Boğaz Kuruluğu Nasıl Giderilir: Boğaz Kuruluğuna Doğal Çözüm

Boğaz Kuruluğu Nasıl Giderilir: Boğaz Kuruluğuna Doğal Çözüm

boğaz kuruluğuna doğal çözüm
boğaz kuruluğuna doğal çözüm

Boğaz kuruluğu için bitkisel çözümler:

Boğaz kuruluğu nasıl geçer: Boğaz kuruluğuna bitkisel çözüm:

1. Boğaz kuruluğu için ne yapılmalı: Bal

– Boğaz kuruluğu durumunda bal en etkili çözümdür. Boğazın yumuşamasına yardımcı olurken aynı zamanda daha rahat nefes alınmasını sağlar. Tahrişi de azaltır.

– Bir bardak ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı bal eklenir. İyice karıştırılır ve bu su yatmadan önce tüketilir.

2. Boğaz kuruluğunu ne giderir: Gargara

– Gargara da boğaz kuruluğu için etkili çözümler arasındadır.

– Bir bardak suyun içerisine yarım çay kaşığı tuz eklenir. İyice karıştırılır ve bu su ile gargara yapılır. Yatmadan önce yapılabilir ya da gün içerisinde birkaç kez uygulanabilir. Öksürük için de etkili bir çözümdür.

3. Boğazdaki kuruluk nasıl geçer: Elma sirkesi

– Elma sirkesi birçok sağlık sorununda kullanılır. Ağız ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olurken boğazın yumuşak ve nemli kalmasını sağlar. Ağrıların da azalmasına yardımcı olur.

– Bir bardak ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı elma sirkesi eklenir. Bu karışım ile düzenli olarak gargara yapılır. Elma sirkesi kullanımı boğaz mukozasının pH dengesinin korunmasına da yardımcı olur.

4. Narenciye suyu

– Narenciye suyu soğuk algınlığı tedavisinde önerilir. Enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda boğazdaki kuruluğu giderir.

– Portakal suyu düzenli olarak tüketilebilir. İçerisindeki C vitamini ile bağışıklığı güçlendirir.

5. Boğaz kuruluğu için ne yapılmalı: Su

– Boğaz kuruluğunun temel nedeni su kaybıdır. Bu nedenle su tüketiminin artırılması önerilir. Her gün 13 ila 15 bardak su tüketilmelidir. Özellikle ılık su içilmesi boğazı yatıştırır ve nemli kalmasına yardımcı olur.

6. Boğaz kuruması için ne yapılır: Sakız

– Ağız içerisinde tükürük üretiminin artırılması da kuruluğun önlenmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle sakız çiğnenmesi önerilir.

7. Boğaz kuruluğuna iyi gelen bitkiler: Meyan kökü

– Meyan kökü kuruluğun azalmasına yardımcı olan bitkisel çözümlerden biridir.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine bir yemek kaşığı meyan kökü tozu eklenir. Bir süre bekletilir ve süzülür. Ardından bu karışım gün içerisinde gargara yapmak için kullanılır.

8. Boğaz kuruluğu için pastil

– Pastil de önerilen çözümler arasındadır. Boğaz mukozasını yumuşatır ve olası tahrişi önler. Tükürük üretimini de artırır.

– Özellikle ballı pastillerin kullanılması önerilir.

9. Boğaz kuruluğunu ne giderir: Adaçayı

– Adaçayı yaprakları boğaz için son derece faydalıdır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz adaçayı yaprağı atılır. Yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülür ve çay şeklinde tüketilir. Günde birkaç bardak kadar tüketilebilir.

– Adaçayı, aynı zamanda öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz kaşıntısı tedavisinde de önerilir. Tüm solunum yolu sorunlarında faydalıdır.

10. Burun tıkanıklığı ve buhar uygulaması

– Burun tıkanıklığı gece boyunca ağızdan nefes alınmasına neden olur. Bu da boğazın kurumasına neden olur. Sabah boğazda ağrı ve yanma olabilir. Bu durumda yatmadan önce burunun temizlenmesi gerekir.

– Bir tencere su kaynatılır. Bir kasenin içerisine alınır. Masaya yerleştirilen kasenin üzerine eğilinir. Kafanın arka kısmına kaseyi de kapsayan bir havlu konulur. Bu şekilde 15 dakika kadar sudan çıkan buhar teneffüs edilir. Uygulamanın özellikle yatmadan yarım saat önce yapılması önerilir. Gün içerisinde de uygulanabilir. Buhar uygulaması sırasında ağızdan da nefes alınabilir. Buhar hem burun kanallarının hem de boğaz mukozasının yumuşak ve nemli kalmasını sağlayacaktır

Boğaz kuruluğunun temel nedeni boğazın nemini kaybetmesidir. Horlama, ağızdan nefes alma ve burun tıkanıklığı gibi nedenler ile oluşur. Astım gibi solunum yolları hastalıklarında da görülebilir. Tüm bu çözümler düzenli olarak kullanıldığında belirtilerin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Su ve diğer sağlıklı sıvıların tüketiminin artırılması gerektiği de kesinlikle unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir