Bacakları Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı: Bacakları Güçlendirmeye Yardımcı Doğal Çözümler

Bacakları Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı: Bacakları Güçlendirmeye Yardımcı Doğal Çözümler

bacakları güçlendirmek için doğal çözümler
bacakları güçlendirmek için doğal çözümler

Bacaklarda güçsüzlük ve ağrı meydana gelmesi, kan dolaşımı, sinir hasarından kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra aşırı aktivite, egzersiz, artrit, kullanılan ilaçlar, ameliyat sonrası, diyabet, anemi, beslenme yetersizlikleri ve bazı ciddi hastalıkların yan etkilerinden de olabilir. Kas güçsüzlüğü, sadece bir ya da iki bacağı etkileyebilir ve durumun ciddiyeti hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Bacakları güçlendirme yöntemleri şunlardır:

Bacakları güçlendirmek için ne yapılmalı: Ayakları güçlendirmenin yolları:

1 – Bacakları güçlendirmek için: Masaj:

Düzenli yapılan masaj bacakların daha fazla beslenmesinin sağlayarak zayıf kaslara ulaşacak şekilde kan dolaşımı arttırmaya yardımcı olur ve bacakların daha güçlü hale gelmesini sağlar. Buna ek olarak, masaj acı, iltihap ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda masaj vücutta tam rahatlama için katkıda bulunur ve stres ile kaygılanma hissini rahatlatır. Masaj uygulaması için, bazı sıcak olan zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ya da hardal yağı kullanılır. Masaj sırasında nazik fakat kesin darbeler kullanılarak, 10 ile 15 dakika boyunca zayıf bacaklara masaj yapılır. Bu uygulama gerektiği şekilde günde iki kez yapılmalıdır.

2 – Bacakları güçlendirme hareketleri: Düzenli yürüyüş:

Yürüyüş bacakların gücünü oluşturmak için yardımcı olur ve kaslar açısından nazik bir egzersizdir. Aynı zamanda kan dolaşımını arttıran bu uygulama için bir hafta boyunca en az 5 kez ve 30 dakika kadar yürümek gerekmektedir. Ancak, yürümede zorluk yaşanması durumunda çeşitli destek kullanılır ya da öneri almak için bir doktora danışmak gerekir. Yürüme ile zayıf bacakları güçlendirmeye yardımcı olmak için haftada birkaç kez yüzme, koşu, bisiklet, trekking ve benzeri faaliyetlerin yapılması tavsiye edilmektedir.

3 – Bacak güçlendirme egzersizleri:

Tüm önemli bacak kaslarını hedef alan egzersizleri bir dizi kullanarak zayıf bacakları güçlendirmek mümkün olabilir. Bunun için evde yapabilecek en iyi egzersizler, topuk üzerinde durmak, dörtlü basmak, bacaları düz tutmak, diz bükmek gibi hareketlerdir. Bu egzersizler bacaklarda ağrıyı arttırmadan güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bunun için, bu egzersizleri haftada 3 ya da 4 kez yapmak gerekir.

4 – Bacak kaslarını güçlendirmek için ne yemeli: D vitamini:

D vitamini eksikliği, Klinik Beslenme dergisinde 2002 yılında American Society for yayınlanan çalışmaya göre, kas zayıflığı ile ilişkili olduğu belirtilmiştir. Kalsiyum ve fosfor, sağlıklı kemikler için önem taşımaktadır. Aynı zamanda iki mineralin düzenlenmesine yardımcı olur. Güneş ışığı ile biraz zaman geçirmek vücutta güneşin ultraviyole (UV) ışınlarının yardımı sonucu D vitamini sağlamaya yardımcı olabilir. Bunun için, basitçe bir yol olarak günlük 10 ile 15 dakika süreyle sabahları erken saatlerde bacakların güneş ışığına maruz kalmasını sağlamak gerekir. Ayrıca, somon, sardalye, uskumru ve güçlendirilmiş süt ile portakal suyu ya da tahıl gibi D vitamini yönünden daha zengin besinler yemek gerekmektedir. Hatta bir doktora danıştıktan sonra, ek olarak D vitamini almak da mümkündür.

5 – Bacak kasları nasıl gelişir: Bol sıvı almak:

Su kaybı bacak güçsüzlüğü ve kas krampları için başlıca nedenlerden biridir. Vücudun yeniden yeterli sıvı alması bu durumu kolayca azaltabilir. Su kaybını önlemek için gün boyunca bol miktarda su tüketmek gerekmektedir. Ayrıca, daha fazla su bazlı meyve ve sebze tüketmek vücudu nemli tutmak için etkili olur. Bunun yanı sıra su kaybına neden olan kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

Not: Böbrek problemleri olan kişilerin sıvı alımını arttırmadan önce bir doktora danışmaları gerekir.

6 – Bacak kaslarını güçlendiren yiyecekler: Pekmez:

Güçlü kasları korumak ve bacak zayıflığını önlemek için, demir, B vitaminleri, kalsiyum ve potasyum için iyi bir kaynak olan siyah pekmezi denemek faydalı olur. Demir kansızlık ile mücadele etmeye yardım ederken, B vitaminleri sağlıklı kaslar için çok önemlidir. Kalsiyum ise kaslara enerji sağlamaya yardımcı olurken, potasyum da vücuttaki elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur. Bunun için, bir fincan sıcak su ya da süt ile 1 yemek kaşığı şeker pekmezi karıştırılır. Günde bir ya da iki kez bu pekmezin içilmesi gerekir. Alternatif olarak, 1 fincan şeker pekmezi ve 2 çay kaşığı ham, filtresiz elma sirkesi karıştırılır ve günde bir kez içilir.

7 – Bacak kaslarını güçlendirme nasıl yapılır: Elma sirkesi:

Elma sirkesi zayıf bacak kasları için başka etkili bir çözümdür. Elma sirkesi, kasların güçlü olmasına yardımcı olan potasyum, kalsiyum, magnezyum ve B vitaminleri gibi mineraller açısından çok zengindir. Aynı zamanda asetik asit içeriği ile vücudun yenilen besinlerdeki gerekli mineralleri emmesine yardımcı olur. Uygulama için, ılık bir bardak su içine 1 ya da 2 yemek kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi karıştırılır. Karışımın içerisine biraz ham bal ve limon suyu eklenerek gün içinde bir ya da iki kez bu tonik içilmelidir.

8 – Bacak kaslarını güçlendiren içecekler: Süt:

Süt bacak kasları zayıflığı mücadelesinde başka bir iyi besindir. Bu süt ürünü kas oluşturmaya yardımcı olan kalsiyum, protein ve diğer besinler ile yüklüdür. Buna ek olarak süt, bir elektrolit şeklinde vücudu iyi derecede nemli tutar. Bacaklarda güç sağlamak için günde en az iki kez bir su bardağı az yağlı süt içmek gerekmektedir. Hatta doğranmış incir, hurma ve badem, düşük yağlı bir bardak süt içine eklenerek kaynatılır ve ardından bacakların güç kazanması için içilmesi gerekir.

9 – Bacak kaslarını kuvvetlendiren bitkiler: Atkuyruğu çayı:

Genellikle zayıf bacakların güç kazanması için atkuyruğu önerilen bir bitkidir. Atkuyruğu bitkisi yüksek silika içeriği ile kas gücünü arttırmaya yardımcı olurken aynı zamanda kemik yoğunluğunu artırır. Buna ek olarak, vücudun kalsiyum emerek kemikleri ve kasları güçlendirmesine yardımcı olur. Bu uygulama için, bir seferde en fazla 2 hafta boyunca günde 2 ile 3 bardak atkuyruğu çayı içilir. Bu bitkisel çayı yapmak için, bir fincan kaynar su içine 1 çay kaşığı taze atkuyruğu eklenir ve 5 dakika boyunca üzeri kapalı olarak dinlendirilir. İçmeden önce tatlandırmak için biraz ham bal eklemek önerilebilir. Ayrıca, atkuyruğu takviyeleri alınabilir ancak, doğru doz ve süre için doktora danışılması tavsiye edilir.

10 – Sağlıklı diyet:

Zayıf bacak kasları için ana nedenlerden biri sağlıksız diyettir. Beslenme eksiklikleri dolaşımı engeller ve yorgunluk, kas zayıflığı ve kramplara neden olabilir. Buna ek olarak, diğer sağlık sorunlarına ve genel halsizlik gibi durumlara neden olabilir. Bacaklarda güçsüzlüğü azaltmak için diyet programına sağlıklı protein eklemek gerekir. Protein bakımından iyi kaynakların arasında yumurta, yoğurt, soya gıdaları ve fındık bulunmaktadır.

Kas güçsüzlüğü, bir potasyum eksikliğini gösterebileceği için fırınlanmış patates ile tatlı patates, muz, erik, kuru üzüm, kuru erik suyu ve domates suyu gibi potasyum yönünden daha zengin besinler yemek gerekmektedir.

Magnezyum kas sağlığını geliştirir ve bunun için de kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, badem, lima fasulyesi, ıspanak gibi magnezyum yönünden zengin besinler yenmelidir. Bacaklarda uyuşmayı önlemek ve güçlü kaslar için daha fazla B vitaminli gıdalar yenmelidir. B vitamini kaynakları, tahıllar, yumurta, mercimek, muz, buğday tohumu, fasulye, balık, yulaf ezmesi, peynir ve güçlendirilmiş yoğurt gibi bazı gıdalarda daha çok bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir