Doğal Peeling Nasıl Hazırlanır: Bitkisel Peeling Maskeleri

Doğal Peeling Nasıl Hazırlanır: Bitkisel Peeling Maskeleri

bitkisel peeling maskeleri
bitkisel peeling maskeleri

Doğal peeling nasıl yapılır?

Peeling uygulamaları ciltteki ölü derilerin ve fazla yağın arındırılmasına yardımcı olur. Kimyasal peeling ürünleri cilde zarar verir. Bu nedenle bitkisel peelinglerin uygulanması önerilir. Cilt için bitkisel peeling tarifleri şunlardır:

Doğal peeling nasıl uygulanır: Doğal peeling tarifleri:

1. Evde peeling maskesi: Yulaf ve bal maskesi

– Ciltteki toksinlerin ve ölü deri hücrelerin arınması için peeling uygulamaları yapılabilir. En etkili peeling uygulamalarından biri yulaf ve bal karışımıdır.

– Biraz yulaf ev bal karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur cilde uygulanır. Bir saat kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

2. Evde peeling yapımı: Saf ve organik zeytinyağı ile beyaz şeker

– Bu uygulama son derece basit ve ucuz bir yöntemdir.

– Biraz zeytinyağı ve şeker karıştırılır. Bu karışım cilde uygulandıktan sonra yumuşak bir fırça ile hafifçe fırçalanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

– Düzenli olarak haftada 2 kez uygulanması önerilir.

3. Evde doğal peeling nasıl yapılır: Kahve çekirdekleri ve zeytinyağı

– Kahve çekirdeği ve zeytinyağı da cilt için etkili peeling malzemelerinden biridir. Cilt yapısını besler ve nemlendirir.

– Zeytinyağı ile biraz kahve karıştırılır. Bu karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır.

– Uygulama haftada 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

4. Evde hazırlanan peeling maskeleri: Bal ve tuz

– Bir çorba kaşığı bal ile bir çorba kaşığı tuz karıştırılır. Bu karışım hamur haline getirildikten sonra cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Uygulama sırasında cilt yumuşak bir fırça ile fırçalanabilir.

– Her hafta 2 kez uygulanmalıdır.

5. Evde yapılabilecek peeling maskeleri: Karbonat ve aloe vera

– Karbonat cilt tonunun dengelenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler. Karbonat ve aloe vera karışımı cildin temizlenmesini de sağlar.

– Biraz karbonat ve aloe vera jeli karıştırılır. Macun kıvamında cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama sırasında yumuşak bir fırça ile cilt fırçalanabilir.

– Uygulamanın her hafta 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

6. Evde yapılan peeling tarifleri: Şeker, zeytinyağı, gliserin

– Şeker, zeytinyağı ve gliserin karıştırılır. Pürüzsüz kıvama getirilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. 10 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Uygulama her iki günde bir yapılabilir.

7. Evde yapılan kolay peeling: Ponza taşı

– Ponza taşı ölü deri hücrelerinden kurtulmak için en etkili çözümlerden biridir. Cildi yumuşatır ve besler.

– Ponza taşı ayaklardaki ölü deri hücrelerden kurtulmak için kullanılmalıdır. Ayaklarda oluşan cilt sertliklerini ve soyulmalarını azaltır.

– Öncelikle ayaklar sıcak suda bekletilir. Ardından ponza taşı ile hafifçe ovulur. Son olarak soğuk su ile durulanır ve kurulanır.

8. Evde bitkisel peeling yapımı: Deniz tuzu el peelingi

– Ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için deniz tuzu kullanılan en yaygın çözümlerden biridir. Cildin temizlenmesini sağlar.

– Biraz deniz tuzu ile birlikte lavanta yağı, zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı karıştırılır. Elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

9. Doğal ayak peelingi

– Ayaklar uygulanabilecek bir diğer peeling yöntemi limon ve kahverengi şeker karışımıdır.

– Biraz limon suyu, kahverengi şeker ve zeytinyağı karıştırılır. Ardından yıkanmış ayaklara masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulamanın haftada 2 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

10. Evde cilt peelingi: Mercimek peelingi

– 2 yemek kaşığı mercimek toz haline gelene kadar ezilir. Ardından içerisine biraz bal ve süt eklenir. İyice karıştırılır ve cilde maske olarak uygulanır. 15 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

11. Yağlı cilt evde peeling: Limon suyu

– Limon genellikle cildi beyazlatmak için kullanılır. Cilt yapısını besler ve ciltteki kiri arındırır. Ölü deri hücrelerinin de arınmasına yardımcı olur.

– Limon suyu cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Alternatif olarak 1 tatlı kaşığı gül suyu ile 1 çay kaşığı limon suyu karıştırılır. Bu karışım cilde ince bir tabaka haline uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Yaklaşık 20 ya da 30 dakika kadar ciltte bekletilmesi yeterlidir. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

12. Yulaf

– Yulaf ciltte oluşan kaşıntı ve yanma hissi için önerilir. Peeling olarak da cilde uygulanabilir.

– Biraz su ile yulaf karıştırılır. Elde edilen hamur cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır.

– Yulaf ezmesi ile yapılan uygulamalar ciltteki koyu lekelerin azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler.

– Yulaf ile domates püresi de karıştırılarak cilde uygulanabilir. İçerisine biraz yoğurt ve bal eklendiğinde daha etkili sonuçlar alınacaktır. Uygulamanın haftada 2 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

13. Salatalık

– Salatalık cildin yatıştırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kiri ve ölü deri hücreleri de temizler.

– Cilde salatalık püresi ve salatalık suyu doğrudan uygulanabilir. Bir süre ciltte kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Ölü deri hücrelerin ciltte birikmemesi için düzenli olarak 2 günde 1 uygulanması tavsiye edilir.

14. Patates

– Patates cildi beyazlatmak için kullanılır. Ancak ciltteki ölü deri hücrelerinin ve kirin de arınmasını sağlar.

– Çiğ patates püre haline getirilir. Ardından cilde masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 5 ya da 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır.

15. Süt

– Süt içerdiği yağ asitleri ile cildi besler. Aynı zamanda cilt yapısının temizlenmesini sağlar.

– 1 çorba kaşığı lor ve 1 çorba kaşığı un ile yeterli miktarda süt karıştırılır. Elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. 15 dakika kadar bekletilmesi yeterli olacaktır. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

– Uygulamanın her hafta düzenli olarak yapılması önerilir.

16. Yağ uygulamaları

– Uçucu yağlar, özellikle bacaklarda biriken ölü deri hücrelerinin arınması için kullanılabilir.

– Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, kanola yağı, bebek yağı ya da herhangi bir uçucu yağ ile biraz limon suyu karıştırılır. Bacaklara masaj yaparak uygulanır. 10 dakika kadar bekletilir ve su ile durulanır. Her hafta birkaç kez düzenli olarak uygulanmalıdır.

Ciltte biriken ölü deri hücreler ve kir gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu da sivilce ve siyah nokta sorunu gibi cilt sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle cildin düzenli olarak temizlenmesinin yanı sıra peeling işlemlerinin de düzenli olarak yapılması önerilir. Peeling uygulamaları cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Kimyasal içerikli peeling uygulamaları yerine tüm bu bitkisel peeling uygulamaları düzenli olarak yapılabilir. Cilt sağlığının korunması için beslenme düzenine ve su tüketimine de dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Her gün 3 litreye yakın sıvı tüketilmesi tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir