

Anksiyete nasıl düzelir: Anksiyeteye doğal çözümler

1. Anksiyete için meditasyon

– Anksiyete şiddetli kaygı ve stres durumudur. Ataklar halinde ortaya çıkan bu sağlık sorunu için en etkili çözüm meditasyondur.

– Meditasyon kısa sürede rahatlama sağlarken aynı zamanda zihni ve bedeni dengeler. Her gün yarım saat kadar meditasyon ve nefes egzersizi yapılması önerilir.

2. Anksiyete ve stres ilişkisi: Stresli durumlardan kaçınmak

– Stresli durumlardan kaçınılmalıdır. Stres anksiyete ataklarının artmasına neden olabilir.

3. Anksiyete egzersizleri: Düzenli egzersiz

– Anksiyete ataklarının azaltılması için düzenli olarak egzersiz yapılması önerilir. Düzenli egzersiz kan akışını artırır. Özellikle yürüyüş, bisiklet ve koşu gibi farklı ritmik egzersizler yapılabilir.

4. Anksiyeteyi yenme yolları: Kendini tanımak ve endişeli durumları saptamak

– Anksiyete ataklarının azaltılması için stres düzeylerinin kontrol altında tutulması önerilir. Stres düzeylerine hangi olay ve durumların neden olduğu iyi saptanmalıdır. Bu durum ve olaylardan uzak durulması anksiyete belirtilerini azaltır.

5. Anksiyete için ne yapılmalı: Olumlu davranışlar ve sosyal yaşam

– Anksiyete ataklarının azaltılması için olumlu bir ruh hali içerisinde olunması gerekir. Ayrıca sosyal yaşamda aktif olunmalıdır. Çeşitli sosyal aktiviteler yapılabilir.

– Aile ve arkadaşlar ile vakit geçirilmesi stresin azalmasına yardımcı olur.

6. Anksiyete için nefes egzersizleri: Gevşeme egzersizleri

– Her gün düzenli olarak gevşeme egzersizleri de yapılabilir. Bu egzersizler anksiyete belirtilerinde rahatlatma sağlarken aynı zamanda genel sağlığın da korunmasına yardımcı olur.

– Gevşeme egzersizlerinin yanı sıra yoga gibi teknikler de uygulanabilir.

7. Anksiyete bozukluğu için ne yapılmalı: Sağlıklı yaşam

– Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Kızartma ve yağlı gıdalar yerine sebze ve meyve tüketilmesi önerilir. Özellikle ıspanak, marul, brokoli, lahana ve brüksel lahanası gibi sebzeler beslenme düzenine eklenmelidir.

– Gazlı, kafeinli içecekler yerine daha sağlıklı olan bitkisel çaylar, sebze suları ve meyve suları düzenli olarak tüketilebilir.

– Fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığın korunması için stres kontrolü sağlanmalıdır.

– Alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

– Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Her gün düzenli olarak 8 saat uyunabilir. Erken uyanılmalı ve erken yatılmalıdır.

8. Bitkisel çaylar

– Bitkisel çayların düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Rezene çayı, papatya çayı ve anason çayı gibi çaylar sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bu çaylar günde birkaç bardak kadar tüketilebilir.

9. C vitamini

– C vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. Limon, portakal, greyfurt ve çilek gibi besinler tüketilebilir.

– C vitamini takviye olarak da alınabilir. Ancak doz konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır. C vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemini de artırır. Zihin ve beden sağlığını dengeler.

Tüm bu çözümler anksiyete durumunda önerilir. Anksiyete atakları sıklaştığında özellikle yoga ve meditasyon gibi yöntemlerin uygulanması önerilir. Stresten uzak durulmalıdır. Kaygı hissini artıran durumlardan kaçınılmalıdır. Beslenme düzenine de dikkat edilmesi gerekir. Yağlı ve kızartma besinlerden uzak durulmalı; daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir. Mineral, vitamin ve yap asitleri içeren besinler özellikle beslenme düzenine eklenmelidir. Her gün 3 litreye yakın suyun yanı sıra sebze suları da tüketilebilir.

Anksiyete mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Aksi halde depresyona ve diğer ruhsal sorunlara neden olabilir. Anksiyete durumu uzun zamandır devam ediyorsa ya da giderek sık ataklar yaşanıyorsa en kısa zamanda bir psikoloğa başvurulmalıdır. Çoğu vakada ilaç tedavisine gerek kalmadan sadece terapi ile tedavi sağlanabilmektedir. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi de gerekebilir. İlaç tedavisine ek olarak yine doktora danışılarak bu bitkisel ve doğal çözüm önerilerine uyulmaya devam edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir