Göz Alerjisine Ne İyi Gelir: Göz Alerjisi İçin Bitkisel Çözüm

Göz Alerjisine Ne İyi Gelir: Göz Alerjisi İçin Bitkisel Çözüm

göz alerjisi için bitkisel çözüm
göz alerjisi için bitkisel çözüm

Göz alerjisi nedenleri:

Yaz ve bahar aylarında sıcak ve nemli hava şartları ile küf, bakteri, polen gibi alerjik reaksiyonlara neden olacak durumlar meydana gelmektedir. Polen sadece alerji hastalarında değil çoğu kişide alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Göz sağlığı ve alerjik reaksiyonları doğal tedavileri kontrol altına alınabilir. Bu tedaviler evde kolaylıkla uygulanabilir ve etkili bir çözüm sunar.

Gözlerin yanması ve alerjik kaşıntıların olması sık sık görülebilecek bir durumdur. Tozlu ve kirli ortamlarda daha fazla kaşıntı söz konusu olabilir.

Gözler kaşandığında sert bir şekilde ovmak ve kaşımak hasar yaratabilir. Bunun yerine göze rahatlatıcı tonik uygulamak daha uygundur. Bu toniğin piyasadaki ürünlerden alınması yerine bitkisel ilaçlar ile evde yapılması tavsiye edilmektedir.

Kaşıntı nedeni önemli bir rahatsızlık olabilir ya da sonucunda önemli bir hasar bırakabilir bu nedenle ciddi bir durum görülüyorsa doktora başvurulması gerekmektedir.

Göz kaşıntısı nedenleri:

1 – Mevsimsel olarak görülen alerjiler

Yılın belli dönemlerinde meydana gelen mevsimsel alerjiler göz kaşıntısına neden olabilir. Bahar nezlesi mevsimsel alerjiler içinde en sık görülenidir. Havda polenlerin artması ile vücudun buna tepki göstermesi sonucu ortaya çıkar. Polenlerin kişiden kişiye farklı etkileme düzeyi vardır. Kimilerinde hiçbir etki görülmediği gibi kimilerinde astıma neden olabilecek derecede aşırı etki göstermektedir.

Sabah saat 10.00 civarında ve akşamın saatlerinde havadaki polen miktarı en yüksek seviyeye ulaşmaktadır. Bu zamanlarda dışarı çıkılmaması tavsiye edilir. Sıcak havalarda pençelerin kapatılması ve gerekirse klimaların kullanılması polenlerden uzak durulmasını sağlayacaktır. Dışarı çıkıldığı takdirde büyük güneş gözlükleri ile gözlerin polenler ile teması olabildiğince kesilmelidir.

2 – Sürekli olarak görülen alerjiler

Bu alerji tipi yıl boyunca her zaman görülebilir. Kapalı ortamlarda daha belirgin olarak görülür. Ev tozuna karşı etki gösterir. Ev tozunun bağışıklık sistemine reaksiyonu ile alerji ortaya çıkmaktadır. Göz kaşıntılarını tetikler ve yanmalara neden olur.

3 – Yabancı maddelere maruz kalma

Göze temas eden kirpik ya da herhangi bir maddenin neden olduğu kaşınma durumudur. Göze bir maddenin girmesi ile vücut enflamatuar bir tepki gösterir ve bu durum gözde sulanmaya, göz kaşıntısına neden olur.

4 – Göz kuruluğu

Gözü nemlendirmek ve korumak için yeterince göz yaşı üretimi olmuyorsa göz kuruluğu ortaya çıkar. Bunun sonucunda gözde kaşıntı, iltihap ve yanma gibi rahatsızlıklar meydana gelir.

5 – Korneanın çizilmesi

Gözün ön yüzeyinde kornea adı verilen bir tabaka bulunmaktadır. Bu tabakanın çizilmesi ile göz ve göz fonksiyonlarında hasar meydana gelir. Tabakanın çizilmesi dışarıdan gelen sert bir temas ile gerçekleşebilir ve göz enfeksiyonunun ortaya çıkmasına neden olur. Bu çizik gözün her hareketinde rahatsızlık vermekte ve kaşıntıya neden olmaktadır.

6 – Göz enfeksiyonlarının neden olduğu kaşıntılar

Bakteri, virüs, mantar gibi organizmaların enfeksiyona neden olması durumunda gözde meydana gelen kaşıntılardır. Bu kaşınmalar gözün ön kısmında bulunan korneanın hasar almasına neden olabilir. Bu tür enfeksiyonlar özellikle kontakt lens kullanan kişilerde görülür. Göz kapağının da etkilenmesine neden olabilir.

7 – Kontakt lenslerin neden olduğu kaşıntılar

Kontakt lensler gözün ön yüzeyinde kuruluğa neden olabilir. Burada oluşan kuruluk ise göz kaşıntılarını ortaya çıkarabilmektedir.

Doğal tedaviler yan etkileri olmadığı için rahatlıkla ve sıklıkla kullanılabilir. Gözdeki kaşıntıların azaldığı görülene kadar bu tedavilere devam edilebilir. Göz kaşıntıları için uygulanabilecek doğal tedaviler şu şekildedir;

– Sebze suyu

– Çemen

– Çiğ patates

– Aloe vera

– Yeşil çay

– Su ve tuz

– Attar

– Soğuk süt

– Salatalık

– Soğuk kompres

Göz alerjisi nasıl geçer: Göz alerjisine bitkisel çözüm

1 – Göz alerjisine iyi gelen şeyler: Sebze suyu:

Çiğ sebzelerden sağlanan sebze suyu, özellikle ıspanak ve havuç gibi sebzeler göz yanmaları ve kaşıntıların iyi gelmektedir. Göz kaşınmaları ve yanmaları bitene kadar sebze suyu tedavisine devam edilebilir. Her gün taze sıkılması ve uygulanması tavsiye edilir.

Piyasada satılan ürünler gibi yan etkiler yapmadığı için bitkisel ilaçlar rahatlıkla ve sıklıkla uygulanabilir. Daha ciddi bir sorun olarak görünüyorsa bir profesyonele başvurulmalıdır.

2 – Göz alerjisine iyi gelen bitkiler: Çemen otu:

Çemen otu birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Hızlı ve etkili bir tedavi sunan çemen otu göz yanmalarını ve kaşınmalarını büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Göz rahatsızlıklarında genel olarak kullanılabilen çemen otu popüler bir bitkisel ilaçtır.

Hazırlanışı:

– Çemen otu ıslatılır ve ezilir.

– Hamur haline getirilen çemen tohumu 7-8 saat bekletilir.

– Hamur kaşıntı olan göze uygulanır ve 20 dakika bekletilir.

– Daha sonra soğuk su ile iyice temizlenir.

– Tedaviden sonuç alınana kadar günde iki kez kullanmaya devam edilebilir.

3 – Göz alerjisini ne geçirir: Çiğ patates:

Doğal güzellik sırlarından olan çiğ patates uzun yıllar boyunca uygulanan bir etkili bitkisel ilaçtır. Cilt bakım ürünlerinde kullanıldığı gibi aynı zamanda sağlık alanında da popüler olarak kullanılmaktadır. İltihabı temizleyen ve kızarıklığı engelleyen çiğ patates göz rahatsızlıklarında hızlı ve etkili bir tedavi sağlamaktadır.

Hazırlanışı:

– Patates ince dilimler şeklinde kesilir ve birkaç dakika buzdolabında bekletilir.

– Soğuk patates dilimleri 15-20 dakika kadar yanan gözün ya da gözlerin üzerine yerleştirilir ve beklenir.

– Yatmadan önce uygulanır.

– 2-3 gün uygulamaya devam edilir.

4 – Göz alerjisi için şifalı bitkiler: Aloe vera:

Doğal bir nemlendirici ve rahatlatıcı görevi gören aloe vera, sağlık alanında birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Göz alerji tedavisinde göz ve göz çevresinin rahatlamasına yardımcı olur ve kaşıntıları ortadan kaldırır.

Hazırlanışı:

– Taze aloe vera yaprakları ezilir ve hamur haline getirilir.

– 1 fincan mürver çiçeği çayına 1 çay kaşığı bal ve aloe vera hamuru eklenir.

– Günde en az 2 kez uygulanır.

– Bir süre bekletildikten sonra iyice temizlenir.

5 – Göz alerjisine faydalı bitkiler: Yeşil çay:

Göz yanmaları ve kaşıntıları için bir başka etkili tedavi ise yeşil çay uygulamasıdır. Anti-enflamatuar özelliği ile yanmanın hafiflemesini ve rahatlamasını sağlamaktadır.

Hazırlanışı:

– Bir bardak suya yeşil çay eklenir ve kaynatılır.

– Tamamen soğuyana kadar bekletilir.

– Günde iki kez uygulanır ve ardından iyice temizlenir.

6 – Göz alerjisi için doğal yöntemler: Su ve tuz:

Su ve tuz gibi basit ve kolay ulaşılan bir karışım ile göz yanması sorunu ortadan kaldırılabilir.

Göz yanması ve kaşınması gibi sorunlara su ve tuz karışımı etkili bir tedavi sunmaktadır. İltihabı temizler ve tahriş olmuş göz çevresini rahatlatır. Hızlı ve etkili bir şekilde bakterilerin öldürülmesini sağlar. Antibakteriyel özellikleri ile farklı rahatsızlıkların tedavilerinde kullanılabilir.

Hazırlanışı:

– Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz eklenir.

– Tuz tamamen eriyene kadar karıştırmaya devam edilir.

– Bir süre bekletilir ve gözlerin serinlemesi sağlanır.

– Bu uygulama günde 2-3 kez olmak üzere her gün uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir