Depresyona Ne İyi Gelir: Depresyon İçin Doğal Yöntemler

Depresyona Ne İyi Gelir: Depresyon İçin Doğal Yöntemler

depresyon için doğal yöntemler
depresyon için doğal yöntemler

Depresyondan kurtulma yolları şunlardır:

Depresyon nasıl geçer: Depresyona bitkisel tedavi

1. Depresyon ve yürüyüş

– Depresyon durumunda oluşan olumsuz ruh halinin azaltılması için tempolu yürüyüş yapılması önerilir. Yürüyüş kan akışının hızlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda stresi azaltır.

– Her gün düzenli olarak tempolu yürüyüş ile koşu yapılabilir. Düzenli olarak kardiyo egzersizleri ve ağırlık egzersizlikleri de yapılabilir.

2. Depresyona iyi gelen besinler: Yoğurt

– Yoğurt da depresyon için önerilir. İçerdiği enzimler ile sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olur.

– Depresyon ve anksiyete tedavisi sürecinde her gün birkaç kase yoğurt tüketilmesi önerilir. İçeridği yararlı bakteriler ile sindirim sistemi içerisindeki zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

3. Depresyon için ne yapmalı: Teknolojik cihazların kullanımını azaltmak

– Depresyon durumunda teknik cihazların kullanımının azaltılması önerilir. Televizyon ve bilgisayardan uzak durulması önerilir. Bu tür cihazlar ile çok fazla vakit geçirilmesi anti sosyalliğe neden olur. Bu da depresyonun daha da kötüleşmesine sebebiyet verir.

4. Depresyona iyi gelen yiyecekler ile beslenme düzeni

– Depresyon durumunda beslenme düzenine de dikkat edilmesi önerilir. Her gün vitamin ve mineral açısından zengin gıdaların tüketilmesi önerilir. Serotonin seviyelerini dengelenmesine yardımcı olan besinlerin özellikle beslenme düzenine eklenmesi önerilir. Bu besinler şunlardır:

– Yumurta

– Vişne suyu

– Keten tohumu yağı

– Sağlıklı yağlar, örneğin hindistan cevizi yağı gibi

– Omega 3 yağ asitleri içeren yağlı balıklar (uskumru, ton balığı, ringa balığı ve sardalye gibi)

5. Depresyona faydalı yiyecekler: Domates

– Domates likopen adında bir madde içerir. Bu madde yaşlılık belirtilerini azaltırken aynı zamanda cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kansere karşı koruyucu özellikleri olan domates depresyon belirtilerini de azaltır. Genel sağlık ve zihin sağlığı için faydalı olan antioksidanlar da içerir.

6. Depresyona faydalı besinler: Omega 3 yağ asitleri

– Depresyon için en etkili çözümlerden biri de omega 3 yağ asitleridir. Bu besin öğesini içeren gıdaların beslenme düzenine eklenmesi önerilir.

– Omega 3 yağ asitleri kandaki asit düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler.

– Omega 3 yağ asitlerinin depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı özellikleri olduğu bilimsel çalışmalar sonucunda da ortaya çıkarılmıştır. Özellikle yağlı balıklar, yumurta, fındık, karnabahar gibi omega 3 ve omega 6 yağ asidi açısından zengin besinlerin beslenme düzenine eklenmesi önerilir.

Depresyon durumunda tüm bu önerilere uyulabilir. Depresyon küçümsenmeyecek bir ruhsal sorundur. Tedavi edilmediğinde diğer ciddi ruhsal sorunlara neden olabilir. Depresyon durumunda ilk yapılması gereken sosyal aktivitelerin artırılması önerilir. Ayrıca fiziksel aktiviteler de düzenli olarak yapılmalıdır. Düzenli egzersiz kan akışının artmasına yardımcı olurken aynı zamanda dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Her gün sabahları ve akşamları yürüyüş yapılabilir. Tempolu koşu da önerilmektedir. Beslenme düzenine de dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. C vitamini, E vitamini, A vitamini, K vitamini, B vitamini ve çinko, demir gibi mineraller içeren besinler bol bol tüketilmelidir. Tüketilen sıvı miktarının da artırılması önerilir. Hafıza sorunlarının ve zihinsel olumsuzlukların azaltılması için önerilen bulmacalar da çözülebilir. Ayrıca depresyon durumunda kişinin stresten uzak durulması önerilir. Stres kontrolü için yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri yapılabilir. Hobilere de zaman ayrılması önerilir.

Depresyon sürecine giren kişi bu durumu anlamayabilir. Bu nedenle çevresindekilerin belirtileri fark ederek kişiye yardımcı olmaları gerekir. Psikoloğa başvurulabilir. Genellikle ilaç tedavisine gerek kalmadan terapiler ile depresyondan kurtulmak mümkündür. Ancak ileri vakalarda ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Depresyon için kullanılan bitkisel ilaçların doktora danışılmadan kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde bazı yan etkileri ile daha ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir