Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Cilt Çatlakları İçin Bitkisel Çözümler

Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Cilt Çatlakları İçin Bitkisel Çözümler

cilt çatlakları için bitkisel çözümler
cilt çatlakları için bitkisel çözümler

Cilt çatlakları için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Cilt çatlakları nasıl geçer: Cilt çatlaklarına doğal çözümler

1. Cilt çatlakları nasıl giderilir: Sıcak duş ve süt

– Süt cilt bakımında kullanılan çözümlerden biridir. Cildi besler ve nemlendirir. Cilt yapısının güçlenmesine yardımcı olan süt cilt çatlakları için de kullanılabilir.

– Sıcak banyo sonrasında süt cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

– Süt uygulamaları cilt renginin dengelenmesine yardımcı olur Cilt esnekliğini de korur.

– Süt beslenme düzenine de eklenebilir.

2. Cilt çatlaklarına hangi yağlar iyi gelir?

Gerekli malzemeler:

– 4 yemek kaşığı zeytinyağı

– 4 yemek kaşığı aloe vera

– 1 yemek kaşığı şeker

Uygulanışı:

– 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 4 yemek kaşığı aloe vera ve 1 yemek kaşığı şeker karıştırılır. Bu karışım cilt çatlaklarının üzerine uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Bir gece ciltte bekletildiğinde daha etkili sonuçlar alınabilir.

3. Cilt çatlaklarına maske: Patates suyu

– Cilt çatlakları için önerilen bir diğer çözüm patates suyudur. Patates suyu cilt renginin dengelenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt onarımını hızlandırır.

– Patates kalın dilimler halinde kesilir. Ardından çatlakların üzerine uygulanır ve alan hafifçe ovulur. 10 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

– Patates suyu uygulaması her gün düzenli olarak yapılabilir.

4.  Cilt çatlaklarını önlemek için K vitamini

– Cilt çatlakları için önerilen bir diğer çözüm K vitaminidir. Cilt yapısını geliştirir ve nemlendirir.

– K vitamini açısından zengin olan lahana gibi yeşil sebzeler, salatalık turşusu ve soğan mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

– K vitamini açısından zengin olan diğer besinler; meyveler (erik), zeytinyağı, soya fasulyesi (pişmiş), turşu (salatalık, tatlı), kuşkonmaz, rezene, pırasa ve bamya, toz biber ve sıcak baharatlar da tüketilebilir.

5. Cilt çatlakları için doğal yöntemler: Gliserin ve limon

– Cilt çatlakları için gliserin ve limon karışımı da kullanılabilir. Bu karışım cildin beslenmesine yardımcı olurken aynı zamana cilt yapısını besler.

– Limon suyu ile biraz gliserin karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Çatlak alanların olduğu bölgelere hafifçe masaj yapılır. Ardından ılık su ile durulanır.

– Uygulama günde 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

6. Cilt çatlakları için buğday tohumu yağı ve aynı safa bitkisi

– Cilt çatlakları için önerilen bir diğer çözüm buğday tohumu yağı ile aynı safa bitkisidir.

Gerekli malzemeler:

– 1 çorba kaşığı buğday tohumu yağı

– 1 çorba kaşığı aynı safa yağı

Uygulanışı:

– Malzemeler iyice karıştırılır. Ardından kalça, göğüs ve karın bölgesine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 5 dakika bekletilir ve su ile durulanır.

7. Cilt çatlakları için kakao yağı

Gerekli malzemeler:

– 2 tatlı kaşığı kakao yağı

– 2 tatlı kaşığı shea yağı

– 1 tatlı kaşığı E vitamini yağı

Uygulanışı:

– Shea yağı ve kakao yağı eritilir. Ardından içerisine E vitamini yağı eklenir. İyice karıştırılır ve bir kapta saklanır. Soğuyunca krem kıvamını alacaktır. Krem kıvamına gelen karışım cilt çatlaklarının olduğu alanlara uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Uygulamanın günde 2 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

8. Cilt çatlakları için yağlar

Gerekli malzemeler:

– Zeytinyağı

– Gül yağı

– Lavanta yağı

– Itır yağı

– Buhur yağı

– Mür yağı

– Papatya yağı

Uygulanışı:

– Bu yağlar içerisinde bitkisel yağlar, taşıyıcı birkaç yağ ile karıştırılır. Ardından cilt çatlaklarının üzerine uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

9. Kayısı maskesi

– Cilt çatlakları için yaygın olarak kullanılan çözümlerden biri de kayısı ile cilt maskesidir.

– 2 ya da 3 adet kayısının çekirdekleri çıkarılır. Ardından ezilir ve püre haline getirilir. İçerisine biraz da su eklenerek karıştırılır. Bu karışım macun halinde cilt çatlaklarının üzerine uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır.

– Bir ay boyunca her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

10. Limon suyu

Gerekli malzemeler:

– 1 adet limon

– Ilık su

Uygulanışı:

– Limon dilimler haline kesilir. Ardından etkilenen alana sürülür ve bir süre masaj yapılır. 10 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak salatalık suyu ile limon suyu, limon suyu ile domates suyu ve limon suyu ile patates suyu da kullanılabilir.

11. Hint yağı

– Hintyağı genellikle yaşlılık lekeleri, benler, kırışıklıklar, koyu lekeler, ince çizgiler ve sivilceler için kullanılır. Cilt çatlakları için de son derece etkilidir.

– Birkaç damla hint yağı cilt çatlaklarının üzerine uygulanır. Bir süre cilde masaj yapılır ve yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından ıslak ve temiz bir bez ile silinir.

– Etkili sonuçlar almak için uygulama yaklaşık bir ay boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

12. Şeker

– Cilt çatlaklarının neden olduğu renk dengesizliklerinin azaltılması ve cilt yapısının güçlenmesi için şeker de kullanılabilir. Şeker aynı zamanda ciltteki ölü deri hücrelerinin ve kirin arınmasına yardımcı olur.

– Birkaç damla badem yağı ve limon suyu ile bir yemek kaşığı şeker karıştırılır. Elde edilen karışım çatlakların üzerine uygulanır. 10 dakika kadar masaj yapıldıktan sonra ılık su ile durulanır.

13. Çay ağacı yağı

– Çay ağacı yağı genellikle cilt bakımında yaygın olarak kullanılır. Güçlü ve doğal anti viral, antibiyotik, ve anti inflamatuar özellikleri ile cilt çatlaklarının da azalmasını sağlar.

– Su ile karıştırılan çay ağacı yağı etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır.

14. Limon ve bal

– Limon ve bal karışımı cilt yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki bakterilerin ölmesini sağlar.

– Limon suyu ile biraz bal karıştırılır. Ardından cilde uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

15. Yumurta sarısı ve zeytinyağı

– Yumurta sarısı ile bir miktar zeytinyağı karıştırılır. Elde edilen karışım cilt çatlaklarının olduğu alanlara masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

16. Süt, badem ve badem yağı

– Biraz badem 2 saat kadar sütün içerisinde bekletilir. Ardından ezilir ve pürüzsüz bir macun haline getirilir. Etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Birkaç dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak cilde doğrudan badem yağı da uygulanabilir.

17. Mısır unu, hindistan cevizi yağı ve hindistan cevizi sütü

– Cilt çatlaklarının görünümünü azaltmak için mısır unu ve Hindistan cevizi yağı karışımı da son derece etkilidir. Cildin daha yumuşak ve parlak olmasına yardımcı olur.

– Biraz mısır unu ile Hindistan cevizi yağı ya da sütü karıştırılır. Cilde uygulanır ve bir süre bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir