Anksiyeteye Ne İyi Gelir: Anksiyete İçin Bitkisel Çözüm

Anksiyeteye Ne İyi Gelir: Anksiyete İçin Bitkisel Çözüm

anksiyete için bitkisel çözüm
anksiyete için bitkisel çözüm

Anksiyete stres ve kaygı seviyelerinin yükselmesine neden olan bir durumdur. Kısa süreli ya da uzun süreli olabilir. Anksiyete bozukluklarında kalp atışı artar ve kaygı seviyeleri en yüksekte olur. Genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Ancak bazı bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir. Anksiyete için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Anksiyete nasıl düzelir: Anksiyeteye doğal çözümler

1. Anksiyeteye iyi gelen yiyecekler: Tam buğday ürünleri ve kepekli tahıllar

– Kepekli tahıllar ve tam buğday ürünleri mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Bu besinler anksiyete belirtilerinin azalmasını sağlar.

– Özellikle magnezyum açısından zengin olan bu besinler panik atak gibi sağlık sorunları için de önerilir. Magnezyum eksikliği panik atak ve anksiyete durumunun altında yatan temel sebeplerden biridir.

2. Anksiyete için ne yapılmalı: Sıcak duş

– Anksiyete durumunda önerilen en etkili çözümlerden biri de sıcak duştur. Sıcak banyo yapılması kasların gevşemesine yardımcı olurken kısa sürede rahatlama sağlar.

– Her gün sıcak duş alınabilir. Alternatif olarak sıcak su dolu küvete bir fincan epsom tuzu eklenir. Karıştırılır ve suyun içerisine 20 ila 30 dakika kadar beklenir.

3. Anksiyete için nefes egzersizleri

– Anksiyete durumunda derin nefes egzersizlerinin yapılması önerilir. Nefes egzersizleri kısa sürede gevşemeye yardımcı olur. Özellikle kalp atışlarının hızlanmasını engeller.

– Her gün 30 dakika kadar nefes egzersizleri yapılabilir.

4. Anksiyete hastaları ne yemeli: Tatlı tüketimi

– Anksiyete durumunda, kan şekerinin dengelenmesi önerilir. Bu nedenle gün içerisinde belirtiler görülmeye başlandığında bir miktar şekerli besin tüketilmesi önerilir.

5. Anksiyete bozukluğuna iyi gelen yiyecekler: Omega 3 yağ asitleri

– Anksiyete durumunda beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin besinlerin tüketilmesi önerilir.

– Özellikle uskumru, somon ya da ton balığı tüketilebilir. Anksiyete belirtilerinin azalmasını sağlar.

6. Kafein

– Kafeinden uzak durulması önerilir. Kafein tüketimi anksiyete belirtilerinin artmasına neden olabilir. Ayrıca sinirlilik gibi etkileri de vardır.

7. Anksiyeteyi yenme yolları: Sosyal hayat

– Anksiyete hastalığında depresyon benzeri belirtiler oluşur. Kişi genellikle sosyal hayattan kopar. Ancak aksine sosyal yaşamın daha aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

8. Anksiyete beslenme: Yumurta

– Anksiyete durumunda yumurta önerilen besinlerden biridir. Besleyici bir gıda olan yumurta her h-kahvaltı da düzenli olarak tüketilebilir.

9. Meditasyon

– Meditasyon anksiyete durumunda önerilen etkili çözümlerden biridir. Gevşeme ve rahatlama sağlar. Her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

10. Lavanta yağı

– Lavanta yağı anksiyete belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Kokusu bile son derece etkilidir.

11. Düzenli egzersiz

– Düzenli egzersiz de anksiyete durumunda önerilir. Kan dolaşımının artmasına yardımcı olurken aynı zamanda genel sağlık için de son derece olumlu etkileri vardır.

– Fiziksel aktivitelerin yapılması ruh ve zihin sağlığının korunmasında etkilidir.

– Her gün 30 dakika kadar düzenli olarak egzersiz yapılabilir. Özelikle sabah yürüyüşleri önerilir. Yürüyüşün yanı sıra tempolu koşu ile bisiklet egzersizleri de yapılabilir.

12. Anksiyeteye iyi gelen bitkiler: Papatya çayı

– Anksiyete ve depresyon sorunlarında en etkili çözümlerden biri de papatya çayıdır. Papatya çayı içerdiği enzimler ile yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikler gösterir. Kasların gevşemesine yardımcı olur.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz papatya eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir ve ardından süzülerek çay şeklinde tüketilir. Her gün birkaç bardak tüketilmesi önerilir.

13. Anksiyete bozukluğuna iyi gelen bitkiler: Rezene çayı

– Rezene çayı da papatya çayı gibi etkilere sahiptir. Kasların gevşemesine yardımcı olurken aynı zamanda sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri vardır.

– Aynı papatya çayı gibi bir bardak kaynar suya biraz rezene eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir ve süzülerek tüketilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir