Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Cilt Çatlakları İçin Bitkisel Çözümler

Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Cilt Çatlakları İçin Bitkisel Çözümler

cilt çatlakları için bitkisel çözümler
cilt çatlakları için bitkisel çözümler

Cilt çatlakları için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Cilt çatlakları nasıl geçer: Cilt çatlaklarına doğal çözümler:

1. Cilt çatlakları tedavi yöntemleri: Şeker:

– Şeker cilt bakımında kullanılan etkili çözümlerden biridir. Cilt yapısını yumuşatır ve cildi temizler. Ölü deri hücrelerinin ve kirin ciltten arınmasını sağlar. Cilt çatlakları için de kullanılabilir.

– Şeker ile biraz limon suyu karıştırılır. Cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır.

2. Cilt çatlakları şifalı bitkiler: Yonca:

– Yonca yaprağı cilt sağlığı için etkili çözümlerden biridir. 8 adet temel amino asit içerir. Yonca yaprakları protein açısından zenginken aynı zamanda vitamin K ve E vitamini içerir. Bu içeriği ile cildi besler. Cilt görünümünü düzeltmeye yardımcı olur. Mantar tedavisi için de önerilir.

– Birkaç yonca ezilir ve yumuşak bir hamur haline getirilir. İçerisine birkaç damla da papatya yağı eklenir. Bu karışım ile çatlakların olduğu alanlara günde 2 ya da 3 kez masaj yapılır.

– İşlem her hafta birkaç kez düzenli olarak uygulanmalıdır.

3. Cilt çatlaklarına kesin çözüm: Aloe vera:

– Aloe vera etkili cilt nemlendiricilerden biridir. Ciltteki lekeleri azaltmak için de kullanılan aloe vera çatlakların görünümünü azaltır. Cildin iyileşmesini sağlar.

– Biraz taze aloe vera jel cilde doğrudan masaj yaparak uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır.

4. Cilt çatlakları için yağ: Hint yağı:

– Hint yağı sivilce, siyah noktalar, benler, ince çizgiler, yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar ve diğer cilt sorunlarının tedavisinde önerilir. Cilt çatlaklarını da azaltmaya yardımcı olur.

– Pamuk ya da temiz bir bez yardımı ile hint yağı cilde uygulanabilir. 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve ardından alan su ile durulanır.

– Her gün düzenli olarak uygulanması önerilir.

5. Cilt çatlaklarına hangi yağ iyi gelir: Zeytinyağı:

– Zeytinyağı etkili bir nemlendiricidir. Cilt çatlaklarının azaltılmasını sağlar.

– E vitamini içeren zeytinyağı cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve alan ılık su ile durulanır.

6. Cilt çatlakları doğal tedavi: Kakao yağı

– Kakao yağı hamilelik sırasındaki çatlakları önlemek için en iyi çözümlerden biridir. Cilt dokusunun onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler.

– Cildi nemlendirmek için günde iki kez cilde kakao yağı uygulanması önerilir.

7. Limon suyu:

– Limon suyu cilt lekeleri için önerilen çözümlerden biridir. Aynı zamanda cilt çatlaklarının da azalmasını sağlar. İçerdiği doğal asitler ile cilt yapısını besler.

– Limon suyu dairesel hareketler ile cilde uygulanabilir. 10 dakika kadar ciltte bekletilmesi önerilir. Kuruması beklenir ve ılık su ile durulanır.

8. Patates suyu:

– Patates suyu da cilt bakımında kullanılan çözümlerden biridir. Cildi besler ve esnekliğini korur. Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler.

– Her gün düzenli olarak patates suyu cilde uygulanmalıdır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve ardından alan ılık su ile durulanır.

9. Yumurta akı:

– Ciltteki çatlakların azaltılması için yumurta akı da uygulanabilir. Yumurta akı cilt yapısını besleyen proteinler içerir. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

– Yumurta akı iyice çırpılır. Ardından cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Ardından alan su ile durulanır. İşlem günde 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

10. Bitkisel karışımlar:

– Bazı durumlarda, iyileşme sürecinin artırılması için vitaminler ile bazı yağların karıştırılması önerilir. E vitamini, A vitamini kapsülleri ile papatya, lavanta ve avokado yağları karışımı kullanılabilir.

– Bu karışımlar aynı zamanda sivilce izlerinin azaltılmasında da etkilidir.

11. Cilt çatlakları için yağlar: Aromatik yağlar:

– Jojoba yağı, tatlı badem yağı, avokado yağı ve papatya yağı gibi aromatik yağlar cilt çatlaklarında son derece etkilidir. Cildin onarılmasını sağlar ve cildi besler.

12. Kayısı:

– Cilt çatlaklarının azaltılması için kayısı da kullanılabilir. Cilt hasarını azaltırken aynı zamanda ölü deri hücrelerinin arınmasına yardımcı olur.

– Kayısı püre haline getirildikten sonra cilde uygulanabilir. Beslenme düzenine de eklenmesi önerilir.

13. Lavanta yağı:

– Lavanta yağı da cilt çatlakları için kullanılan en yaygın çözümlerden biridir. Cilt yapısını besler ve güçlendirir.

– Her gün 3 kez etkilenen alanlara lavanta yağı uygulanabilir. Bu yağ cilt dokusunun onarılmasını sağlar.

14. Beslenme düzeni:

– Beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Besin öğelerinin yeterli miktarda alınması gerekir. Özellikle C vitamini açısından zengin besinler beslenme düzenine eklenmesi önerilir. E vitamini içeren besinler de tüketilmelidir.

– Taze sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Ayrıca kızartma ve yağlı besinlerden uzak durulması önerilir. Abur cuburlar ve gazlı içecekler de tüketilmemelidir.

15. Su tüketimi:

– Cilt çatlaklarının azalması için su tüketimine dikkat edilmelidir. Düzenli olarak her gün 3 litreye yakın su tüketilebilir. Suyun yanı sıra bitkisel çaylar da tüketilebilir.

16. Kuru fırçalama:

– Cilt çatlaklarının azaltılması için kuru fırçalama yapılabilir.

– Etkilenen cilt alanları her gün yumuşak bir fırça ile fırçalanmalıdır. Ancak çok fazla baskı yapılmamalıdır. Bu cildin tahriş olmasına neden olabilir. Fırçalama işleminden sonra cilt ılık su ile durulanmalıdır.

17. Masaj:

– Cilt çatlaklarının görünümünü azaltmak için düzenli olarak etkilenen alanlara masaj yapılmalıdır. Dairesel hareketler ile cilde masaj yapılması önerilir.

18. Omega 3 yağ asitleri:

– Omega 3 yağ asitleri içeren besinlerin tüketilmesi hem cilt çatlaklarının hem de selülit sorununun tedavisinde önerilir. Dokuların ve cilt yapısının görünümünü düzeltmeye yardımcı olan bu besin öğesi genel sağlık için de etkilidir. Özellikle keten tohumu ve yağlı balıkların tüketilmesi önerilir.

19. Kahve:

– Kahve de cilt çatlaklarının azaltılmasında etkilidir. Cildi besler ve yumuşatır.

– Biraz kahve ile cilt ovulur. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak biraz kahve ile su karıştırılır. Elde edilen karışım hamur haline getirildikten sonra cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Günde 3 kez düzenli olarak uygulanması önerilir.

20. Hormonal sorunlar:

– Hormonal sorunlar da cilt sorunlarına neden olmaktadır. Selülit ve cilt çatlaklarının nedeni hormonal sorunlar olabilir. Bu durumda mutlaka hormon tedavisi uygulanmalıdır.

21. Kilo vermek:

– Selülit ve cilt çatlaklarının en yaygın nedeni fazla kilolardır. Bu nedenle ideal kiloya düşülmesi önerilir. Uygun bir beslenme planı için bir diyetisyene başvurulmalıdır. Spor ve egzersiz için ise spor salonuna gidilebilir.

Cilt çatlakları en sık görülen cilt sorunlarından biridir. Bu kötü görüntüyü azaltmak için tüm bu çözümler uygulanabilir. Özellikle peeling işlemlerinin düzenli olarak yapılması tavsiye edilir. Beslenme düzenine de dikkat edilmeli; yağlı ve kızartma besinler tüketilmemelidir. Ayrıca su tüketiminin artırılması gerektiği unutulmamalıdır. Suyun yanı sıra diğer sağlıklı sıvılar da tüketilebilir. Tüm bu çözümlere rağmen başarılı olunamıyorsa bit cilt doktoruna danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir