Cilt Rengini Açmak İçin Ne Yapılır: Cilt Rengini Açmanın Doğal Yolları

Cilt Rengini Açmak İçin Ne Yapılır: Cilt Rengini Açmanın Doğal Yolları

cilt rengini açmanın doğal yolları
cilt rengini açmanın doğal yolları

Cilt rengini açmak için bitkisel çözümler şunlardır:

Cilt nasıl beyazlar: Cildi beyazlatma yöntemleri

1. Cildi beyazlatan maske: Portakal suyu:

– Cildi beyazlatmak için C vitamini açısından zengin olan portakal suyu kullanılabilir. Portakal suyu cilt renginin dengelenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını geliştirir.

– Düzenli olarak portakal suyu tüketilebilir.

– Alternatif olarak portakal kabukları da kullanılabilir. Birkaç adet portakal kabuğu güneşte kurutulur. Ardından ezilir ve toz haline getirilir. Elde edilen toz su ile karıştırılarak hamur kıvamına getirilir. Bu hamur cilde doğrudan uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulamanın haftada 2 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

– Alternatif olarak, bir macun yapmak için 2 yemek kaşığı portakal suyu ile bir tutam zerdeçal tozu karıştırılır. Elde edilen hamur yatmadan önce yüze ve boyun bölgesine uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

2. Cilt beyazlatıcı krem: Kojik asit:

– Cildi beyazlatmak için kojik asitten faydalanılabilir. Bu asit mantarlardan elde edilir.

Gerekli malzemeler:

– Düzenli olarak kullanılan jel veya losyon veya krem

– 1 çay kaşığı kojik asit

Uygulanışı:

– Cilt su ve yüz yıkama jeli ile yıkanır ve kurulanır. Ardından kojik asit düzenli olarak kullanılan losyon veya kreme eklenir. Karıştırılır ve cilde uygulanır. Bu uygulama günde 2 kez; 2 ay boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

3. Cilt beyazlatma maskesi: Badem yağı:

– Badem yağı cilt bakımında kullanılan etkili çözümlerden biridir. Cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını geliştirir. Badem yağı; E vitamini, B 6 vitamini, B 2 vitamini, B 3 vitamini ya da niasin, mineraller, fitosteroller ve doymamış yağ asitleri de dahil olmak üzere cilt beyazlatmaya yardımcı olan bileşikleri de içermektedir.

– Cildin beyazlamasına yardımcı olmak için ve cilt pigmentasyonunu dengelemek için badem yağı düzenli olarak kullanılabilir.

Gerekli malzemeler:

– Bez

– Sıcak su

– Büyük kase

– Çelik kase

– Badem yağı

Uygulanışı:

– Bir kase içerisinde biraz badem yağı ısıtılır. Ardından bu yağ istenilen vücut bölgesine masaj yapılarak uygulanır. Yaklaşık 5 ya da 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından cilt ılık suya batırılan bir bez ile silinir.

– Bu uygulamanın her gece yatmadan önce yapılması önerilir. Birkaç ay boyunca düzenli olarak yapılabilir.

4. Cilt beyazlatıcı maske: Süt, limon suyu ve bal:

– Süt, limon suyu ve bal karışımı cilt için en yararlı karışımlardan biridir. Cildin nemli kalmasına yardımcı olur ve ciltteki toksinlerin arınmasını sağlar. Cildi beyazlatır ve daha aydınlık bir hale getirir.

Gerekli malzemeler:

– Bal

– Limon suyu

– Süt

Uygulanışı:

– Bal, limon suyu ve süt iyice karıştırılır. Elde edilen karışım cilde maske olarak uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve ardından soğuk su ile durulanır.

– Uygulama düzenli olarak yapıldığında cildin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar.

5. Cilt beyazlatmak için ne yapılmalı: Portakal kabukları ve yoğurt:

– Bu maske cilt yapısını geliştirirken aynı zamanda cilt hücrelerinin kendi kendini onarmasına yardımcı olur.

– Birkaç adet portakal kabuğu güneşte kurutulur. Ardından ezilir ve toz haline getirilir. Biraz yoğurt ile karıştırılır ve cilde maske olarak uygulanır. 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından cilt soğuk su ile durulanır.

6. Cilt beyazlatmak için maske tarifleri: Yulaf ve şeker:

– Cildin beyazlatılması için önerilen bir diğer çözüm yulaf ve şekerdir. Bu malzemeler birlikte kullanıldığında ciltteki ölü deri hücrelerinin ve kirin arınmasını sağlar. Aynı zamanda cildi besler.

– Biraz yulaf ile şeker karıştırılır. İçerisine birkaç damla da limon suyu eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır. Uygulama haftada iki kez düzenli olarak yapılmalıdır.

– Düzenli olarak uygulandığında cildin daha aydınlık ve canlı görünmesine yardımcı olur.

7. Cilt beyazlatma süt ve badem:

– Badem içerdiği E vitamini ile cilt bakımında kullanılan etkili çözümlerden biridir. Cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt yapısını geliştirir ve besler. Süt ise cildin temizlenmesine yardımcı olur ve daha aydınlık görünmesini sağlar.

– Biraz badem ezilir ve toz haline getirilir. Ardından sür ile karıştırılır ve macun kıvamına getirilir. Elde edilen macun cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

8. Cilt beyazlatıcı bitkiler: Zerdeçal, sandal ağacı tozu ve süt:

– Cilt beyazlatmak için sandal ağacı tozu ve zerdeçal da etkili bitkisel çözümlerden biridir.

– Biraz süt ile 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve 2 yemek kaşığı sandal ağacı tozu karıştırılır. Elde edilen karışım cilde maske olarak uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

– Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması tavsiye edilir.

9. Cilt beyazlatmak için doğal maske: Domates, yoğurt ve yulaf ezmesi:

– Cildin rengini açmak için bu karışım en etkili çözümlerden biridir.

– Biraz yulaf ezmesi ile bir çorba kaşığı domates suyu ve bir çorba kaşığı yoğurt karıştırılır. Elde edilen macun cilde uygulanır. 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

– Uygulamanın 2 günde 1 düzenli olarak yapılması önerilir.

10. Cilt beyazlatmak için domates maskesi: Domates ve kişniş:

– Domates içerisindeki enzimler ile cildin beyazlamasına yardımcı olan en etkili besinlerden biridir. Yoğurt ile birlikte kullanılabileceği gibi kişniş ile birlikte de kullanılabilir.

– Birkaç adet kişniş yaprağı ezilir. Ardından domates püresi ile karıştırılır. Karışımın içerisine biraz limon suyu ile kil de eklenir. Elde edilen karışım cilde maske olarak uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

11. Cilt beyazlatan limon maskesi: Limon ve bal:

– Limon ve bal da cilt beyazlatmak için kullanılan çözümlerden biridir.

– Biraz limon suyu ile bal karıştırılır. Cilde maske olarak uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve ardından ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün yatmadan önce yapılabilir.

12. Cilt beyazlatma domates un:

– Un, özellikle Hindistan’da bronzlaşmayı gidermek için kullanılmaktadır. Domates ile karıştırılarak cilt beyazlatma maskesi olarak da kullanılabilir.

– Biraz domates suyu ve un karıştırılır. Macun kıvamına getirilen karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve soğuk su ile durulanır.

13. Un:

– Un tek başına da kullanılabilir. Ciltteki toksinlerin ve kirin arınmasına yardımcı olur.

– Biraz un ile gül suyu ya da su karıştırılır. Elde edilen karışım cilde maske olarak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

14. Bal:

– Bal cildi nemlendirirken aynı zamanda ciltteki kirin ve bakterilerin de arınmasını sağlar. Cildin daha aydınlık ve canlı görünmesine yardımcı olur.

– Biraz bal ciltte koyu lekelerin bulunduğu alanlara uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve ardından ılık su ile durulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir