Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer: Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer: Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm

boğaz ağrısına bitkisel çözüm
boğaz ağrısına bitkisel çözüm

Boğaz ağrısı için doğal çözümler:

Boğaz ağrısına ne iyi gelir: Boğaz ağrısı için bitkisel yöntemler

1. Boğaz ağrısı için limon suyu

– Limon suyu boğaz ağrısı için kullanılan yaygın çözümlerden biridir. Asidik yapısı ile ağrının kısa sürede azalmasına yardımcı olur. Bakterileri öldürür.

– Limon suyu enflamasyon ve şişliklerin de azalmasını sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan içerir.

– Her gün bir bardak suyun içerisinde biraz limon suyu eklenerek tüketilebilir.

2. Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler: Zencefil

– Zencefil de baş ağrısı için etkili bitkisel çözümlerden biridir. Soğuk algınlığı ve grip durumunda önerilir. Detoks işlevi görür ve terlemeyi uyarır. Ayrıca mide bulantısı, baş dönmesi, mide ekşimesi ve soğuk algınlığının diğer belirtilerini azaltır.

– Bir bardak suyun içerisine biraz zencefil eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Ardından süzülür ve içerisine biraz bal eklenerek tüketilir.

3. Boğaz ağrısına iyi gelen besinler: Boğaz ağrısına bal

– Bal da boğaz ağrısı ve öksürük için önerilir. Boğaz mukozasının yatışmasını sağlar. Ağrıyı azaltırken tahrişi de hafifletir. Bal aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin üretimini destekler. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Enfeksiyona karşı mücadelede etkilidir.

– Boğaz ağrısının azaltılması için her gün düzenli olarak bal tüketilebilir.

4. Boğaz ağrısını ne iyileştirir: Havuç suyu

– Boğaz ağrısı için havuç suyu da önerilir. Boğazın yumuşamasına yardımcı olur.

– Her gece yatmadan önce bir bardak havuç suyu tüketilebilir.

5. Boğaz ağrısını neler geçirir: Meyan kökü

– Meyan kökü de soğuk algınlığı ve grip tedavisinde önerilir. Boğazın yumuşamasına yardımcı olurken aynı zamanda tükürük bezlerinin çalışmasını destekler.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz meyan kökü eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir. Süzülür ve çay şeklinde tüketilir. Her gün birkaç bardak kadar tüketilebilir.

6. Boğaz ağrısı için bitkisel kür: Fesleğen yaprakları

– Fesleğen yaprakları da boğaz ağrısı için önerilir. Her gün birkaç tane fesleğen yaprağı çiğnenebilir.

– Alternatif olarak bir bardak kaynar suyun içerisine birkaç adet fesleğen yaprakları eklenir. Birkaç dakika demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülür ve tüketilir. Günde 3 ya da 4 kez tüketilmesi önerilir.

7. Boğaz ağrısı için çay: Melisa yaprakları

– Melisa yaprakları boğaz ağrısı için topikal olarak kullanılabilir. Sıcak suyun içerisine biraz melisa yaprağı konulur. Bir süre demlenmesi beklenir. Ardından boğaza topikal olarak sürülür.

– Bu karışım bademciklerdeki iltihabın da azalmasını sağlar.

8. Boğaz ağrısı için sirke kürü

– Sirke de asidik bir yapıya sahiptir. Bu yapısı ile boğazdaki bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

– Bir bardak suyun içerisine biraz sirke eklenir. Karıştırılır ve gargara şeklinde kullanılır. Günde birkaç kez gargara yapılabilir.

9. Boğaz ağrısına iyi gelen doğal yöntemler: Vitaminler ve mineraller

– Beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Vitamin ve mineral açısından zengin besinlerin tüketilmesi önerilir. Bu besinler bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Vücudun direncini artırır.

10. Yumuşak gıdalar

– Boğazdaki ağrının azaltılması için yumuşak gıdaların tüketilmesi önerilir. Sert gıdalar boğazdaki tahrişi artırabilir.

11. Boğaz ağrısına iyi gelen yiyecekler: C vitamini

– C vitamini karaciğer detoksifikasyonunu artırmaya yardımcı olur. İltihabın azaltılmasını sağlar. Boğaz tahrişini azaltırken cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

– C vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi önerilir. Takviye olarak alınacaksa mutlaka doz konusunda doktora danışılması verilir.

12. Boğaz ağrısı için buhar uygulaması

– Buhar uygulaması boğaz ve burun kanallarının açılmasına yardımcı olur. Boğaz kuruluğu nedeni ile oluşan ağrının azalmasını sağlar.

– Bir tencere su kaynatılır. Sudan çıkan buhar teneffüs edilir. 15 dakika kadar teneffüs edilmesi yeterlidir. Günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

13. Acı kavun

– Acı kavun boğaz ağrısının yatışmasına yardımcı olurken aynı zamanda boğazdaki ağrıyı kısa sürede hafifletir.

– Acı kavunun tohumları bir bardak ılık suyun içerisinde eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir. Süzülür ve tüketilir.

14. Boğaz ağrısı için tuzlu su gargara

– Bir bardak ılık suyun içerisine biraz tuz eklenir. Karıştırılır ve bu su ile düzenli olarak günde birkaç kez gargara yapılır. Mukusun azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda tahrişi hafifletir.

15. Boğaz ağrısı pastiller ve spreyler

– Boğaz ağrısı ve öksürük için pastil ve spreyler kullanılabilir. Bu ilaçlar kısa sürede sonuç alınmasını sağlar. Ancak kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması önerilir.

16. Su tüketiminin artırılması

– Boğazdaki kuruluğun giderilmesi için su tüketiminin artırılması önerilir. Her gün 13 ila 16 bardak kadar su tüketilebilir. İltihabın azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda toksinlerin ve serbest radikallerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.

17. Bitkisel çaylar

– Boğaz ağrısı için en etkili çözüm bitkisel çaylardır. Bitkisel çaylar boğaz ağrısının azalmasına yardımcı olurken tahrişi de azaltır.

– Papatya, rezene ve anason çayı gibi bitkisel çaylar düzenli olarak tüketilebilir.

18. Tavuk çorbası

– Tavuk çorbası içerdiği enzimler ile boğazdaki tahrişi azaltır ve mukozanın yatışmasını sağlar. Anti inflamatuar özelliklere de sahiptir. Enfeksiyonlara karşı mücadelede etkilidir.

19. Ebegümeci

– Ebegümeci boğaz ağrısı için etkili çözümlerden biridir. Öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısının yanı sıra baş ağrısı için de önerilir.

– Biraz ebegümeci bir bardak sıcak suya eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülür ve tüketilir.

20. Dinlenmek

– Boğaz ağrısı soğuk algınlığı ya da boğaz kuruluğu gibi farklı nedenler ile oluşabilir. Her ne sağlık sorunu nedeni ile oluşursa olsun mutlaka bir süre dinlenilmesi önerilir. Dinlenmek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda vücudun bakterilere karşı mücadelesine destek verir.

Boğaz ağrısı genellikle solunum yolları hastalıkları sonucunda oluşur. Bu durumda öncelikle söz konusu hastalığı tedavisine başlanmalıdır. Boğazdaki kuruluk da zaman zaman ağrılara neden olabilir. Ayrıca bademcik iltihabı da boğaz ağrısına neden olabilir. Tüm bu bitkisel çözümlerin düzenli olarak kullanılması ağrıların kısa sürede azalmasına yardımcı olur. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Mineral ve vitaminler açısından zengin besinler tüketilmelidir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi için C vitamini içeren besinler tüketilebilir. Su ve sıvı alımının da artırılması önerilir. Her gün yeterli miktarda su tüketilmesinin yanı sıra bitkisel çaylar ile meyve ve sebze suları da tüketilebilir. Kızarmış ve yağlı besinlerden uzak sağlıklı bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Bu tür alışkanlıklar genel sağlığın olumsuz etkilenmesine neden olurken aynı zamanda boğaz tahrişini artırır. Boğaz ağrısı çok şiddetli ise mutlaka bir doktora gidilmelidir. Bazı durumlarda antibiyotik kullanılması gerekebilir. İlaç tedavisine ek olarak bu bitkisel çözümlerin kullanımına da devam edilebilir. Özellikle boğazın yumuşamasına ve bakterilerin ölmesine yardımcı olan limon suyu ya da sirke ile yapılan uygulamalar yapılabilir. Bal da oldukça etkili bir çözümdür. Ağrı ve tahriş söz konusu olduğunda günde birkaç kaşık tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir