Egzama Nasıl Geçer: Egzamaya Bitkisel Çözüm

Egzama Nasıl Geçer: Egzamaya Bitkisel Çözüm

egzamaya bitkisel çözüm
egzamaya bitkisel çözüm

Egzama neden olur?

Egzama derinin üzerinde yamalar şeklinde iltihaplı ve kaba görünen cilt hastalığıdır. Bu iltihaplı cilt yamaları kabuklanma ve kanamalı kabarcıklar, kızarıklık, kaşıntı, şeklinde görülür. Egzama cilt üzerinde ilerledikçe, genellikle pigmentasyon içinde çıkan ve cildin kalınlaşmasını gerçekleştiren bir deri oluşur.

Egzama nedir?

Egzama genellikle herhangi bir döküntüye benzeyen cilt sorununu ifade etmek için kullanılır. Ancak, tam da atopik dermatit yani diğer adı ile egzama olarak kategorize edilir. Egzama (Atopik dermatit) hastalığı, astım ve saman nezlesi gibi alerjik koşulların geliştiği hastalıkların grubundadır ve genellikle kalıtımsal anlamına gelir.

Bu kronik bir deri hastalığıdır. Çoğunlukla bebeklik döneminde gelişir ve kişinin çocukluğu boyunca devam eder. Bebeklerde daha yaygın görünen egzama genellikle kişinin büyüme sürecinde tedavi edilebilir. Ancak bazı durumlarda, egzama yetişkinlikte olmaya devam edebilir.

 Egzama belirtileri nelerdir?

Cildin herhangi bir parçası üzerinde ya da her yerinde egzama görülebilir. Egzamanın en yoğun özelliklerinin arasında kaşıntı ve döküntüleri bulunur. Döküntüler genellikle sırt, dizler, bilekler, eller ve ayaklar ile yüz bölgesinde görünebilir, fakat sadece bu alanlarla sınırlı değildir. Egzama vücudun her yerinde ve her zaman kaşıntılı olabilir. Bebek egzama yoğun kaşıntılı, kuru, pullu yamalar olarak kendini gösterir. Aslında egzama belirtileri farklı zaman dilimlerinde daha iyi ve daha kötü olarak kendini gösteriyor.

Bebeklerde egzama nasıl olur?

Genellikle bebeklerin saç derisi üzerinde ve yanaklarında gelişmektedir. Ancak vücudun başka bir yerinde döküntüler de olabilir. Yüz ve kafa derisi üzerinde oluşan egzama, aslında bebeklerde en yaygın olanıdır. Bu döküntüler sonradan kabarcık, sıvı sızılması ve hatta kabuklanma izler olarak görünebilir. Bu döküntüler yoğun kaşıntılıdır.

Çocuklarda egzama belirtileri (2 yaş – ergenlik dönemi arası)

Genellikle dirsek ya da diz arkasında döküntüler olarak görünebilir. Bunun yanı sıra egzama, kalça ve bacaklar arasında, boyun, bilekler, ayak bilekleri üzerinde yaygın olarak görünebilir. Döküntüler zaman zaman kaşıntılı olur ve bazen dikene benzerler. Çocuk ergen olmaya başladıkça döküntüleri iltihaplı olur ve cildin karanlık ile ışıkta renkleri değişir.

Erişkinlerde egzama belirtileri

Erişkinlerde egzama, göz kapakları, yüz ve boyun bölgesinde yaygındır. Döküntüler özellikle göz kapaklarında, yüz, boyun ve tüm gözlerin etrafında daha fazla görünür. Döküntüler bazen bütün vücudu kaplar ya da vücudun daha geniş bir alanında görünebilir. Egzama, cildin daha kuru ve kaşıntılı hale gelmesine neden olur.

Pullu deri görünümü hastanın çocukluk çağında olduğundan daha fazla artar. Çeşitli cilt enfeksiyonları, cilt koşulları nedeniyle sonuçlanır. Kadınlar Perioral dermatit olarak bilinen ağız çevresinde meydana gelen egzamadan muzdarip olabilir. Yetişkinlerde egzama, tedavi olsa bile hafif olarak sürebilir. Cilt kolayca tahriş olur ve kuru kalır. Yetişkinlerde parmak arası ve göz etrafında görünen egzamanın yanı sıra el üzeri egzaması da çok fazla olabilir. Bu durum bazen sabit egzamaya dönebilir ancak, alerjik bir egzama değildir. Alerjik egzama nedeni, kişinin bağışıklık sistemi vücuda giren yabancı bir nesneyi zararlı olarak algılar ve bu nedenle bazı maddeler ile reaksiyon oluşur.

Egzamanın nedenleri:   

Bu cilt hastalığının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kalıtım ve bazı çevresel faktörlerin egzama oluşmasının en önemli nedenlerinden ikisi olduğuna inanılmaktadır.

Kalıtım

Bebek egzaması, anne ve babadan birinin egzama ya da diğer alerjik hastalığa sahip olmasından dolayı çoğunlukla kalıtım yolu ile kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlık her iki ebeveyn de varsa, bebekte egzama şansı daha yüksek olur.

Çevresel Faktörler

Egzamadan muzdarip kişinin bağışıklık sistemi, egzama nedenleri olarak kabul edilebilir ve belirli dış etkenlere karşı tepki verir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

Örneğin bazı sabunlar, deterjanlar, kozmetik ürünler, şampuanlar, dezenfektanlar, meyve ya da meyve suları, et ve hatta sebze gibi gıdalar tahriş edici olabilir. Genellikle kadınlarda görülen ağız ya da ağız etrafında egzama nedeniyle yüz üzerinde steroid krem ​​ve merhem kullanımına neden olur. Ayrıca, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlar bazı insanlarda egzama belirtilerinin gelişmesine neden olur. Hatta nem seviyesi bile bazı kişilerde egzama belirtilerini tetikleyebilir. Bazen egzersiz sonrası gibi yaşanan aşırı terleme, döküntüleri geliştirmek ve egzamanın büyümesi için neden olur. Egzamanın kötüleşmesine neden olduğu inanılan bir başka etken ise stres olarak belirtilmiştir. Bunun yanında ergenlik ya da gebelik sırasında hormonal değişiklikler de egzamaya yol açabilir.

Egzamaya ne iyi gelir: Egzama için bitkisel çözüm önerileri

Yaşanan hafif egzamaya karşı evde mevcut malzemeler yardımı ile tedavi düşünülebilir. Bu ev ilaçları döküntüleri ya da kaşıntı azaltmak için faydalı olabilir. Ancak, tüm bu çözüm yollarına rağmen egzama ve çeşitli deri enfeksiyonları görüldüğü takdirde mutlaka bir doktora danışılması önerilmektedir.

1 – Egzama için yağ: Hindistan cevizi yağı:

Anti-mantar, anti-bakteriyel, ince antioksidant ve antimikrobiyal özelliklere sahip olan Hindistan cevizi yağı büyük ölçüde egzamaya neden olan ilthaplanmayı azaltabilir. Hindistan cevizi yağı, kaprilik ve laurik asit gibi E ve K vitaminleri yardımı ile kaşıntıyı rahatlatır ve hasarlı cildi bol beslenmesini sağlar. Hindistan cevizi yağı, cilt için en iyi nemlendirici kaynaklardan biridir ve egzama nedeni olan kuru cilt için çok etkilidir. Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asidi içeriği ile cildin koruyucu tabakaları için yardımcı olur ve böylece cildi kabuklu lapa lapa görünüşten kurtararak pürüzsüz, esnek bir görünüm kazanmasını sağlar.

Egzama için Hindistan cevizi yağının kullanılması:

Gerekli malzemeler:

– Hindistan cevizi yağı (saf katışıksız yağ olmalı)

Yapılışı:

Son derece basit bir uygulaması vardır. Vücudun egzamadan etkilenen bölgeleri üzerine gün içinde birkaç kez Hindistan cevizi yağı sürmek yeterlidir. Bunun için, avuç içine bir miktar yağ alınır ve döküntüler ya da egzamadan diken diken olan cilde birkaç dakika için hafifçe ovalayarak uygulanır. Gün boyu yapılan bu işlem gece yatmadan önce de tatbik edilir ve egzamadan kurtulana kadar her gün rutin tekrarlanmalıdır.

Hatta kafa derisi üzerinde oluşan egzama için de Hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Sadece kafa derisi üzerine yağ uygulanırken bir süre hafifçe ovalanır. Birkaç saat ya da gece boyunca bekletildikten sonra hafif bir şampuan ile yıkanır. Hindistan cevizi yağı, aynı zamanda bebek egzaması için kullanılmak üzere güvenlidir.

2 – Egzamaya en iyi gelen bitki: Çay ağacı yağı:

Çay ağacı yağı, mükemmel dezenfektandır ve herhangi bir iltihaplı cilt için yatıştırıcı özelliklere sahiptir.  Ancak, çay ağacı yağı çok güçlü bir yağdır ve bu neden ile hassas cilde sahip olanlar tarafından dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Egzama zaten cildi hassas ve kuru yapar. Bu uçucu yağın doğasında da kurutma özelliği olmasından dolayı diğer taşıyıcı yağlardan çay ağacı yağına eklemek gerekir. Kesinlikle hassas cilt üzerinde tek başına kullanılmamalıdır.

Egzama için çay ağacı yağının kullanılması:

Gerekli malzemeler:

– Çay ağacı (8-10 damla)

– Herhangi bir taşıyıcı yağı (zeytinyağı / Hindistan cevizi yağı / tatlı badem yağı olabilir – 1/4 su bardağı)

Yapılışı:

Taşıyıcı yağ olarak seçilen yağ, çay ağacı yağına eklenir ve iyice karıştırılır. Egzamadan etkilenen cilt bölgelerine bu yağ uygulanır. Bu işlem gün içinde 2-3 kez tekrarlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir