El Kuruluğu Nasıl Geçer: El Kuruluğuna Bitkisel Çözüm

El Kuruluğu Nasıl Geçer: El Kuruluğuna Bitkisel Çözüm

el kuruluğuna bitkisel çözüm
el kuruluğuna bitkisel çözüm

El kuruluğu neden olur?

Vücudun doğal yağlarının eksikliği ve egzama gibi bazı tıbbi durumlar el kuruluğunun bir işareti anlamına gelebilir. Aslında kuru hava, sıcak su, stres, alerji dahil olmak üzere birçok neden ellerin kurumasında ve çatlamasında etkili olabilir. Kurumuş ve çatlamış eller için basit ev ilaçları kullanılabilir. Bu ev ilaçları kuru ellerin iyileşmesi için en iyi, en güvenli ve en etkili çözümler topluluğudur. Ancak, bu ev tedavileri tıbbi yardım vermek üzere tasarlanmadığı ve sadece bilgilendirme amaçlı olduğu belirtilmektedir. El kuruluğu için doğal çözümler şunlardır:

– Hindistan cevizi yağı

– Ellerin kuruyan cildini fırçalamak

– Gliserin

– İngiliz tuzu

– Sirke

– Zeytinyağı

– Limon

El kuruluğuna ne iyi gelir: El kuruluğu için bitkisel çözüm

1 – El kuruluğu için ne yapılmalı: Hindistan cevizi yağı:

Hindistan cevizi yağı kuru eller, ayaklar ve parmaklar için en iyi ev ilaçlarından biridir ve vücudun her yerine kolaylıkla uygulanabilir. Hindistan cevizi yağı içerdiği antifungal özelliği ile çok iyi şekilde bakteriyel enfeksiyonları yok edebilir. Bunun yanı sıra içindeki antimikrobiyal özellikleri sayesinde el bölgesinde cildi nemlendirmek için mükemmel bir kaynaktır. Kurumuş ve çatlamış eller için Hindistan cevizi yağı kullanmanın belli bir yöntemi vardır. Bu yöntem, yatmadan önce uygulanmalıdır. Önce ılık suda eller ıslatılır ve lif yardımı ile fırçalanır. Daha sonra eller iyice kurulanır ve kuruyan cilde yavaşça Hindistan cevizi yağı uygulanır. Gece boyunca yumuşak bir eldiven giyilerek yağ sürülen eller bekletilir ve ertesi sabah yıkanır. Kuruyan eller için en iyi sonucu almak açısından bu tedavinin her gün yapılması

2 – El kuruluğuna çözüm: Cildin fırçalanması:

Çatlamış eller ya da kuru ayaklar ve dirsek için uygulanan ovma işlemi, ölü deriyi kaldırmak ve cildin yumuşak olması için yardımcı olacaktır. Bunun için etkili alanları her hafta birkaç kez fırçalamak gerekir. Ancak, etkili elleri fırçalama yöntemi şu şekilde yapılmalıdır. İlk önce bir havza içine az miktarda sıvı sabun ve ılık su konularak karışması sağlanır. Yaklaşık 15-20 dakika kadar bu karışım içinde eller ıslatılır. Daha sonra temiz su ile eller yıkanır ve bir havlu yardımıyla iyice kurulanır. Bu işlemin ardından elleri nemlendirmek için basit bir el kremi kullanılır ve ellere geçirilen pamuklu bir eldiven ile gece boyunca bekletilir. Ellerin kuruluğuna karşı olumlu sonuç almak için bu ev ilacı her gün kullanılmalıdır.

3 – El kuruluğuna kesin çözüm: Gliserin:

Gerçekten ayaklar, uyluk, bacak ve eller gibi vücudun diğer bölgelerinde de güzel bir cilde sahip olmak için, gliserin çok yararlı bir ev ilacıdır. Gliserin içeriğindeki madde ile nemlendirici olarak cilt için çok yararlıdır. Kuru ve çatlak ellerin tedavisi için gliserini kullanmak açısından yapılması gerekenler şöyle açıklanabilir. Bu uygulama için, limon suyu, gül suyu ve az miktarda gliserin birleştirilir. Elde edilen bu karışım, yavaşça masaj yaparak etkilenen ellere uygulanır. Su ile yıkamadan önce yaklaşık 20 dakika kadar eller bu şekilde bekletilir. Eldeki cilt kuruluğu üzerinde değişiklik yapmak için 2 hafta içinde her gün bu yöntem uygulanmalıdır.

4 – El kuruluğu için doğal yöntemler: İngiliz tuzu (epsom tuzu)

İngiliz tuzu yaygın olarak peeling için cilt üzerinde kullanılır. Bu madde kan dolaşımını teşvik ederken, aynı zamanda cildin sağlıklı olması için hem toksinlerin vücuttan atılmasını, hem de ölü cilt hücrelerini kaldırmak için harika bir çözüm yoludur. Kuru ve çatlamış eller için diğer ev ilaçları gibi, sorunu tedavi etmek açısından bu maddenin kullanımı çok kolay aynı zamanda basittir. Kuruyan elleri yumuşatmak için, bir havza içerisine ½ fincan İngiliz tuzu konur ve ılık su ile karıştırılır. Yaklaşık 7-15 dakika boyunca eller bu su ile ıslatılır. Sonra birkaç dakika boyunca ponza taşı ile eller ovalanır ve aynı tuzlu su karışımda eller tekrar 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra eller iyice kurulanır ve ellere vazelin ya da doğal nemlendirici uygulanır. Bu yöntem her hafta 2-3 gün kullanılmalıdır.

5 – El kuruluğu için maske: Sirke:

Sirkede bulunan asetik asit, cildi yumuşak hale getirir ve bu özelliği ile kuruyan eller için en güvenli ev ilaçlarından biridir. Kuruyan ellerin sık olarak sirke emmesi, cildin üzerinde değişim meydana getirir. Kuru cilt ve çatlamış eller için sirke kullanmanın yolları şöyle olabilir.

Yöntem 1:

Bir fincan elma sirkesi ya da beyaz sirke, bir bardak su ile karıştırılır. Eller bu karışım içinde yaklaşık 7 ile 15 dakika bekletilir ve bir temizleyici yardımıyla eller fırçalanır. Daha sonra temiz suyla eller yıkanır ve vazelin ya da nemlendirici uygulanır.

Yöntem 2:

Bu yöntem için, elma sirkesi, ham bal ve pirinç unu karıştırılarak macun kıvamında bir karışım elde edilir. Karışıma isteğe göre biraz zeytinyağı da eklenebilir. Önce eller yıkanır ve birkaç dakika içinde kalın hamur ile yavaşça ellere masaj yapılır. Uygulama bittikten sonra eller tekrar ılık su ile yıkanır. Kuruyan eller için, en iyi sonuç almak açısından bu ilacın haftada iki kez uygulanması gerekir.

6 – El kuruluğu için maske: Zeytinyağı:

Hindistan cevizi yağının olmadığı durumlarda yerine zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağı, kuruluğu yatıştırma ve cildi nemli tutma özellikleri ile ellerin sağlıklı olması için etkilidir. Ancak, kuru ellere zeytinyağı uygulamadan önce elleri ılık suyla ıslatmak gerekir. Bu yöntem gece yatmadan uygulanır ve birkaç dakika cilde hafifçe masaj yapılır. Eldiven giyilen eller bu şekilde gece boyunca bekletilir. Kuruyan ellerin bakımı için, günün tüm işleri bittiğinde her gece yatmadan önce bu ev ilacı yapılmalıdır.

7 – El kurumasına ne iyi gelir: Limon:

Limon cildi peeling yapmak ve cildin daha güzel görünmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda kuruyan eller için de etkili ev ilaçları arasında yer almaktadır. Kuruyan eller için limondan çeşitli çözüm yolları olarak faydalanmak mümkündür.

Yöntem 1:

Bu yöntem için, sıcak su ve limon suyu karıştırılır. Bu limonlu suyun içinde yaklaşık 7 dakika boyunca eller ıslatılır. Sonra, bir temizleyici yardımı ile eller fırçalanır. İşlem bittikten sonra eller iyice yıkanır ve kurulanır. Her zamanki gibi cildin üzerine bir nemlendirici uygulanır. Bu yöntemin her hafta birkaç kez uygulanması önerilmektedir.

Yöntem 2:

Bu yöntem için, vazelin ile birlikte bir limon suyu karıştırılır. Uygulamaya başlamadan önce eller yıkanır ve doğal olarak kurutulur. Etkilenen bölgeler üzerine bu karışım uygulanır. Bu basit ve doğal yöntem kuruyan eller için her gün yapılmalıdır.

Yöntem 3:

Bu yöntem için ise biraz limon suyu ve zeytinyağı ile birlikte bir miktar deniz tuzu karıştırılır. Kuruyan ellere uygulanan bu ilaç için, yaklaşık 15 dakika kadar beklenir ve daha sonra eller su ile yıkanır. Kuru ve çatlayan eller için bu yöntemin her hafta bir ya da iki kez uygulanması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir