Cilt Sorunları Nasıl Giderilir: Cilt Sorunlarına Doğal Çözümler

Cilt Sorunları Nasıl Giderilir: Cilt Sorunlarına Doğal Çözümler

cilt sorunlarına doğal çözümler
cilt sorunlarına doğal çözümler

Cilt sorunları için genellikle medikal krem ve losyonlar kullanılır. Ancak bitkisel çözümlerden de faydalanılabilir. Cilt sorunları için bitkisel çözümler şunlardır:

Cilt sorunları nasıl geçer: Cilt sorunlarına bitkisel çözüm

1. Akneye ne iyi gelir?

+ Aknelere maske: Karbonat: Karbonat sivilce için en etkili çözümlerden biridir. Sivilcelerin kısa sürede kurumasına yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki kiri ve ölü deri hücrelerini arındırır.

Gerekli malzemeler:

-Su

– Karbonat

Uygulanışı:

– Karbonat ve su karıştırılır. Ardından hamur haline getirilir. Elde edilen hamur cilde uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

+ Aknelere iyi gelen bitkiler: Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi de sivilce ve sivilce izleri için önerilen çözümlerden biridir. Cilt yapısının yumuşak kalmasına yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Yulaf ezmesi

– Su

Uygulanışı:

– Yulaf ezmesi ve su karıştırılır. Hamur haline getirildikten sonra sivilcelerin üzerine uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

+ Akne için domates maskesi: Domates cilt beyazlatıcı olarak kullanılır. Ancak akne sorunu için de etkilidir. Gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Salatalık suyu

– Domates

Uygulanışı:

– Salatalık suyu ile domates suyu karıştırılır. Karışım sivilcelerin üzerine uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

2. Cilt lekelerine ne iyi gelir?

+ Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler: Sandal ağacı tozu: Sandal ağacı tozu cildin temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt izlerini azaltır. Ciltteki koyu lekelerin de azalmasına yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Süt ya da gül suyu

– Sandal ağacı tozu

Uygulanışı:

– Biraz süt ya da gül suyu ile sandal ağacı tozu karıştırılır. Hamur haline getirilir ve ciltteki izlerin üzerine uygulanır. Bir saat kadar ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

+ Cilt lekelerini ne giderir: Badem kürü: İçerdiği enzimler ile ciltteki izler için badem de kullanılabilir.

Gerekli malzemeler:

– Badem

– Gül suyu

Uygulanışı:

– Gül suyunun içerisine 2 ya da 3 adet badem konulur. Bir gece bırakılır ve ertesi sabah ezilir. Püre haline getirilen karışım cilde uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

+ Cilt lekeleri için bal maskesi: Bal da ciltteki izlerin hafifletilmesi için kullanılabilir.

Gerekli malzemeler:

– Kuru yulaf

– Bal

– Aloe vera jel

Uygulanışı:

– Biraz bal, aloe vera jeli ile kuru yulaf karıştırılarak ince hamur haline getirilir. Elde edilen hamur cilde uygulanır. 30 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

3. Cilt rengini dengelemek için ne yapmalı?

+ Cilt rengini dengeleyen maske: Bal ve yumurta: Bu karışım cildin beyazlamasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler ve nemlendirir.

Gerekli malzemeler:

– Yumurta akı

– Bal

Uygulanışı:

– Yumurta akı ve bal iyice karıştırılır. Ardından etkilenen alana uygulanır. 30 dakika kadar ciltte bekletilir ve soğuk su ile durulanır.

+ Cilt rengini dengeleyici maske: Sarımsak: İçerdiği enzimler ile cilt tonunun dengelenmesi için sarımsak da kullanılabilir.

– İlk olarak cilt su ile yıkanır ve kurulanır. Ardından sarımsak suyu uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

+ Cilt tonunu eşitlemek için maskeler: Limon suyu: Limon suyu da cilt beyazlatmak için kullanılan en etkili çözümlerden biridir.

– Bir adet limonun suyu sıkılır. Biraz su ile karıştırılarak cilde uygulanır. 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır. Limon suyu uygulamasının ardından güneşe çıkılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Günde 3 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

+ Cilt tonunu eşitleyen maskeler: Karbonat: Karbonat da cilt beyazlatıcı özellikler içerir.

Gerekli malzemeler:

– Karbonat

– Su

Uygulanışı:

– Karbonat ve su karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

4. Cilt çatlaklarına ne iyi gelir?

+ Cilt çatlakları bitkisel yağlar: Hintyağı masajı: Hintyağı cilt yapısını besler ve cildi nemli tutar. Cilt çatlakları için yaygın olarak kullanılır.

– Cilt çatlakları olan alana birkaç damla hint yağı sürülür. Bir süre cilt tarafından emilmesi beklenir. 15 ya da 20 dakika kadar bekletilmesi yeterlidir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulamanın haftada birkaç kez düzenli olarak yapılması önerilir.

+ Cilt çatlakları için bitkisel çözümler: Şeker peelingi:

Gerekli malzemeler:

– Ham şeker

– Limon suyu

– Badem yağı

Uygulanışı:

– Badem yağı, ham şeker ve birkaç damla limon suyu iyice karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Çatlaklar üzerine 10 dakika kadar bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır.

+ Cilt çatlakları tedavi yöntemleri: Patates suyu:

– Bir ya da iki adet küçük boy patates kalın dilimler halinde doğranır. Ardından etkilenen alanlar üzerine kompres olarak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

5. Cilt kızarıklıkları nasıl giderilir?

+ Cilt kırışıklıklarına doğal maske: Papatya çayı: Papatya çayı ciltteki kızarıkların azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi yatıştırır.

– Papatya bitkisi bir bardak kaynar suyun içerisinde konulur. 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Ardından buzdolabında bekletilir. Soğuk halde ciltte kızarıklık olan alanlara pamuk yardımı ile uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır.

+ Cilt kırışıklıklarına maske: Lavanta yağı:

– İlk olarak kızarıklık olan alan su ile yıkanır ve kurulanır. Daha sonra etkilenen alana birkaç damla lavanta yağı uygulanır. Bir süre masaj yapılır ve su ile durulanır. İşlem her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

6. Batık kıl çözümü

+ Tuz: Tuz, kristal yapısı ile ciltte oluşan kıl dönmelerinin azalmasına yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Pamuk

– Ilık su

– Tuz

Uygulanışı:

– 1 fincan suya yarım çay kaşığı tuz eklenir. İyice karıştırılır ve pamuk yardımı ile etkilenen alana uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

+ Aspirin maskesi:

Gerekli malzemeler:

– 3 ila 4 adet aspirin tableti

– Bal

– Su ya da jojoba yağı

Uygulanışı:

– Küçük bir kase içinde su veya jojoba yağı ile bal karıştırılır. Ardından ısıtılır. İçerisine aspirin tozu eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra hamur haline getirilir. Elde edilen hamur cilde uygulanır. 10 dakika kadar ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

Cilt sorunları için ilaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel çözümler de kullanılmaktadır. Sivilce, siyah nokta, cilt kuruluğu, çatlaklar ve cilt kızarıklıkları en sık görülen cilt sorunlarından biridir. Bu sorunların kontrol altına alınması için en etkili bitkisel çözümler bu çözümlerdir. Düzenli olarak kullanıldıklarında kısa sürede sonuç alınmasını sağlarlar. Özellikle bal, zeytinyağı ve diğer yağlar ile yapılan bitkisel uygulamalar cildin nemli kalmasına yardımcı olurken çeşitli cilt sorunlarının da engellenmesine yardımcı olur. Cilt sorunları için uygulanan bu çözümler etkili olmuyorsa en kısa zamanda bir cilt doktoruna gidilmesi önerilir. Bazı durumlarda kızarıklık, iltihap ve kaşıntı gibi sorunlar; egzama ve sedef gibi ciddi cilt sorunlarının habercisi olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir