Boğaz Ağrısı Ve Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir: Boğaz Ağrısı Ve Burun Tıkanıklığı İçin Bitkisel Çözüm

Boğaz Ağrısı Ve Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir: Boğaz Ağrısı Ve Burun Tıkanıklığı İçin Bitkisel Çözüm

boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı için bitkisel çözüm
boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı için bitkisel çözüm

Burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı grip ya da soğuk algınlığı gibi sağlık sorunları nedeni ile oluşur. Bu belirtilerin azaltılması için bitkisel çözümler önerilir. Boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı için doğal çözümler şunlardır:

Boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı nasıl geçer: Burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısına bitkisel çözüm:

1. Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler: Zencefil:

– Burun ve boğaz tıkanıklığının azaltılması için mukusun dağıtılması gerekir. Mukus için en etkili çözüm zencefildir. Soğuk algınlığı ve grip için en etkili çözümdür.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz zencefil eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir ve süzülerek tüketilir. Bu karışım günde birkaç kez düzenli olarak tüketilebilir.

2. Boğaz ağrısına iyi gelen besinler: Bal:

– Bal da mukus için etkili bir çözümdür. İçerdiği antioksidanlar ve flavonoidler ile mukusu dağıtır ve bakterileri de öldürür. Anti bakteriyel, anti enflamatuar ve anti mantar özellikler içerir. Solunum yollarındaki tahrişi azaltır ve hafifletir.

– Bir parça zencefil ile bal karıştırılarak tüketilebilir.

3. Boğaz ağrısını ne iyileştirir: Acı biber:

– Acı kırmızı biber kapsaisin adı verilen bir etkin madde içerir. Bu içeriği ile mukusun hızla dağılmasını sağlar.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz acı biber eklenir. Bir süre demlenmesi bekletilir. Ardından karışım günde 2 kez tüketilir.

4. Burun akıntısı nasıl geçer: Soğan:

– Soğan da mukus için etkili çözümlerden biridir. Keskin kokusu ile boğaz ve burun kanallarının açılmasını sağlar.

– Her gün birkaç dilim çiğ soğan düzenli olarak tüketilebilir.

5. Burun akıntısına çözüm: Kabak:

– Kabak sindirim sistemini düzenleyen etkili bir besindir. Aynı zamanda mukusu azaltan özellikleri de vardır. Doğal anti inflamatuar özellikleri ve güçlü antioksidan özellikleri ile bilinir.

6. Burun akıntısına ne yapmalı: Greyfurt:

– Greyfurt antiseptik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda salisilik asit içerir. Soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

– Eğer kullanılan ilaçlar varsa greyfurt tüketilmemelidir. Bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

7. Boğaz ağrısı için doğal ilaç: Ananas:

– Ananas da mukus için etkilidir Sindirim sistemini düzenler ve makula dejenerasyonu ile mücadeleye yardımcı olur. Diş eti sağlığını geliştirmede de etkilidir.

– Her gün biraz ananas tüketilmesi mukus üretimini azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Boğaz ağrısını neler geçirir: Esansiyel yağlar:

– Uçucu esansiyel yağlar ile göğüs ve boğaz bölgesine masaj yapılması da mukusun azaltılmasında etkilidir.

– 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile birer yemek kaşığı lavanta yağı, nane yağı ya da kekik yağı karıştırılır. Bu karışım boğaza ve göğüs bölgesine masaj yapılarak uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

9. Boğaz ağrısı için çay tarifi:

– Bitkisel çaylar mukusun dağılmasına yardımcı olmak için tüketilebilir.

– Biraz papatya kaynar suyun içerisine eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir. Süzülür ve içerisine bal eklenerek tüketilir.

– Bitkisel çaylar bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Antioksidan özelliklerinin yanı sıra anti enflamatuar özellikleri de vardır.

10. Boğaz ağrısı için tuzlu su gargara

– Boğaz ve burun içerisindeki mukusun dağıtılması için tuzlu su ile gargara da yapılabilir. İltihabın ve olası boğaz ağrısının önlenmesine yardımcı olur.

Burun ve boğaz tıkanıklığı daha çok soğuk algınlığı ve grip durumunda oluşur. Boğazda ağrı ve tahriş de görülebilir. Bu tür belirtilerin azaltılması için tüm bu bitkisel çözümler kullanılabilir. Düzenli olarak kullanıldıklarında kısa sürede etki sağlar. Boğaz ve burundaki mukustan kurtulmak için ilaç tedavisi de gerekebilir. Bunun için mutlaka bir doktora danışılmalıdır. İyileşme sürecinin hızlandırılması için beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Taze sebze ve meyvelerin bol miktarda tüketilmeleri önerilir. Ayrıca sebze ve meyve suları da içilmelidir. C vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca mineral ve yağ asitleri içeren besinler de beslenme düzenine eklenmelidir. Eğer burun ve boğaz bölgesindeki tıkanıklık uzun zamandır devam ediyorsa ya da nefes almada ciddi sorunlara neden oluyorsa mutlaka en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir