Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalı: Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalı: Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri
çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri

Çocuklar için beslenme önerileri şunlardır:

Çocuklar ne yemeli: Çocuklara önerilen besinler

1. Çocuklara önerilen yiyecekler: Sütten yapılmış tereyağı

– Sütten yapılan tereyağı küçük bebekler için en sağlıklı gıdalardan biridir. Sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda çocuğun gelişimini destekler.

2. Çocuklar için beslenme: Badem ve fındık ezmesi

– Badem ezmesi ve fıstık ezmesi gibi besinler bazı faydalı proteinler ve doymamış yağlar içerir. Çocuğun sağlıklı bir şekilde kilo almasına yardımcı olur.

3. Çocuğu süt içmeye alıştırmak

– Süt, karbonhidrat ve protein açısından son derece zengindir. Çocuklarda kemik ve eklem sağlığının korunmasını sağlar.

– Her gün iki bardak kadar süt önerilir. Süt, tahıl ve meyveler ile birlikte verilebilir.

4. Çocuklara faydalı besinler: Yumurta

– Yumurta da protein açısından çok zengin bir kaynaktır. 100 gram yumurtada yaklaşık 13 gram protein vardır. Yumurta mutlaka beslenme düzenine ellenmelidir. Aynı zamanda B 12 vitamini ve A vitamini de içerir.

5. Çocuklara önerilen meyveler: Muz

– Muz besleyici bir gıdadır. Bir adet muzda 105 kalori vardır. Bu nedenle çocukların beslenme düzenine eklenmesi önerilir.

– Muzlu süt çocuklara her gün düzenli olarak verilebilir.

6. Çocuklara yararlı besinler: Avokado

– Avokado kalori ve yağ bakımından zengindir. Bu nedenle püre halinde çocuklara verilmesi önerilir. Tatlılarla ve diğer meyveler ile birlikte de verilebilir.

7. Çocuklar için beslenme: Tavuk

– Tavuk protein açısından son derece zengindir. Çorbalara, pirinçli gıdalara ve yemeklere eklenerek tüketilebilir.

8. Çocuklara önerilen yiyecekler: Patates

– Patatesin yaklaşık % 40’ı karbonhidrattır. En besleyici gıdalardan biridir. Özellikle yeni yürümeye başlayan çocukların kilo alması için önerilir. Her gün düzenli olarak tüketilebilir.

9. Çocuklara önerilen gıdalar: Kırmızı et

– Kırmızı et de çocuk beslenmesine eklenmesi önerilen besinlerden biridir. Sağlıklı yağlar ve demir içerir. Ancak işlenmiş etlerden uzak durulmalıdır.

10. Tropikal meyveler

– Tropikal meyveler; mango, ananas, papaya gibi meyveler de çocuklara verilebilir. Bu besinler sağlıklı bir şekilde kilo alınmasını sağlar. Meyvelerin suyu her gün düzenli olarak da tüketilebilir.

11. Somon

– Somon gibi omega 3 yağ asitleri içeren yağlı balıklar çocukların beslenme düzenine eklenmelidir. Omega 3 yağ asitleri genel sağlığın korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt ve saç sağlığının da korunmasını sağlar.

12. Taze sebzeler

– Taze sebzeler haşlandıktan sonra püre haline getirilerek çocuklara verilebilir. Bu besinler içerdikleri vitamin ve mineraller ile büyümeye yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim sağlığının korunmasını sağlar.

Beslenme önerileri:

– İşlenmiş gıdalar, yağlı ve kızartma gıdalar kesinlikle çocuklara verilmemelidir. Bu tür gıdaların tüketilmesi sağlıksız kilo alımına neden olabilir. Ayrıca çok şekerli ve tuzlu besinlerin de tüketilmesi önerilmez.

– Taze sebze ve meyveler bol bol verilmelidir. Taze sebze ve meyve suları da verilebilir.

– Özellikle C vitamini, B vitaminleri, K ve A vitaminleri içeren besinlerin beslenme düzenine eklenmesi tavsiye edilir.

– Süt ve süt ürünleri beslenme düzeninin vazgeçilmezi olmalıdır. Bu besinler çocuklarda kemik yapısını geliştirir ve büyüme hormonlarının artmasını sağlar.

– Bol miktarda sıvı ve su verilmesi önerilir.

– Hastalıklara karşı koruma sağlamak için antioksidan etkisi olan besinler de beslenme düzenine eklenebilir.

Büyüme evresinde çocukların beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı ile hastalıklara karşı koruma sağlanırken aynı zamanda gelişim sağlanabilir. Sağlıksız besinlerin tüketilmesi büyüme sürecinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu nedenle çocuklara abur cubur besinler ya da diğer sağlıksız besinler verilmemelidir. Gerekli görülüyorsa bir çocuk doktoruna ve ardından beslenme uzmanına başvurularak çocuğa uygun bir beslenme planı oluşturulabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir