Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Cilt Çatlakları İçin Bitkisel Çözümler

Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Cilt Çatlakları İçin Bitkisel Çözümler

cilt çatlakları için bitkisel çözümler
cilt çatlakları için bitkisel çözümler

Cilt çatlakları estetik bir sorun olarak kabul edilir. Bu görüntünün azaltılması için bazı önerilere uyulmalıdır. Cilt çatlakları için doğal çözümler şunlardır:

Cilt çatlakları nasıl geçer: Cilt çatlaklarına bitkisel çözüm

1. Cilt çatlakları için krem: Nemlendirici kullanımı

– Ellerdeki çatlakların azaltılması için düzenli olarak nemlendirici kullanılabilir. Nemlendirici cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler ve geliştirir.

– Eğer ciltte çatlaklar çok derinse yoğun kıvamlı bir nemlendirici kullanılması gerekir. Vazelin ve gliserin en etkili nemlendiriciler arasındadır.

2. Cilt çatlaklarını önlemek için güneş koruyucu kullanımı

– Cildin çatlamasının ve kurumasının ana nedeni güneştir. Güneş ışınları cilt sağlığı için faydalı olsa da cildin nem dengesinin bozulmasına ve çatlamalara neden olabilir. Bu nedenle cildin güneşten korunması gerekir.

– Ellere ve ayaklara düzenli olarak güneş koruyucu kremler uygulanabilir. Özellikle yüksek koruma faktörlü kremlerin ve losyonların kullanılması önerilir.

3. Cilt çatlaklarını yok etmek: Su tüketimi

– Cilt kuruluğunun azaltılması için su tüketiminin de artırılması önerilir. Su tüketimi cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler. Her gün düzenli olarak 3 litre kadar su tüketilebilir.

– Suyun yanı sıra bitkisel çaylar ve sebze suları gibi sağlıklı içecekler de tüketilebilir.

4. Sıcak banyo

– Kışın soğuk havalarda sıcak banyo yapılsa da sıcak su cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu nedenle serin ya da ılık su kullanılması önerilir. Sıcak banyo yapılması aynı zamanda kaşıntı gibi belirtilere neden olabilir.

5. Yağ dengesinin bozulması

– El ve ayaklarda yağ bezleri daha azdır. Bu nedenle yağ dengesi daha çabuk bozulur. Çatlak ve kuruluk gibi belirtiler daha sık yaşanır.

– Soğuk ve sıcak havalarda el ve ayakların korunması önerilir. Eldiven ve çorap gibi aksesuarlar kullanılabilir.

6. Dudak çatlakları

– Dudaklarda yağ bezesi hiç yoktur. Bu nedenle dudaklar çok daha çabuk kurur ve çatlar. Dudakların çatlamasını önlemek için düzenli olarak dudak koruyucu balsam kullanılması önerilir. Ayrıca su ve sıvı tüketimi de artırılmalıdır.

7. Beslenme düzeni

– Cildin nem dengesinin korunması için sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Her gün vitamin ve mineral açısından zengin besinlerin tüketilmesi gerekir. Omega 3 yağ asitleri ve çinko ile demir içeren gıdalar da tüketilmelidir.

– Yağlı ve kızartma besinler yerine sebze haşlama ve meyveler tüketilebilir.

8. Cilt çatlakları için maske: Papaya

– Papaya içerdiği enzimler ile cilt yapısını besler. Aynı zamanda cildin daha canlı ve parlak kalmasına yardımcı olur.

– Papain içeren papaya ezilir ve püre haline getirilir. Ardından cilde uygulanır. Yaklaşık 5 ya da 10 dakika ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

9. Cilt çatlaklarına iyi gelen yağlar

– Cildin nemli kalması ve çatlakların azaltılması için yağlar da kullanılabilir.

– Biraz zeytinyağı, hint yağı ya da Hindistan cevizi yağı ısıtılır. Ilık halde cilde uygulanır. 10 dakika kadar ciltte emilmesi beklenir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır. Bu uygulamanın düzenli olarak her gün yapılması ciltteki kuruma ve çatlakların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Cilt çatlakları estetik bir sorun olarak görülür. Ancak kontrol altına alınmadığında ciltte derin çatlaklar oluşmasına ve kanamalara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka kontrol altına alınmalı ve cilde bakım yapılmalıdır. Tüm bu çözümler düzenli olarak kullanılabilir. Kısa sürede sonuç alınmasını sağlarlar. Ancak eğer cilt kuruluğu ve cilt çatlakları uzun süreden beri devam ediyorsa ya da çok şiddetli ise mutlaka en kısa sürede bir cilt doktoruna danışılmalıdır. Ciltte açık yaralar varsa enfeksiyon riski de artar. Bu nedenle açık yara söz konusu olduğunda düzenli olarak alan temizlenmeli ve pansuman yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir