Çatlak Dudaklara Ne İyi Gelir: Çatlak Dudaklar İçin Bitkisel Çözüm

Çatlak Dudaklara Ne İyi Gelir: Çatlak Dudaklar İçin Bitkisel Çözüm

çatlak dudaklar için bitkisel çözüm
çatlak dudaklar için bitkisel çözüm

Dudak çatlaması pek çok farklı neden ile olabilir. Genellikle soğuk ya da çok sıcak havalar bu çatlakların temel nedenidir. Ayrıca bazı ilaçlar ya da kullanılan kozmetik malzemeler de dudakların çatlamasına neden olabilir. Dudak çatlakları için doğal çözümlerin kullanılması etkili olacaktır.

Dudak çatlaklarına ne iyi gelir: Dudak çatlaklarına doğal çözüm

1. Dudak çatlakları için ne yapılır: Şeker

– Çatlamış dudaklar için şeker kullanılabilir. Kristal yapısı ile dudaklardaki ölü deri hücrelerin ve kirin arınmasına yardımcı olur. Cildin daha yumuşak olmasını sağlar.

– 1 çay kaşığı bal ile 2 çay kaşığı şeker karıştırılır. Elde edilen karışım dudaklara masaj yaparak uygulanır. Bir süre bekletilir ve ılık su ile durulanır. Uygulamanın düzenli olarak her gün yapılması önerilir.

2. Dudak çatlaklarını gidermek için bal

– Çatlamış dudaklara bal da uygulanabilir. Bal içerdiği enzimler ile bakterileri öldürürken aynı zamanda cildi yumuşatır. Nemlendirici özelliklerinin yanı sıra anti bakteriyel ve iyileştirici özellikleri de vardır.

– Biraz bal dudaklara doğrudan uygulanır. Bir süre masaj yapılır. Ardından su ile durulanır.

– Alternatif olarak biraz bal ile gliserin karıştırılır. Elde edilen karışım dudaklara uygulanır. 5 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulamanın özellikle yatmadan önce yapılması önerilir. Bir gece bekletilip ertesi sabah su ile durulandığında daha etkili sonuçlar alınacaktır.

3. Çatlak dudaklar için çözüm: Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı da dudak bakımında kullanılabilir. Cildi besler ve çatlak oluşmasını engeller. Özellikle sıcak ve soğuk havalarda kullanılması önerilir.

– Saf hindistan cevizi yağı günde birkaç kez dudaklara masaj yaparak uygulanabilir. Durulama gerektirmez. Alternatif olarak biraz Hindistan cevizi yağı ile zeytinyağı karıştırılarak da kullanılabilir.

4. Dudak çatlaması bitki tedavisi: Gül yaprakları

– Çatlamış dudaklar için etkili olan bir diğer çözüm gül yapraklarıdır. Gül yaprakları içerdiği enzimler ile aynı zamanda dudakların daha pembe görünmesine de yardımcı olur.

– Gül yaprakları ezilir ve süt ile karıştırılır. Elde edilen karışım dudaklara uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama günde iki ya da üç kez düzenli olarak yapılabilir.

5. Çatlak dudaklara çözüm: Hint yağı

– Hint yağı da zeytinyağı kadar etkili bir çözümdür.

– Biraz hint yağı ile seçilen bir uçucu yağ karıştırılır. Pamuk yardımı ile dudaklara uygulanır. Bir süre bekletilir ve ılık su ile durulanır. Her gün düzenli olarak uygulanması önerilir.

6. Çatlak dudağa ne sürülür: Süt kaymağı

– Süt kaymağı dudakların yumuşamasına yardımcı olur ve çatlakların oluşmasını engeller. Yüksek yağ içeriği sayesinde dudakları derinlemesine nemlendirir.

– Biraz süt kaymağı dudaklara uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

7. Çatlayan dudaklar için bakım: Salatalık

– Salatalık yüksek miktarda su içerir. Bu nedenle dudakları nemlendirmek için de kullanılabilir.

– Biraz rendelenmiş salatalık dudaklara uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar dudaklarda bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

8. Su tüketimi

– Dudaklardaki çatlakların azaltılması için su tüketiminin artırılması önerilir. Her gün 13 ila 15 bardak su içilebilir. Su tüketimi dudakların nemli ve yumuşak kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda genel sağlığın da korunmasını sağlar.

9. Çatlayan dudağa ne sürülür: Vazelin

– Kuru ve çatlamış dudaklar için vazelin de kullanılabilir. Her gün birkaç kez dudaklara masaj yaparak uygulanması önerilir. Özellikle gece yatmadan önce uygulandığında daha etkili olmaktadır.

10. Çatlayan dudaklara ne yapılır: Aloe vera

– Aloe vera içerdiği enzimler ile dudaklardaki çatlakların azaltılması için kullanılabilir. Biraz aloe vera jeli dudaklara doğrudan uygulanabilir. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Özellikle taze aloe vera jel kullanılması önerilir.

11. Limon suyu

– Limon suyu ve biraz bal karıştırılır. Dudaklara masaj yaparak uygulanır. 10 dakika kadar bekletilir ve su ile durulanır.

– Alternatif olarak limon suyu ve hint yağı karışımı da düzenli olarak dudakları nemlendirmek için kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir