Cilt Kanseri Nasıl Olur: Cilt Kanserinin Belirtileri

Cilt Kanseri Nasıl Olur: Cilt Kanserinin Belirtileri

cilt kanserinin belirtileri
cilt kanserinin belirtileri

Cilt kanseri belirtileri şunlardır:

Cilt kanseri nasıl anlaşılır: Cilt kanserinin ilk belirtileri

1. Cilt kanseri benleri ve kanamalar:

– Cilt kanserinin en yaygın belirtisi ciltte yeni oluşan benlerdir. Ben oluşumları ile birlikte kanamalar da oluşabilir.

– Özellikle güneşe maruz kalındığında ciltte yeni ve dağınık benler oluşur. Böyle bir durum varda en kısa zamanda bir cilt doktora danışılması önerilir.

2. Cilt kanseri kırmızı lekeler:

– Cilt kanseri durumunda bir dış etkene bağlı olmadan ciltte kahverengi lekeler oluşabilir. Bazı durumlarda lekeler pembe renktedir.

– Güneş ışığı ya da toksik kimyasallara maruz kalınması ciltteki lekeleri çoğaltırken aynı zamanda kaşıntı ve yanma hissini de azaltır.

3. Cilt kanserinin belirtileri nelerdir: Yanma hissi:

– Cilt kanseri durumunda ciltte soyulmalar ve yanma hissi oluşturulabilir.

– Dermatologlar göre ciltteki anormal ağrı ya da yanma hissi ve kırmızı lekeler çoğu durumda cilt kanserine işaret etmektedir. Ancak bazı dış etkenler ile cilt tahrişi olması durumunda da bu belirtiler ortaya çıkabilir.

4. Cilt kanseri nasıl ortaya çıkar: Cilt döküntüsü ve tahriş:

– Güneşe maruz kalındığında ciltte döküntüler de oluşabilir. Ayrıca yoğun tahriş görülür. Ciltte çok yoğun döküntü oluşuyorsa bu genellikle 12 saat kadar sürer. Ancak daha uzun sürüyorsa cilt kanseri belirtisi olabilir. En kısa zamanda bir dermatoloğa görünülmesi önerilir.

5. Doğum lekeleri nedeniyle topaklı cilt:

– Diz, dirseklerde topaklı ya d kabarcıklı doğum lekesi görünümlü cilt lezyonları oluşabilir. Bu lezyonlar da cilt kanseri belirtilerine işaret edebilir.

6.Cilt kanseri ve çok siyah nokta oluşması:

– Cilt kanseri belirtilerinden biri de çok fazla siyah nokta oluşmasıdır. Siyah noktalar yanyana ve çok yoğunda mutlaka bir cilt doktoruna gidilmesi önerilir.

7. Cilt kanseri kanama yaparmı: Ciltte anormal kanamalar:

– Cilt kanseri belirtilerinden biri de ciltte anormal kanamalardır. Kanama sivilce nedeni ile de oluşabilir. Bu durumda kişi belirtiyi fark edemez.

– Ben, kızarıklık, yara ve sivilceler sürekli kanıyorsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

8. Melanoma akne:

– Cilt kanserinin bir diğer belirtisi sivilceye benzer ben görünümündeki oluşumlardır. Bu oluşumlar patlatılamaz. Ancak ciltte şişkinlik yaratırlar. Bu tehlikeli tümörler genellikle göz ardı edilir. Ancak mutlaka görülmesi haline bir cilt uzmanına danışılmalıdır.

9. Benlerde değişme:

– Eğer ciltte yeni benler oluşuyorsa, var olan benler sürekli şekil değiştiriyorsa ya da büyüyorsa mutlaka bir cilt doktoruna gidilmesi önerilir. Bu belirtiler de cilt kanserinin belirtisi olabilir.

– Ayrıca benlerin çevresi dağınıksa ve yuvarlak değilse mutlaka dikkate alınmalıdır.

Tüm bu belirtiler ortaya çıktığında en kısa zamanda bir dermatolojik muayeneden geçilmesi önerilir. Cilt kanseri de diğer kanser türleri gibi tehlikeli bir hastalıktır. Erkenden teşhis edildiğinde tedaviye yanıt alınması kolaylaşır. Cilt kanserinden korunmak için bazı önerilere de uyulabilir. Bu öneriler şunlardır:

– Güneş ışığından korunulmalıdır. Cilde yüksek faktörlü bir koruyucu krem uygulanabilir.

– Cilt hijyenine dikkat edilmelidir. Ancak kimyasal içeren kozmetik ürünlerinin kullanılması önerilmez. Bu ürünler içerdikleri kimyasallar ile kanser riskini artırır. Bitkisel içerikli ürünler kullanılmalıdır.

– Yeşil çat antioksidan özellikler içerir. Bu içeriği ile her gün birkaç bardak kadar tüketilmesi önerilir. Kansere karşı koruyucu özellikleri vardır.

– Ben, sivilce ve siyah noktaların sıkılmaması gerekir. Var olan oluşumlar takip altında tutulmalı, herhangi bir değişiklik olduğunda doktora danışılmalıdır.

– Cilt kanserine karşı koruma sağlamak ve erken teşhis için her yıl düzenli olarak cilt doktoruna muayene olunabilir.

Tüm bu çözümler ve önerilere dikkat edilmesi gerekir. Cilt kanserinin de diğer kanser türleri gibi tehlikeli bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir