Bal Saça İyi Gelirmi: Balın Saça Faydaları

Bal Saça İyi Gelirmi: Balın Saça Faydaları

balın saça faydaları
balın saça faydaları

Balın saça yararları şunlardır:

Bal saça sürülürmü: Balın saçlara faydası:

1. Saçların pürüzsüzleşmesine yardımcı olur.

– Bal saçlar için en etkili bitkisel çözümlerden biridir. Saçların daha yumuşak ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda antiseptik ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Saç derisindeki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Mantar enfeksiyonu için de bal kullanılabilir.

– Biraz bal saç derisine masaj yaparak uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

2. Saç dökülmesini engeller.

– Bal içerdiği enzimler ile saç diplerini besler ve güçlendirir. Bu nedenle saç dökülmesi için de önerilir. Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar. Bal aynı zamanda antioksidanlar açısından da zengindir.

3. Bal saçları uzatır mı: Saç köklerini geliştirir.

– Bal kullanılması saç köklerinin gelişmesini sağlar. Uyarıcı özellikleri vardır.

4. Saç kuruluğunu azaltır.

– Saçların kuruması matlaşma ve kepek sorunlarına neden olur. Bu sorunların azaltılması için de bal kullanılabilir. Saçın nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda kepek oluşmasını da engeller.

– Saçlar güneşten çok çabuk etkilenir. Güneş nedeniyle özellikle yazın kuruluk oluşur. Bu kuruluğun azaltılması için bal maskesi uygulanabilir. 2 su bardağı ılık su ile 2 yemek kaşığı bal karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara uygulanır. Yarım saat kadar bekletilir ve saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır. Bu uygulama düzenli olarak yapıldığında saçlar daha parlak ve canlı görünecektir.

Bal saça nasıl uygulanır: Bal ile saç bakımı

1. Ballı saç maskesi

– 1 yemek kaşığı bal şampuana eklenir. Bu şampuan ile saçlar düzenli olarak haftada birkaç kez yıkanır.

– Alternatif olarak bal saç köklerine uygulanır. Bir süre masaj yapılır. Ardından saçlarda 20 ya da 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

2. Bal saç maskesi: Bal ve zeytinyağı

– 2 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara masaj yaparak uygulanır. 1 dakika kadar bekletilir ve saçlar hafif bir şampuan ile yıkanır.

3. Bal ile saç uzatma: Bal ve elma sirkesi

– 10 yemek kaşığı elma sirkesi ile çeyrek fincan çal karıştırılır. Macun kıvamına getirilen karışım saç köklerine uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra saçlar ılık su ile yıkanır.

4. Kuru saçlar için ballı maske: Bal ve hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı ile bal karışımı saç köklerini nemlendirir. Aynı zamanda saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

– 3 yemek kaşığı ısıtılmış hindistan cevizi yağı ile çeyrek fincan ham bal karıştırılır. Elde edilen karışım saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 10 dakika saçlarda bekletilir. Daha sonra bitkisel bir şampuan ve ılık su ile yıkanır.

5. Yıpranmış saçlara bal maskesi: Bal ve yoğurt karışımı

– 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile 1 çay kaşığı aran ile 2 yemek kaşığı bal karıştırılır. Elde edilen karışım ısıtılır ve ılık halde saçlara uygulanır. Saçlara uygulanır ve bir duş başlığı ile saçlar kapatılır. Yarım saat kadar saçlarda bırakıldıktan sonra bitkisel bir şampuan ile saçlar iyice yıkanır.

Ek ipuçları:

– Her zaman çiğ organik bal kullanılması önerilir.

– Saç sağlığının korunması için sert kimyasal içeren ürünlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca ısı veren işlemlerden uzak durulmalıdır.

– Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Sebze ve meyve bol bol tüketilebilir. Ayrıca yağlı besinlerden de uzak durulması önerilir.

– Saçın yağ dengesini bozan ürünler kullanılmamalıdır.

– Saçların yıpranmasını ve kurumasını engellemek için saç spreyi ve jöle gibi ürünlerin de kullanılması önerilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir