Böbrek Taşına Ne İyi Gelir: Böbrek Taşı İçin Bitkisel Çözümler

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir: Böbrek Taşı İçin Bitkisel Çözümler

böbrek taşı için bitkisel çözümler
böbrek taşı için bitkisel çözümler

Böbrek taşı için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Böbrek taşı nasıl eritilir: Böbrek taşına bitkisel tedavi

1. Böbrek taşı için ne yapmalı: Terleme ve egzersizler

– Yoga, sauna ve ağır egzersizler kas ve genel sağlık için iyi olsa da böbrek taşına neden olabilir. Bu aktiviteler sırasında yoğun terleme yaşanır. Terleme ise sıvı kaybına neden olur. Sıvı kaybı çok olan kişilerde böbrek taşı oluşma ihtimali daha yüksektir.

2. Böbrek taşlarına iyi gelen yiyecekler: Oksalat

– Oksalat, doğal meyve ve sebzelerde, tahıllarda, fındık ve tohumlarda, bakliyat, çay veya çikolata gibi farklı besinlerde bulunan bir besin öğesidir. Yüksek seviyede bulunduğu gıdalar arasında yer fıstığı, ıspanak, pancar, patates ve çikolata vardır. Bu besinlerin çok sık tüketilmesi böbreklerde taş oluşma riskini artırır. Bu nedenle çok sık tüketilmeleri önerilmez.

3. Böbrek taşı düşürmeye iyi gelen yiyecekler: Kalsiyum

– Kalsiyum içeren besinler genel sağlığın korunmasına yardımcı olur. Ancak çok fazla tüketilmesi böbreklerde taş oluşmasına neden olabilir.

4. Böbrek taşını ne düşürür: Limon suyu

– Böbreklerdeki taşların dağıtılması ve taş oluşumunun önlenmesi için limon suyu tüketilmesi önerilir. Limon suyu asidik yapıya sahiptir. Böbreklerin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sağlığını da korur.

– Her sabah bir bardak suyun içerisine biraz limon suyu eklenerek tüketilebilir. Limonata da önerilmektedir.

5. Böbrek taşı düşüren yiyecekler: Pürin

– Kalsiyum oksalat taşları ve ürik asit taşları farklı türlerdedir. Ve bu taşların oluşmasının nedeni kalsiyumun yanı sıra yüksek proteinli gıdalar ve et ürünleri içerdikleri pürin ile taş oluşumunu tetikler.

– Özellikle karides, ıstakoz, soğuk su balığı ve hayvan karaciğeri, sakatat ürünleri, sardalye, sığır eti, pastırma, hamsi ve tüm deniz ürünlerinden uzak durulması önerilir.

6. Böbrek taşı su içmek

– Böbrek taşı oluşmasının engellenmesi için her gün yeterli miktarda su tüketilmelidir. Yaklaşık 13 ila 16 bardak su tüketilebilir. Su tüketimi vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda böbreklerde kalsiyum birikimi nedeni ile taş oluşmasını da engeller.

– Suyun yanı sıra bitkisel çaylar ile sebze suları da düzenli olarak tüketilmelidir. Gazlı içecekler ile şekerli ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için tüm bu önerilere dikkat edilmelidir. Su tüketiminin yeterli miktarda olması en önemli noktadır. Böbrek taşı oluştuğunda taşın büyüklüğüne göre şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu ağrılar gündelik hayatı olumsuz etkilerken acil müdahale de gerektirebilir. Genellikle ağrı kesici ilaçlar kullanılması gerekebilir. Ağrıların azaltılması için sıcak kompres de uygulanabilir. Sıcak su torbasının bel bölgesine 15 dakika kadar uygulanması önerilir. Bu yöntem ağrının kısa sürede hafiflemesine yardımcı olur. Böbrek taşı genellikle su tüketimi ve ağrı kesici kullanımı ile kendiliğinden düşer. Ancak bazı durumlarda taş büyüklüğüne bağlı olarak cerrahi müdahaleler de gerekebilir. Bu operasyonlar genellikle bel bölgesine bir kesi yapılarak uygulanır. Ancak bu en son yöntemdir. Operasyondan önce böbrek taşı kırdırtma yöntemi de kullanılabilir. Bu yöntemde ise bel alanına titreşim uygulanır. Bu titreşim ile böbrek taşının parçalanması sağlanabilir.

Böbrek taşı sorunu sık yaşanan sağlık sorunlarından biridir. Bu sorun karşısında beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Daha çok sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Kızartma ve yağlı gıdalar tüketilmemelidir. Su tüketiminin artırılması gerektiği unutulmamalıdır. Diğer sıvıların alımı da artırılabilir. Kalsiyum ve protein içeren besinler; özellikle yumurta çok sık tüketilmemelidir. Egzersiz düzeylerinin düşürülmesi gerekebilir. Terlemek, vücuttaki sıvı miktarının azalmasına neden olduğu için böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Daha hafif düzeydeki egzersizler; yürüyüş, koşu ve yüzme gibi egzersizler yapılabilir. Tüm bu önerilere uyulmasına rağmen bir doktora danışılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir