Ayak Mantarına Ne İyi Gelir: Ayak Mantarı İçin Bitkisel Çözüm

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir: Ayak Mantarı İçin Bitkisel Çözüm

ayak mantarı için bitkisel çözüm
ayak mantarı için bitkisel çözüm

Ayak mantarı nasıl olur?

Ayak mantarı sık görülen bir sağlık sorunudur. Genellikle tırnaklarda sararma, iltihap, şişme ve tırnak kaybı gibi belirtilere neden olur. Tırnak mantarının temel nedeni ise hijyen eksikliğidir. Bakterilerin üremesi tırnaklarda mantar oluşmasına neden olur. Ayrıca ayakların nemli kalması da bu duruma neden olabilir. Nemli alanlarda mantara neden olan bakteriler daha çabuk ürer.

Ayaklarda oluşan mantar için genellikle ilaç ve doktor tedavisine başvurulur. Ancak bitkisel çözümler de kullanılabilir. Uygulanması önerilen bitkisel çözümler şunladır:

– Elma sirkesi

– Çay ağacı yağı

– Karbonat

– Beyaz sirke

– Kekik yağı

– Sarımsak

– Lavanta yağı

Ayak mantarı nasıl geçer: Ayak mantarına bitkisel çözüm:

1. Ayak mantarına çözüm: Elma sirkesi

– Elma sirkesi ayak parmaklarındaki mantar için en etkili çözümlerden biridir. Anti fungal etkileri ile mantara neden olan bakterileri öldürür ve lezyonları azaltır.

– Eşit parçada su ve elma sirkesi karıştırılır. Ardından elde edilen karışım pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Yarım saat kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Her gün düzenli olarak uygulanması önerilir.

– Alternatif olarak biraz elma sirkesi ile pirinç unu karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır ve hafifçe fırçalanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

– Etkili sonuçlar alınması için işlem günde birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

– Düzenli olarak uygulandığında tırnaklardaki sararmanın azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını da besler.

2. Ayak mantarı için en etkili çözüm: Çay ağacı yağı

– Mantar için önerilen en etkili çözümlerden biri de çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı aynı zamanda antiseptik ve anti fungal özellikler de içerir. Mantar lezyonlarının hafiflemesini sağlar.

– Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı çay ağacı yağı ile karıştırılır. Ardından elde edilen karışım pamuk yardımı ile cilde uygulanır. On dakika kadar ayaklarda etkilenen alanlara masaj yapılır. Yumuşak bir fırça ile fırçalanabilir. Ardından ılık su ile durulanır ve iyice kurulanır.

– Etkili sonuçlar almak için işlemin günde 2 ya da 3 kez düzenli olarak birkaç hafta boyunca yapılması önerilir.

3. Ayak mantarına karbonat

– Karbonat ayak kokusunu nötralize etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda mantar lezyonlarının azalmasında da etkilidir.

– Yarım su bardağı karbonat ile çeyrek fincan % 3 hidrojen peroksit ve 4 bardak sıcak su karıştırılır. Bu karışıma yarım fincan da epsom tuzu eklenir. Biraz da beyaz sirke eklendikten sonra karıştırılır. Bu karışım içerisinde ayaklar yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. Temiz su ile durulanır ve iyice kurulanır.

– Bu uygulama birkaç hafta boyunca günde iki kez yapılmalıdır.

4. Ayak mantar tedavisi sirke

– Ayaka mantarı için önerilen bir diğer çözüm beyaz sirkedir. Beyaz sirke asidik içeriği ile tırnak yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildin pH değerini korur ve mantar enfeksiyonunu engeller.

– Beyaz sirke bir küvet dolusu ılık suyun içerisine eklenir. Yaklaşık 15 dakika kadar ayaklar bu suyun içerisinde bekletilir. Ardından ayaklar su ile durulanır ve kurulanır.

– Bu uygulama ayaklarda mantar problemi bitene kadar günde iki kez düzenli olarak yapılmalıdır.

5. Ayak mantarı için bitkisel yağlar: Kekik yağı

– Kekik yağı da ayak mantarı için kullanılan etkili çözümlerden biridir. Doğal ve güçlü antiseptik, anti bakteriyel, anti viral, anti paraziter, analjezik ve anti fungal özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile yaygın olarak kullanılır.

– Bir çay kaşığı zeytinyağı ile birkaç damla kekik yağı karıştırılır. Etkilenen alanlar bu karışım ile ovulur. En az yarım saat kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Havlu ile iyice kurulanır.

– Etkili sonuçlar almak için işlem üç hafta boyunca günde bir ya da iki kez yapılmalıdır.

6. Ayak mantarı için sarımsak

– Sarımsak antibiyotik ve antiseptik özellikleri ile ayak mantarı tedavisinde kullanılabilir. En etkili çözümlerden biridir.

– Sarımsak yağı ve beyaz sirke eşit miktarda karıştırılır. Bu karışım etkilenen ayak parmaklarına sürülür. Üzeri bir bandaj ile kapatılır. Birkaç saat bekletilir ve alan ılık su ile durulanır. İşlem düzenli olarak uygulandığında enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olur.

7. Ayak mantarına hangi yağ iyi gelir: Lavanta yağı

– Ayak mantarı için önerilen bir diğer çözüm lavanta yağıdır. Lavanta yağı içerdiği enzimler ile antiseptik özellikler gösterir. Cilt tahrişini önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda olası enfeksiyonları da engeller.

– Biraz çay ağacı yağı ve lavanta yağı karıştırılır. Karışım etkilenen bölgelere uygulanır. Pamuk yardımı ile uygulanması ve pamuk alan üzerinde 10 dakika kadar bekletilmelidir. Ilık su ile durulanır ve kurulanır.

– Uygulama günde 3 ya da 4 kez düzenli olarak birkaç gün boyunca yapılmalıdır.

Tırnak mantarı için tüm bu bitkisel çözümler uygulanabilir. Düzenli uygulandıklarında son derece etkilidir. Özellikle sarımsak ve sirke uygulamalarının kullanılması tavsiye edilir. Tırnak mantarı mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Aksi halde diğer tüm tırnaklara yayılabilir ve tırnak kaybına neden olabilir. Tırnaklarda sararma ve yapı bozuklukları varsa mutlaka en kısa zamanda bir cilt doktoruna gidilmelidir. Mantar tedavisi ile birlikte tüm bu bitkisel çözümlerin kullanımına doktora danışılarak devam edilebilir.

Ayak mantarı nasıl önlenir?

– Tırnak mantarının en sık nedenlerinden biri nemdir. Ayakların nemli bırakılmaması gerekir. Banyodan sonra ayaklar havlu ile iyice kurutulmalıdır.

– Ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Ayakların hava almasını sağlayan ayakkabıların tercih edilmesi önerilir.

– Ayakların ayakkabı içerisinde terlememesi için ayakkabıların içerisine biraz pudra dökülebilir.

– Ayak mantarı için ılık su dolu leğene biraz elma sirkesi eklenir. İyice karıştırılır ve ayaklar bu suyun içerisinde 20 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır ve kurulanır.

– Alternatif olarak karbonat biraz su ile karıştırılır ve hamur haline getirilir. Elde edilen hamur etkilenen alanlara uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

– Tırnak mantarı kişiden kişiye kolayca geçebilir. Bu nedenle enfekte olan kişiler ile aynı çoraplar, ayakkabılar kullanılmamalıdır. Tırnak makası gibi aletlerin de başkası ile paylaşılması önerilmez.

– Tırnak mantarını tetikleyebileceği için oje ve aseton kullanılmaması önerilir. Özellikle koyu renkli ojeler tırnakların nefes almasını engeller ve bakterilerin artmasına neden olur.

– Mantar enfeksiyonu bir kere yaşandıysa tekrar edebilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve ayaklar kuru tutulmalıdır.

– Beslenme düzenine yoğurt ve kefir gibi probiyotikler eklenebilir. Bu besinler içerdikleri yararlı bakteriler ile zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Yoğurt cilde ve tırnaklara topikal olarak da uygulanabilir.

Tırnak mantarı durumunda tüm bu bitkisel çözümler dikkate alınmalıdır. Ancak tırnak yapısında kalıcı hasar kalmaması ve iyileşme sürecinin hızlı olması için mutlaka bir doktora danışılması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir