Boyun Ağrısı Nasıl Geçer: Boyun Ağrısına Doğal Çözümler

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer: Boyun Ağrısına Doğal Çözümler

boyun ağrısına doğal çözümler
boyun ağrısına doğal çözümler

Boyun ağrısı için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Boyun ağrısına ne iyi gelir: Boyun ağrısı için doğal yöntemler

1. Boyun ağrısı egzersizleri

– Boyun ağrısının azaltılması için en etkili çözüm egzersizdir. Egzersiz fiziksel hareketliliği artırır. Olası ağrıların azaltılmasına da yardımcı olur.

– Haftada 5 kez; 30 dakika kadar kasları geren ve gevşeten egzersizler yapışabilir.

– Her gün yürüyüş yapılması da önerilir. Bisiklet ve yüzme egzersizleri de tavsiye edilen egzersizler arasındadır.

2. Boyun ağrısı ve soğuk kompres

– Soğuk kompres de oluşan ağrıların azaltılmasına yardımcı olur. Alanın uyuşmasını sağlar.

– Birkaç buz küpü plastik bir torbaya konulur. Bu torba ince bir havlu ile sarıldıktan sonra etkilenen boyun bölgesine kompres olarak uygulanır. Yaklaşık 5 ya da 10 dakika kadar bekletilir. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

3. Boyun ağrısına iyi gelen bitkiler: Zencefil

– Zencefil de boyun ağrısı için kullanılan bitkisel çözümlerden biridir. Etkili ve doğal anti inflamatuar özellikleri vardır. İltihabı ve var olan şişlikleri azaltır. Ağrıların da kısa sürede azalmasına yardımcı olur. Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar.

– Etkilenen boyun bölgesine biraz zencefil yağı uygulanır. Bir süre masaj yapılır. Ardından su ile durulanır.

– Alternatif olarak bir yemek kaşığı zencefil bir bardak sıcak suyun içerisine eklenir. Demlenmesi için 5 dakika kadar bekletilir. Süzülür ve içerisine biraz da bal eklenerek tüketilir. Her gün 3 bardak kadar tüketilebilir.

4. Boyun ağrısını ne geçirir: Elma sirkesi

– Elma sirkesi de boyun ağrısının azaltılmasına yardımcı olur. Anti enflamasyon özellikleri ağrıyı azaltır ve anti inflamatuar özellikler ile olası iltihabı azaltır.

– Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı elma sirkesi eklenir. Bu karışım her gün iki kez içilir.

– Alternatif olarak bir bez ile biraz elma sirkesi etkilenen cilt alanlarına uygulanabilir. Bu uygulama da günde 2 kez yapılmalıdır.

5. Boyun ağrısını gidermek için ne yapılmalı: Zerdeçal

– Zerdeçal da kemik ve kas ağrıları için yaygın olarak kullanılır. Bu özelliği ile boyun ağrıları için de kullanılabilir. Var olan ağrı ve enflamasyonu azaltır.

– Bir bardak sütün içerisine bir çay kaşığı zerdeçal tozu eklenir. Karıştırılır ve tüketilir. Günde iki kez tüketilmesi önerilir.

– Zerdeçal kullanmadan önce doktora danışılması önerilir.

6. Boyun ağrısı için ne yapılmalı: Keten tohumu

– Keten tohumu da boyun ağrıları için tavsiye edilmektedir. Kemik sağlığının korunmasına yardımcı olan alfa linolenik asit içerir.

– Biraz keten tohumu sıcak suyun içerisine bekletilir. Ardından etkilenen boyun bölgesine uygulanır. Üzeri bir bandaj ile sarılarak bekletilir. Ardından su ile durulanır. Uygulama günde 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

– Alternatif olarak yemek ve salataların içerisinde de keten tohumu eklenebilir.

7. Boyun ağrısı için şifalı bitkiler: Papatya

– Papatya kemikler nedeni ile oluşan ağrılar için son derece etkilidir. Anti enflamatuar özellikleri vardır. İltihabın ve ağrının azalmasını sağlar.

– Bir bardak sıcak suyun içerisine biraz papatya eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Daha sonra bir bez yardımı ile etkilenen cilt alanlarına uygulanır.

– Alternatif olarak her gün birkaç bardak papatya çayı da tüketilebilir.

8. Boyun ağrısı için evde ne yapılabilir: Epsom tuzu

– Ilık su dolu küvete bir fincan epsom tuzu eklenir. Karıştırılır ve bu suyun içerisinde 20 ya da 30 dakika kadar beklenir. Uygulama haftada 2 ya da 3 kez yapılabilir.

9. Beslenme düzeni değişiklikleri

– Beslenme düzeninde de bazı değişikliklerin yapılması önerilir. Özellikle K vitamini, E vitamini, D vitamini, kalsiyum, magnezyum, omega 3 yağ asidi içerirler gıdalar yenmelidir. Bu besinler kas ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Boyun ve omuz ağrısı çok şiddetli ise ve sık sık yaşanıyorsa bir doktora danışılması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir