Böbrek Hastalığı Nasıl Anlaşılır: Böbrek Hastalığının Belirtileri

Böbrek Hastalığı Nasıl Anlaşılır: Böbrek Hastalığının Belirtileri

böbrek hastalığının belirtileri
böbrek hastalığının belirtileri

Böbrek hastalıkları nasıl olur?

Böbrek hastalıkları bazı belirtiler gösterir. En önemli belirti idrar değişiklikleri ve ağrılardır. Ancak bazı başka belirtiler de görülür. Böbrek hastalığı belirtileri şunlardır:

Böbrek hastalıkları nasıl anlaşılır: Böbrek hastalıklarının belirtileri:

1. Böbrek hastalığı idrar yapamama ve diğer idrara çıkma sorunları

– Böbrek sorunlarında ilk belirti idrara çıkma alışkanlıklarındaki değişikliklerdir.

– Böbrek hastalıkları söz konusu olduğunda genellikle idrar renginde değişiklik görülür. İdrar rengi açık sarı olması gerekirken koyu sarı hatta turuncuya yakın olabilir. Ayrıca bulanıklık da görülmektedir.

– İdrara çıkma isteği olsa da seyrek idrar çıkışı ve idrar sırasında yanma oluşabilir.

2. Böbrek yetmezliği şişlik oluşturur mu?

– Böbrek hastalıklarında vücutta su tutulması nedeni ile ödem oluşabilir. Şişlikler genellikle eller, ayaklar, ayak bilekleri ve yüz bölgesinde oluşur.

– Şişlikler özellikle sabahları daha sık görülür.

3. Uykusuzluk

– Kronik böbrek hastalığı uykusuzluk belirtilerini de beraberinde getirir. Eğer uzun zamandır uykusuzluk sorunu yaşanıyorsa ve bu sorun stres gibi dış etkenlerden kaynaklanmıyorsa mutlaka bir doktora gidilmesi önerilir.

4. Böbrek hastalığı kaşıntı yaparmı?

– Böbrekler idrar yolları ile vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Ancak böbrek sorunları söz konusu olduğunda bu toksinler dışarı atılamaz. Bu da ciltte kaşıntı ve döküntü oluşmasına neden olabilir.

5. Böbrek hastalıkları nefes darlığı yaparmı?

– Böbrek sorunlarının bir diğer belirtisi ise nefes almada zorluk yaşanmasıdır. Böbrekler vücudu temizleyemediğinde ve toksinler dışarı atılamadığında kırmızı kan hücrelerinin sayısı azalır. Bu da oksijen dengelerini değiştirir ve zor nefes alınmasına neden olur.

6. Böbrek hastalığı üşüme yaparmı?

– Böbrek hastalıkları söz konusu olduğunda eller ve ayaklarda soğukluk oluşabilir. Sıcak ortamlarda bile ellerde ve ayaklarda üşüme hissi varsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

– Üşüme hissi böbrek hastalıklarından kaynaklanabileceği gibi anemi gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

7. Böbrek hastalığı yorgunluk yaparmı?

– Böbrek hastalıklarından en sık görülen bir başka belirti ise yorgunluktur. Böbrekler çalışmadığında ya da herhangi bir bozukluk söz konusu olduğunda eritropoetin üretiminde dengesizlik oluşur.

– Kandaki oksijen değerlerinin de düşmesi ile enerji seviyelerinde de düşme görülür.

8. Böbrek yetmezliği kilo kaybı ve kusma

– Böbrekler düzgün çalışmıyorsa kanda atık birikir. Bu atıklar iştahsızlık ile birlikte kusma ya da mide bulantısı gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle eğer sürekli mide bulantısı ve kusma oluşuyorsa en kısa zamanda bir doktora gidilmesi önerilir.

9. Baş dönmesi

– Kronik böbrek hastalığında anemi de oluşabilir. Ayrıca oksijen taşıyan kan hücrelerinde de azalma görülür. Beyine giden kan akışında da daha az oksijen taşınır. Bu da baş dönmesine neden olabilir.

– Baş dönmesi sık yaşanan bir sorun haline geldiyse mutlaka bir sağlık kuruluşuna danışılması tavsiye edilir.

10. Böbrek hastalıkları karın ağrısı yaparmı: Karın, bel ve bacak ağrısı

– Kronik böbrek hastalıklarında en sık yaşanan belirti ağrılardır. Bu ağrılar karın, yan karın ve bel bölgesinde oluşabilir. Kimi zaman ağrı bacaklara yayılır.

– Her ağrı böbrek hastalıkları nedeni ile oluşmaz. Kronik böbrek hastalığına sahip olan hastalarda bel bölgesinin bir yarısı ya da tek bacakta ağrı oluşabilir.

 Kronik böbrek hastalıkları sık görülen hastalıklardan biridir. Genellikle tüm bu belirtiler görülür. Böbrekler vücutta en önemli organlardan biridir. Böbrekler çalışmadığında vücutta toksin ve atık birikir. Bu da son derece ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Böbrek hastalıkları mutlaka kontrol altına alınmalı ve tedavi edilmelidir. Belirtiler görülmeye başladığında en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Doktor ve ilaç tedavilerinin yanı sıra bazı bitkisel çözümler de kullanılabilir. Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulması önerilir. Böbrek sorunlarında tüketilen su ve sıvı miktarının da artırılması önerilir. Her gün 3 litre kadar su ile birlikte sebze ve meyve suları da tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir