Batık Kıl Ne İyi Gelir: Batık Kıl İçin Bitkisel Çözüm

Batık Kıl Ne İyi Gelir: Batık Kıl İçin Bitkisel Çözüm 

batık kıl için bitkisel çözüm
batık kıl için bitkisel çözüm

Batık kıl için doğal çözüm önerileri:

Batık kıl nasıl geçer: Batık kıllara bitkisel çözüm

1 – Batık kıllar için çözüm: Çay ağacı yağı:

Çay ağacı yağı, içerdiği anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri nedeni ile batık kıl için etkilidir. Aynı zamanda bölgede gelişen herhangi bir enfeksiyonu önler. Ayrıca, çay ağacı yağı, anti enflamatuar özelliği sayesinde batık kıl bölgesindeki şişlik ve kızarıklık için de faydalı olmaktadır.

Gerekli malzemeler:

– Çay ağacı (3-5 damla)

– Su (2 yemek kaşığı)

– Taşıyıcı yağ (zeytin ya da jojoba yağı – 1 yemek kaşığı)

Yapılışı:

Su ya da kullanılan her türlü taşıyıcı yağ, çay ağacı yağına eklenir. Elde edilen bu karışım kıl dönmesinden etkilenen bölgeye uygulanır. Yaklaşık 10 dakika boyunca bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Bu işlem, günde iki kez tekrarlanmalıdır.

2 – Batık kıla çözüm: Elma sirkesi:

Elma sirkesinde bulunan asetik asit, mükemmel bir anti-mikrobiyal madde yapar. Elma sirkesi, anti-bakteriyel özellikleri ile enfeksiyonu önler. Aynı zamanda kıl dönmesinden dolayı, tıkanmış gözeneklere ve hemen hemen aynı nedene bağlı olan akne için ilaç olarak kullanılabilir.

Gerekli malzemeler:

– Elma şarabı (1-2 yemek kaşığı)

– Pamuk top

Yapılışı:

Sirke içine batırılan pamuk kıl dönmesinden etkilenen bölge üzerine uygulanır. Tercihen bir gece ya da en az birkaç saat bu şekilde bekletilir. Kıl dönmesi ya da oluşturduğu kistten kurtulana kadar bu işlem günlük olarak tekrarlanmalıdır.

3 – Batık kıllar nasıl çıkarılır: Sarımsak:

Sarımsak, anti-bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahiptir. Ezilmiş taze sarımsak, bakteriyel enfeksiyonları geniş bir yelpazede tedavi edebilir. Sarımsağın içeriğinde bulunan sülfür bileşikleri ve mükemmel anti-inflamatuar özellikleri, kıl dönmesinden kaynaklanan şişme ve kızarıklıktan kurtulmak için yardımcı olabilir.

Gerekli malzemeler:

– Sarımsak (1-2 diş)

– Boş çay poşeti ya da temiz bir bez parçası

– Yapışkan bant

Yapılışı:

Sarımsaklar ezilerek macun kıvamında bir karışım elde edilir. Batık kıldan etkilenen bölgeye bu macun uygulanır. Ancak uygulama için bu karışım boş bir çay poşetine doldurulabilir ya da temiz bir bez parçası içine konarak etkilenen alan üzerine tatbik edilebilir. Bant ile sabitlendikten sonra sarımsağın yakma gücünün etkisini azaltmak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için uygulamayı kısıtlı tutmak gerekir. Bu süre yaklaşık 20-30 dakika olabilir. Kıl dönmesinden kurtulana kadar bu işlem her gün tekrarlanmalıdır.

4 – Batık kıl çözümü: Siyah Çay Poşetleri:

Siyah çay tanik asit bakımından zengindir. Tanik asit, iltihabı ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur. Bunun için, kıl dönmesinden kurtulana kadar siyah çay poşeti kullanılabilir.

Gerekli malzemeler:

– Sıcak su (1 su bardağı)

– Siyah çay (1 poşet)

Yapılışı:

Ilık su içine çay poşeti konur ve birkaç dakika bekletilir. Çayın içinden çıkarılan çay poşetinin fazla suyu sıkılarak kıl dönmesinden etkilenen bölgeye bastırılır ve birkaç dakika cilt üzerinde tutulur. Bu işlem kıl dönmesinden kurtulana kadar her gün tekrarlanmalıdır.

5 – Batık kıllara çözüm: Sıcak kompres:

Sıcak kompres, kıl dönmesinden kaynaklanan tüm ağrı ve tahrişi rahatlatmak için yardımcı olur. Sıcak ve nemli kompres cildin yumuşamasını sağlar. Böylece batık kılı yumuşatır ve cımbız yardımı ile kolayca kaldırabilmesi için deri yüzeyine gelmesini sağlar.

Gerekli malzemeler:

– Lif

– Sıcak su

Yapılışı:

Sıcak su içinde bekletilen bezin aşırı suyu sıkılarak etkilenen alan üzerine yerleştirilir ve yavaşça cildin yüzeyine doğru bastırılır. Bez soğuduktan sonra, sıcak suya daldırılır ve tekrar sıcak kompres yapılır. Yaklaşık 10-15 dakika boyunca bu işlemi yapmaya devam etmek gerekir. Bu uygulamanın yapılmaya başlamasından belli bir zaman sonra cilt yüzeyine yakın olarak kıl ucunu görmek mümkün olacaktır. Ancak, kıl ucu görünmediği takdirde bir doktordan yardım alınması önerilmektedir.

6 – Batık kıllar nasıl çıkar: Cımbız kullanımı:

Ciltteki batık kılın sıcak kompres ile yumuşatılması sonucu yüzeye yakınlaşan kılın kolayca çekilmesi için cımbız kullanılabilir. Ancak, cımbızın kullanılması için kıl ucunun cilt yüzeyine yakın görülmesi şarttır. Kılın çekilmesinde cımbızı deriyi kazımak için kullanmak sakıncalıdır. Bu kazıma işlemi cilt üzerinde ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

Gerekli malzemeler:

– Cımbız (Sivri)

– Ovalama için alkol

– Yıkama bezi ya da sünger

– Ilık su

– Temiz bir bez ya da pamuk

– Aloe vera jeli

Yapılışı:

Ilık su içine sünger ya da bez batırılır. Dairesel hareketlerle etkilenen alana uygulanır. Bu işlem cildi temizler ve aynı zamanda batık kılı kaldırmak için hazır hale getirir. Başka bir temiz beze alkol dökülür ve cilt bu bez ile silinir. Bu uygulamalar sonucu cildin pul pul dökülmesi sağlanır. Cildin yüzeyinin yakınında görülen kıl ucu sterilize edilmiş bir cımbız ile nazikçe yukarı doğru çekilir. Ancak kılın kopmadan çekilmesi önemlidir. Çünkü kılın kopması kıl dönmesine yol açabilecek kabuklanma oluşturacaktır. Cilt 4-5 gün içinde iyileşir ve gerekirse daha sonra kıl kaldırmak tekrar denenebilir. Çekilen kıl üzerinde nokta olarak bir hasar kalabilir. Bunun için işlemden sonra aloe vera jel sürülmesi faydalı olur.

Batık kıllar nasıl önlenir?

Batık kıl için tedbir almak tedaviden daha iyidir. Kıl dönmesinin önemli bir nedeni yanlış tıraş yoludur. Batık tüyleri önlemek için doğru şekilde tıraş olmanın yanı sıra her gün tıraş olmak gibi ipuçları önerilebilir. Bu ipuçları erkekler için daha yararlıdır. Ancak, vücudun çeşitli bölgelerinde istenmeyen tüylerden arınmak için tıraş yapan birçok kadın tarafından bu önerinin dikkate alınması faydalı olur.

Batık kıl için eğilimli cilde sahip olanlar açısından dairesel hareketler ve ıslak bir bez ile cildin ovulması önemlidir. Bu uygulama cildin pul pul dökülmesine yardımcı olacaktır. Bu uygulama için karbonat tozu kullanılarak cildin fırçalanması önerilmektedir.

Kıl batığını önlemek için kılın büyüme yönüne göre tıraş yapılması gerekmektedir. Kıl batmasına karşı günlük yapılan tıraş faydalıdır ancak, tıraş yapılırken hafif ve çok fazla baskı uygulamadan yapılması önerilir. Tıraş öncesi cildin yumuşatılması gerekir. Bu amaçla ile ılık su kullanılmalıdır. Bunun için, ıslak havlu, ılık su ya da ıslak bez yüze sürülür. Ayrıca cildin yumuşaması için ıslak yüze sabun ya da jel uygulanır ve keskin bıçak kullanılır.

Kıl batığına karşı elektrikli tıraş aletini kullanmak sakıncalı olabilir ya da düzgün kullanılmalıdır. Tıraş sırasında olabildiğince jilet kullanılmalıdır ve aynı zamanda birkaç vuruş olarak uygulanmalıdır. Ayrıca tıraş bıçağının her inme sonrasında ustura durulanmalıdır. Tıraş işleminden sonrası yüz soğutulur. Bunun işlem için, serin bir bez ya da soğuk su kullanılır. Bu uygulama, cildin tahriş olmasını azaltmaya yardımcı olur. Batık kılların engellenmesi için tıraş olurken tüm tedbirlerin alınması ile etkili olacaktır. Ancak yine de batık kıl sorunu ile karşılaşılması durumunda önerilen çözüm yollarını kullanmak faydalı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir