Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir: Boyun Kireçlenmesi İçin Bitkisel Tedavi

Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir: Boyun Kireçlenmesi İçin Bitkisel Tedavi

boyun kireçlenmesi için bitkisel tedavi
boyun kireçlenmesi için bitkisel tedavi

Boyun kireçlenmesi nasıl oluşur?

Servikal spondiloz diğer adıyla boyun kireçlenmesi; boyun eklemlerini etkileyen ve yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Kıkırdak ve kemik yapısı ile omurga dokularında aşınma ve yıpranma meydana gelir. Bu durumda mutlaka doktor tedavisi gerekir. Ancak hastalığın neden olduğu ağrı ve diğer belirtilerin azaltılması için bazı bitkisel çözümler uygulanabilir. Önerilen bitkisel çözümler şunlardır:

– Düzenli egzersiz

– Sıcak ve soğuk kompres

– Epsom tuz banyosu

– Sarımsak

– Zerdeçal

– Susam

– Zencefil

– Elma sirkesi

– Kırmızı biber

– Neem yaprakları

Boyun kireçlenmesi nasıl geçer: Boyun kireçlenmesine bitkisel tedavi

1. Boyun kireçlenmesine egzersizler

– Servikal spondiloz sorununda düzenli olarak egzersiz yapılması önerilir. Egzersiz kas ve kemiklerin sağlığını korumaya yardımcı olur. Ağrıların azalmasını sağlar. Boyun egzersizleri yapılabilir.

– Kafa her iki tarafa doğru döndürülür. Ardından saat yönünün tersine ve saat yönünde çevrilir. Bu işlem günde 2 ye a da 3 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

– Alternatif olarak, haftada 5 kez her gün yarım saat tempolu yürüyüş ya da yüzme gibi egzersizler yapılabilir.

2. Boyun kireçlenmesine sıcak iyi gelirmi?

– Ağrıların giderilmesi için etkilenen alana soğuk ve sıcak kompres yapılması önerilir. Sıcak kompresler boyun kaslarının gevşemesine yardımcı olurken aynı zamanda kan dolaşımını da artırır. Soğuk kompres ise var olan inflamasyonu ve şişmeyi azaltır.

– Sıcak kompres yapmak için ince bir havluya sarılan sıcak su torbası kullanılabilir.

– Soğuk kompres yapmak için ince bir havluya birkaç buz küpü sarılabilir.

– Önce alana 3 dakika kadar sıcak kompres uygulanır. Daha sonra ise 1 dakika kadar soğuk kompres uygulanır. Bu işlem en az 15 dakika kadar değiştirile değiştirile yapılmalıdır.

Not: Eğer kan dolaşımı problemleri varsa soğuk kompresten kaçınılmalıdır. Sıcak kompres ise tahriş ve kızarıklık durumunda önerilmez.

3. Boyun kireçlenmesi için ne yapmalı: Epsom tuzu banyosu

– Servikal spondiloz hastalığında önerilen bir başka çözüm epsom tuzudur. İngiliz tuzu olarak da bilinen epsom tuzu ağrıların kısa sürede azalmasını sağlar.

– Epsom tuzunda bulunan magnezyum, omuz ve boyun sertliğini azaltırken aynı zamanda iltihabı da hafifletir.

– Kalın bir hamur yapmak için 1 ya da 2 yemek kaşığı epsom tuzu ile biraz su karıştırılır. Elde edilen hamur etkilenen alanlara uygulanır. 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve ardından alan ılık su ile durulanır. Bu işlem her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

– Alternatif olarak ılık su dolu küvete 2 bardak epsom tuzu eklenir. Karıştırılır ve bu suyun içerisinde 15 dakika kadar beklenir.

– İşlemin haftada 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

Not: Bu uygulama kalp problemleri olanlara, diyabet ya da böbrek hastalıklarına sahip inşalara önerilmez.

4. Boyun kireçlenmesine iyi gelen besinler: Sarımsak

– Sarımsak da servikal spondiloz durumunda oluşan ağrıların azaltılmasını sağlar. Analjezik ve anti inflamatuar özellikleri vardır. Olası şişme, ağrı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

– Her sabah bir bardak suyun içerisine çiğ sarımsak eklenerek tüketilebilir.

– Alternatif olarak bitkisel yağın içerisine 2 ya da 3 diş ezilmiş sarımsak eklenir. 5 ya da 10 dakika kadar ısıtılır. Ardından süzülür ve tüketilir.

5. Boyun kireçlenmesine iyi gelen bitkiler: Zerdeçal

– Servikal spondiloz durumunda zerdeçal en etkili çözümlerden biridir. Anti inflamatuar özellikleri ile bilinir. Ağrıların azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kas sertliğini azaltır ve kan dolaşımını artırır.

– Bir bardak ılık sütün içerisine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu eklenir. Karıştırılır ve 5 dakika kaynatılır. Biraz soğuduktan sonra içerisine biraz da bal eklenir ve tüketilir. Her gün iki kez tüketilebilir.

6. Boyun kireçlenmesi doğal tedavisi: Susam

– Popüler bitkisel çözümlerden biri de susamdır. Susam, servikal spondiloz belirtileri ile başa çıkmaya yardımcı olur. Aynı zamanda magnezyum, manganez, kalsiyum, bakır, fosfor ve çinko açısından zengindir. K vitamini ve D vitamini bakımından da zengindir.

– Yaklaşık 10 dakika boyunca susam yağı ile etkilenen alana masaj yapılabilir. Günde 3 ya da 4 kez işlemin tekrar edilmesi önerilir.

– Boyun bölgesine masaj yapmak için ılık susam yağı ve birkaç damla lavanta yağı karışımı da kullanılabilir.

– Alternatif olarak bir bardak ılık sütün içerisine 1 çay kaşığı kavrulmuş susam eklenir. Her sabah düzenli olarak tüketilir. Susam yemeklere ve salatalara da eklenebilir.

7. Boyun kireçlenmesine şifalı bitkiler: Zencefil

– Zencefil de servikal spondiloz nedeni ile oluşan ağrıların azalmasına yardımcı olur. Anti enflamatuar özellikleri ile bilinir. Boyun çevresinde oluşan inflamasyonu da azaltır.

– Her gün zencefil tüketilmelidir.

– Alternatif olarak zencefil çayı da tüketilebilir. Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz zencefil eklenir. Demlenmesi beklenir ve içerisine biraz bal eklenerek tüketilir.

– Kereviz tohumu, kurutulmuş zencefil kökü ve kimyon tohumu eşit miktarda karıştırılır. Karışımdan bir çay kaşığı kadar alınır, bir bardak ılık suya eklenir ve tüketilir.

– Alternatif olarak, her gün zencefil yağı ile etkilenen alana birkaç kez masaj yapılabilir.

8. Boyun kireçlenmesi için şifalı bitkiler: Elma sirkesi

– Elma sirkesi alkalize ve anti inflamatuar özellikleri ile bilinir. Bu özellikleri ile servikal spondiloz nedeni ile oluşan ağrıyı azaltır. İltihabı da yatıştırır.

– Elma sirkesi temiz bir bez yardımı ile etkilenen alana uygulanır. Günde iki kez düzenli olarak uygulanması önerilir.

– Alternatif olarak bir bardak ılık suya biraz elma sirkesi eklenir. Her gün düzenli olarak tüketilir.

– 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile biraz bal da karıştırılarak tüketilebilir.

9. Acı biber

– Acı biber doğal ağrı kesici özelliklere sahiptir. Anti enflamatuar ve analjezik özellikleri ile boyun bölgesinde oluşan iltihap ve ağrıyı azaltır.

– 1 çay kaşığı acı biber tozu ve 2 yemek kaşığı ılık zeytinyağı karıştırılır. Etkilenen alana masaj yaparak uygulanır. Üzeri bir bandaj ile kapatılır. Birkaç saat bu şekilde bekletilir. İşlemin her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

– Alternatif olarak, bir bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı acı biber tozu eklenir. Bu karışım günde 2 ya da 3 kez tüketilir.

10. Neem yaprakları

– Neem yaprakları ağrıların azaltılmasına yardımcı olur. Var olan kas hasarını azaltır. Şişlikleri ve inflamasyonu da azaltır. Aynı zamanda anti inflamatuar özellikleri de vardır.

– Kalın bir hamur yapmak için 1 yemek kaşığı neem yaprağı tozu ile biraz su karıştırılır. Bu karışım bira ısıtılır ve macun kıvamına getirilir. Elde edilen macun etkilenen alanlara uygulanır. Yarım saat kadar bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır.

– Bu işlem her gün birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

– Alternatif olarak bir bardak suyun içerisinde neem yaprakları kaynatılır. Süzülür ve çay şeklinde tüketilir. Günde birkaç kez düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

– Alternatif olarak, neem yağı ile günde iki kez sorunlu bölgeye masaj da yapılabilir.

Ek İpuçları

– Eklem ve kasların olumsuz etkilenmemesi için ağır kaldırılmamalıdır.

– Düzenli ve kaliteli uyku şarttır. Her gece 8 saat kadar düzenli olarak uyunmalıdır.

– Havuç, lahana, domates, salatalık, marul ve turp gibi çiğ sebzeler düzenli olarak tüketilmelidir.

– Baharatlı, yağlı ve kızartılmış gıdalar ile çok şekerli besinlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca kafein de tüketilmesi önerilmez.

– Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

– Protein, C vitamini, fosfor ve kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.

14 Comments

 • misafir
  31 Mayıs 2016 - 14:51 | Permalink

  bende de kireçlenme var ben burdaki kremleri kullanıyorum

 • Mahmut
  4 Kasım 2016 - 01:45 | Permalink

  Bende bitkisel bi kremle kurtuldum zaten ilacı da yok ki içelim geçsin

  • Aslıhan
   18 Ocak 2017 - 23:42 | Permalink

   Mahmut bey nasıl bir krem kullandınız adını yazarsanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

   • mahmut
    24 Şubat 2017 - 19:28 | Permalink

    aslınhan hanım hotmail.com adresinden mail yoluyla ulaşabilirsiniz geçmiş olsun….

  • Aybala
   16 Mayıs 2017 - 04:29 | Permalink

   Ne kullandınız Mahmut bey ?

 • aslı
  25 Ocak 2017 - 01:56 | Permalink

  oarkadaşlar benim annemin dizleride çok kireçlenme vardı. bitkisel ilaçlarını aldım kullandık annem ilaçların çok faydasını görrdü yürüyemiyordu artık yürüyor.

 • emin
  25 Ocak 2017 - 01:58 | Permalink

  babam dizlerinin ağrısından akşamları uyuyamıyordu bizde sitedeki bitkisel tarifleri aldık kullandık şimdi rahat rahat uyuyor çok teşekkür ederim bitkiseliksirler.

 • aysel
  25 Ocak 2017 - 02:01 | Permalink

  yaa bende o ilaçlardan aldım bir sıvı ilaç 4 krem almıştım ben esnafım sürekli iş gereğide ayakta olmam gerekyor bende o ilaçlardan çok fayda gördüm gerçektende güzel ilaçları

 • sema
  25 Ocak 2017 - 02:02 | Permalink

  bende hem abim hemde yengem için tedavi olduk. her ikisindede kireçlenme vardı gerçektende faydası oldu herkese tavsiye ederim

 • filiz
  25 Ocak 2017 - 02:04 | Permalink

  Sadece kireçlenme için değil aynı zamanda göz altı morluk ve kırışıklıklar içinde ilaç yapıyor panik atak içinda ilaç hazırlıyor bende annem için almıştım annemde kireçlenme vardı annem gayet memnun kaldı

 • filiz
  25 Ocak 2017 - 02:06 | Permalink

  bende boyundaki kireçlenmeden dolayı metin hocadan ilaç aldım ağrılarım bayağı azaldı teşekkür ederim hocam

 • aziz
  25 Ocak 2017 - 02:09 | Permalink

  bende kayın validem rahatsızdı dizlerinde kireçlenmesi vardı metin hocadan ilaç aldım kayın validemde ağrılarının azaldığını bana söyledi halam içinde aldım oda faydasını görmüştü

 • Yasemin
  25 Ocak 2017 - 21:00 | Permalink

  Ne kullandınız Mahmut bey ?

  • mahmut
   24 Şubat 2017 - 19:29 | Permalink

   yasemin hanım @hotmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz geçmiş olsun

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir