Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir: Boğaz Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir: Boğaz Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

boğaz ağrısı için bitkisel çözümler
boğaz ağrısı için bitkisel çözümler

Boğaz ağrısı için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Boğaz ağrısı nasıl geçer: Boğaz ağrısına bitkisel çözüm

1. Boğaz ağrısı için ne yapılır: Tavuk çorbası

– Boğaz ağrısı için en etkili çözüm tavuk çorbasıdır. Tavuk çorbası boğazda oluşan iltihabın azaltılmasına yardımcı olur. Enfeksiyonu hafifletir ve ağrıların yatışmasına yardımcı olur.

– Her gün bir kase tavuk çorbası tüketilebilir.

2. Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler: Hatmi bitkisi

– Hatmi bitkisi boğaz ağrısı için yüzyıllardır kullanılan bitkisel çözümlerden biridir. Boğaz ağrısının yanı sıra öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde de önerilir.

– Bir bardak suyun içerisine biraz hatmi bitkisi konulur. Bir süre demlenmesi için beklenir. Süzülür ve çay şeklinde tüketilir. Düzenli tüketildiğinde şişliklerin de azalmasını sağlar.

3. Boğaz ağrısını ne iyileştirir: Ekinezya ve adaçayı

– Ekinezya ve adaçayı içerdiği etkin maddeler ile boğaz ağrısının azaltılmasına yardımcı olur.

– Çay haline getirildikten sonra her 2 saatte bir boğaza iki kez püskürtülebilir.

4. Boğaz ağrısına hangi bitki çayı iyi gelir: Nane

– Nane de boğaz ağrısı için etkili bitkisel çözümlerden biridir. Boğazın rahatlamasını ve ferahlamasını sağlar. Ağrıyı ve öksürüğü de azaltır. Biriken mukusun azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda etkili bir anti inflamasyonu hafifletir. İyileşme sürecini hızlandıran anti viral, anti bakteriyel ve anti inflamatuar özellikleri vardır.

5. Boğaz ağrısı için formül: Acı biber

– Acı biber ağrı kesici etkileri ile bilinir. Boğazda oluşan tahrişi azaltır. Aynı zamanda boğazı yumuşatır. – Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı acı biber eklenir. 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülür ve tüketilir.

6. Boğaz ağrısı için karbonatlı su

– Karbonat da boğaz ağrısı için önerilen çözümler arasındadır. Boğaz mukozasının tahriş olmasını engeller. Aynı zamanda etkili ve doğal anti bakteriyel özellikleri vardır. Ph dengesini korur.

– Bir bardak ılık suyun içerisine biraz karbonat ile tuz eklenir. Karıştırılır ve bu su ile gargara yapılır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

7. Boğaz ağrısını neler geçirir: Hanımeli bitkisi

– Hanımeli bitkisi de boğaz ağrısı için etkili çözümlerden biridir. Ayrıca grip ve öksürük için de önerilir. Boğazdaki şişliklerin azaltılmasına yardımcı olurken doğal anti inflamatuar özellikleri de vardır.

– Bir bardak suyun içerisine biraz hanımeli çiçeği eklenir. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar kaynatılır. Ardından süzülür ve içerisine biraz limon suyu ya da bal eklenerek tüketilir. Her gün düzenli olarak tüketilmelidir.

8. Boğaz ağrısı ve karanfil

– Karanfil ağrı tedavisi için önerilen çözümlerden biridir. Diş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük gibi durumlarda yaygın olarak kullanılır.

– Gün içerisinde birkaç karanfil çiğnenebilir.

– Alternatif olarak bir bardak suyun içerisine biraz karanfil eklenir. Bu karışım ile ağız çalkalanır.

– Karanfil ile yapılan uygulamalarda yutulmaması önerilir.

9. Boğaz ağrısını geçiren meyveler: Nar

– Boğaz ağrısı ve öksürük için önerilen çözümlerden biri de nardır. Nar etkili antioksidanlar içerir. Ağız içerisindeki bakterilerin de ölmesine yardımcı olur.

– Her gün bir bardak nar suyu tüketilebilir.

– Alternatif olarak bir bardak suyun içerisinde birkaç nar kabuğu kaynatılır. 10 ila 15 dakika kadar kaynatılması yeterlidir. Daha sonra süzülür ve bu karışım ile 30 saniye kadar gargara yapılır. Her gün düzenli olarak yapılabilir.

10. Boğaz ağrısı için çay tarifi: Papatya çayı

– Papatya çayı da boğaz ağrısı için önerilen çözümlerden biridir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri vardır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz papatya bitkisi konulur. 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülür ve içerisine biraz bal eklenerek tüketilir. Günde birkaç bardak kadar tüketilebilir.

11. Zencefil

– Zencefil de boğaz ağrısı için etkili olabilir. Aynı zamanda boğazda biriken mukusun atılmasını sağlar.

– Bir bardak suyun içerisine biraz zencefil eklenir. Ardından 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Süzülür ve tüketilir. Her gün 2 bardak kadar içilebilir.

– Zencefil içerdiği enzimler ile boğazdaki şişlikleri ve ağrıları azaltır. Aynı zamanda öksürüğün de azalmasını sağlar.

12. Tarçın

– Tarçın birçok sağlık sorununda kullanılan çözümlerden biridir. İçerdiği enzimler ile mukus üretimini azaltır. Aynı zamanda sinüslerin rahatlamasını sağlar.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz tarçın eklendikten sonra demlenmesi için beklenir. Bu karışım çay şeklinde gün içerisinde birkaç kez tüketilebilir.

13. Boğaz spreyi

– Boğaz ağrısı ve göğüs tıkanıklığı için en etkili çözümlerden biri de boğaz spreyleridir. Özellikle analjezik spreylerin kullanılması önerilir.

– Bu spreyler doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

14. Sarımsak

– Sarımsak da boğaz ağrısının yatıştırılmasına yardımcı olur. Öksürüğü azaltır ve mukusun dağılmasını sağlar.

– Bir bardak suyun içerisine biraz sarımsak eklenerek tüketilmesi önerilir. Yemek ve salatalara da sarımsak eklenebilir. Sarımsak antibiyotik özelliklerinin yanı sıra bakterilerin ölmesine yardımcı olan anti bakteriyel özellikler de içerir.

15. Su tüketimi

– Boğaz ağrısı kimi zaman boğazın kuruması nedeni ile oluşabilir. Bu durumda her gün yeterli miktarda su tüketilmesine dikkat edilmelidir. Her gün 10 ila 14 bardak su içilebilir. Sıvı alımının artırılması boğaz mukozasının yumuşamasına yardımcı olur. Aynı zamanda olası tahrişi de azaltır.

16. Buhar uygulaması

– Buhar uygulaması sinüslerin ve boğazın açılmasına yardımcı olur. Solunum yollarını yumuşatır ve nefes almayı kolaylaştırır.

– Bir tencerede biraz su kaynatılır. Ardından bu tencere bir masanın üzerine konulur. Tencerenin üzerine eğilerek sudan çıkan buharın teneffüs edilmesi gerekir. Ağızdan ve burundan nefes alınabilir.

– Suyun içerisinde biraz nane yağı ya da okaliptüs yağı eklendiğinde daha etkili sonuçlar alınacaktır.

17. Sıcak sıvılar

– Boğazın yumuşaması için sıcak sıvıların tüketilmesi önerilir. Bitkisel çayların yanı sıra her gün sıcak su da tüketilebilir.

18. Analjezik ilaçlar

– Boğaz ağrısının giderilmesi için analjezik ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar ağrıların azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda grip gibi hastalıkların iyileşme sürecini de hızlandırır. Ancak doktora danışılmadan kullanılması önerilmez.

19. Narenciyeler

– Narenciyelerin tüketilmesi de boğaz ağrısının azalmasına yardımcı olabilir.

– Bir bardak suyun içerisine biraz bal ile limon suyu eklenerek tüketilebilir. Her gün düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklığın da güçlenmesini sağlar.

20. Elma sirkesi

– Boğaz ağrısı ve şişmiş bademcikler için en etkili çözümlerden biri de elma sirkesidir. Elma sirkesi içerdiği asidik yapısı ile oldukça etkilidir.

– Bir bardak suyun içerisine biraz bal ve elma sirkesi eklenerek tüketilebilir.

– Alternatif olarak bir bardak ılık suyun içerisine yarım fincan elma sirkesi ile bir çay kaşığı tuz eklenir. İyice karıştırılır ve bu karışım ile günde birkaç kez gargara yapılır.

21. Meyan kökü çayı

– Meyan kökü çayı da düzenli olarak tüketilebilir. Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz meyan kökü eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir.

Tüm bu bitkisel çözümler boğaz ağrısının hafifletilmesi için kullanılabilir. Ancak şiddetli ve uzun süre ağrılarda mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir