Ayak Kemiği Çıkıntısı Nasıl Geçer: Ayak Kemiği Çıkıntısına Bitkisel Çözüm

Ayak Kemiği Çıkıntısı Nasıl Geçer: Ayak Kemiği Çıkıntısına Bitkisel Çözüm

ayak kemiği çıkıntısı bitkisel çözüm
ayak kemiği çıkıntısı bitkisel çözüm

Ayak kemiği çıkıntısı şiddetli ağrılara neden olurken tedavi edilmediğinde düzelme olasılığı oldukça düşüktür. Bu durumda ameliyat olunması gerekebilir. Ayak kemiği çıktınsı için doğal çözümler şunlardır:

Ayak kemiği çıkıntısı nasıl engellenir: Ayak kemiği çıkıntısı ameliyatsız tedavisi

1. Ayak kemiği çıkıntısı bitkisel tedavi: Zerdeçal

– Zerdeçal ayak baş parmağındaki çıkıntı için en etkili çözümlerden biridir. İltihabı azaltır ve ağrıları hafifletir. İçerdiği kapsaisin ile son derece etkilidir.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz zerdeçal eklenir. Demlenmesi için 5 dakika kadar beklenir. Bu çay günde 2 kez düzenli olarak tüketilmelidir.

2. Ayak kemiği çıkıntısına bitkisel çözümler: Aynı safa bitkisi

– Aynı safa bitkisi güçlü anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özelliği ile ayak baş parmağı çıkıntısının neden olduğu ağrıları azaltabilir.

– Bir bardak kaynar suya biraz aynı safa bitkisi eklenir. Demlenmesi beklenir ve her gün düzenli olarak 2 ya da 3 kez tüketilir.

3. Ayakta kemik çıkıntısı bitkisel tedavi: Papatya

– Papatya sakinleştirici ve yatıştırıcı etkiler gösterir. En etkili bitkisel çözümlerden biridir. Güçlü bir anti inflamatuardır.

– Bir bardak kaynar suya biraz papatya eklenir. Demlenmesi için 5 dakika beklenir. Bu karışım çay olarak her gün birkaç kez tüketilir.

4. Ayakta kemik çıkıntısı bitkisel tedavi: Zencefil

– Zencefil ayak baş parmağının dışarı doğru çıkması ile oluşan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Etkilenen alanda kan dolaşımını artırır.

– Zencefil yağı ile etkilenen alana bir süre masaj yapılması önerilir.

– Alternatif olarak bir bardak sıcak suya biraz zencefil eklenir. Demlenmesi beklendikten sonra tüketilir.

5. Ayakta kemik büyümesi tedavisi: Epsom tuzu

– Epsom tuzu güçlü anti enflamatuar özellikler gösterir. Şişlikleri azaltır. Ağrının da yatışmasına yardımcı olur.

– Ilık su dolu küvete çeyrek fincan epsom tuzu eklenir. Karıştırılır ve bu suyun içerisinde ayaklar 30 dakika kadar bekletilir.

– Alternatif olarak biraz su ile epsom tuzu karıştırılır. Hamur haline getirilen karışım etkilenen alana uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

6. Ayaktaki kemik çıkıntısı nasıl düzeltilir: Masaj

– Ayak baş parmağındaki çıkıntının azalması için alana bitkisel bir yağ ile masaj yapılması önerilir. Günde 3 ya da 4 kez 15 dakika süre ile masaj yapılabilir.

7. Ayaktaki kemik çıkıntısı nasıl gider: Kırmızı biber

– Kırmızı biber içerdiği enzimler ile ağrı kesici özellikler gösterir. Var olan iltihabın azaltılmasını sağlar. Şişlikleri de azaltır.

– Biraz su ile kırmızı biber karıştırılır. Bu karışım hamur haline getirilerek etkilenen alana uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

8. Hint yağı

– Hint yağı doğal anti enflamatuar ve analjezik özellikler gösterir.

– Çeyrek fincan saf hint yağı ısıtılır. Temiz bir bez yardımı ile etkilenen alana uygulanır. Bez soğuduğunda tekrar ısıtılmış hint yağına batırılır ve alana uygulanır.

– Bu uygulama ağrı ve enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur.

9. Ilık su

– Ilık su oldu bir leğende ayaklar yaklaşık 15 dakika kadar bekletilmelidir. İnflamasyonun azalmasına yardımcı olur ve tahrişi önler.

10. Ayaktaki kemik çıkıntısı nasıl düzeltilir: Soğuk kompres

– Soğuk kompres ağrıların azalmasını sağlar. Birkaç buz küpü ince havluya sarılır. Ardından kompres olarak etkilenen alana uygulanır. 15 dakikalık periyotlar halinde günde birkaç kez uygulanması önerilir.

11. Isıtma pedi

– Etkilenen alana sıcak uygulamalar da yapılabilir. Isıtma pedinin 15 dakika kadar alana uygulanması önerilir. Sıcak uygulamalar inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Alternatif olarak sıcak suya batırılan havlu da kompres olarak uygulanabilir.

Ayak baş parmağı çıkıntısı normalden fazla olduğunda ağrıya neden olur. Bu ağrıların azaltılması için tüm bu bitkisel çözümler uygulanabilir. Ancak düzenli olarak uygulanmalıdır. Eğer kemik çıkıntısı çok fazla ise cerrahi müdahale gerekebilir. Bu durum mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Aksi halde kemik yapısının zarar görmesine neden olarak yürüme sorunlarına neden olabilir. Ağrı başladığında en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir