Diyabet Nasıl Anlaşılır: Diyabetin Belirtileri

Diyabet Nasıl Anlaşılır: Diyabetin Belirtileri

diyabetin belirtileri
diyabetin belirtileri

Diyabet diğer adıyla şeker hastalığı bazı belirtiler ile başlar. Bu belirtilerden herhangi biri ya da daha fazlası görüldüğünde mutlaka bir doktora gidilmelidir. Diyabet belirtileri şunlardır:

Diyabet nasıl oluşur: Diyabet belirtileri:

1. Diyabet sık idrara çıkma

– İdrara çok sık çıkılması diyabet belirtileri arasındadır. Bunun nedeni kandaki şeker seviyelerinin yüksek olmasıdır. İnsülin düzeylerindeki dengesizlikler idrar miktarının artmasına neden olur.

2. Diyabetin ilk belirtileri: Aşırı susuzluk

– Diyabet belirtilerinden bir diğer ise susuzluk hissidir. Sık sık idrara çıkmak ile birlikte sıvı kaybı oluşur. Bu nedenle kişi sık sık susar.

3. Diyabet kilo verme

– Diyet programı uygulanmamasına rağmen ani kilo kaybı yaşanıyorsa bu da diyabet belirtisi olabilir. Özellikle 2 ila 3 ay boyunda 10 ila 20 kilo verilmesi durumunda mutlaka kontrole gidilmesi önerilir.

4. Açlık hissi

– Diyabet durumunda açlık hissi de oluşabilir. Kandaki şeker düzeylerinin değişmesi iştahın artmasına neden olabilir. Gün boyunca sürekli açlık hissediliyorsa; yemek yenmesine rağmen kilo veriliyorsa mutlaka bir doktora görünülmelidir.

5. Diyabet ve yorgunluk

– Diyabet hastalarında görülen bir diğer belirti ise zayıflık hissi ve yorgunluktur. İnsülin vücut hücrelerine geçiş yaparken kan dolaşımını kullanılır. Vücutta şeker miktarının az olması enerji seviyelerinin de düşmesine neden olur. Bu da yorgunluk hissini azaltır. Kişide gün boyu uyku ve yorgunluk olabilir.

6. Diyabet ayak uyuşması ve diyabet ellerde uyuşma

– Diyabet durumunda kandaki aşırı şeker sinir hasarına neden olabilir. Diyabetik nöropati adında bir durumda yol açar. Bu hasar diyabet hastaları arasındaki amputasyonların temel nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Bu da ellerde ve ayaklarda karıncalanmaya, uyuşmaya neden olur. Bu durum mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Çünkü sinir hasarı onarılamaz bir hal alabilir.

7. Diyabet yaraları

– Diyabet durumunda ciltte yaralar da oluşabilir. Bu yaraların herhangi bir nedeni olmayabilir. Ayrıca kanamalı alanlar kabuk bağlasa da bir süre sonra tekrar kanayabilir. Oldukça zor iyileşen bu yaralar sık karşılaşılan bir durum ise mutlaka doktora danışılmalıdır.

8. Diyabet bulanık görme

– Diyabet belirtilerinden bir diğeri ise su kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bulanık görme durumudur. Sıvı kaybı ile birlikte vücutta dokulara giden oksijen miktarında da düşüş yaşanır. Bu durum geçici görme kaybına, göz kararmasına neden olabilir. Bazı durumlarda göz sinirlerinin olumsuz etkilenmesi kalıcı körlüğe de neden olabilmektedir. Bu nedenle görme sorunları yaşanıyorsa hem göz doktoruna hem de şeker hastalığı için ayrı bir doktora danışılması önerilir.

9. Diyabet ve dişeti şişmesi

– Diyabet belirtilerinden bir diğer diş etlerindeki şişliklerdir.

– Diyabet durumunda halsizlik ve yorgunluk hissi ile birlikte bağışıklık sistemi de zayıflar. Bu nedenle ağız içerisindeki mikroplar daha hızlı ürer. Bu da diş etlerinde iltihap oluşmasına ve şişliklere neden olur.

10. Diyabet cilt kuruluğu ve diğer cilt sorunları

– Diyabet hastalarında en sık görülen sorunlardan biri de nigricans ve akantoz gibi cilt problemleridir. Ciltte kaşıntı, dolaşım sorunları ve cilt kuruluğu da oluşabilir.

– Ayrıca ense ve boyun çevresinde koyulaşma da görülmektedir. Ciltte kabarık ve siyah bir görüntü oluşur. Bu görüntü estetik açıdan da rahatsız edici iken aynı zamanda insülin direnci konusunda ciddi bir ipucudur. Bu durumda kesinlikle doktora danışılarak gerekli tetkiklerin yaptırılması tavsiye edilir.

Diyabet ciddi bir tıbbi sorundur ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilir. Ancak tabi ki tedaviye uyulduğunda ve erken teşhis edildiğinde tüm belirtiler azalacaktır. Eğer yukarıdaki belirtilerden herhangi biri görüldüyse en kısa sürede bir doktora danışılması önerilir. Bu belirtiler tek tek görülebileceği gibi hepsi aynı zamanlarda da oluşabilir. Diyabetin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir