Göz Şişliklerine Ne İyi Gelir: Göz Şişliği İçin Bitkisel Çözüm

Göz Şişliklerine Ne İyi Gelir: Göz Şişliği İçin Bitkisel Çözüm

göz şişliği için bitkisel çözüm
göz şişliği için bitkisel çözüm

Gözlerdeki şişliklere doğal çözüm önerileri:

Göz şişlikleri nasıl iner: Göz şişliklerine bitkisel çözüm

1. Göz şişliklerini ne indirir Tuz:

– Gözlerdeki şişliğin temel nedenlerinden biri çok fazla tu tüketilmesidir. Tuz tüketiminin fazla olması vücutta su kaybına neden olur. Bu da gözlerde şişlik oluşmasına neden olur.

– Mümkün olduğunca az miktarda tuz tüketilmelidir.

2. Göz şişlikleri için ne yapılmalı: Su tüketimi:

– Gözlerdeki şişliklerin azaltılması için her gün yeterli miktarda su tüketilmesi önerilir. Yaklaşık 3 litre kadar su tüketilmelidir.

– Suyun yanı sıra bitkisel çaylar ile sebze suları da tüketilebilir.

3. Göz şişmesi nasıl geçer: Soğuk su:

– Her gün düzenli olarak gözlerin soğuk su ile yıkanması önerilir. Soğuk şişlikleri azaltmaya yardımcı olur.

– Alternatif olarak salatalık dilimleri ya da demlenmiş çay poşetleri de buzdolabında bekletildikten sonra gözlere kompres olarak uygulanabilir. 5 dakika kadar uygulanması yeterli olacaktır. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

4. Göz şişmesine patates maskesi:

– Patates cilt bakımında kullanılan etkili malzemelerden biridir. Baş ağrısı, eklem ağrısı gibi durumlarda anti inflamatuar özellikleri ile son derece etkilidir. İçerisindeki nişasta ile şişliklerin kısa sürede azalmasını sağlar.

– Patates püresi buzdolabında bir süre bekletilir. Ardından göz kapaklarına uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

– Patates uygulaması cildin daha aydınlık ve canlı görünmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda cilt esnekliğini korur ve kırışıklık oluşmasını engeller.

5. Göz şişmesine evde ne yapılır: Yumurta akı:

– Yumurta akı özellikle ciltteki kırışıklıklar ve yaşlanma etkilerini azaltmak için kullanılır. Ancak gözlerdeki şişlikler için de etkilidir.

– Bir adet yumurta akı çırpılır. Ardından göz kapaklarına uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

6. Göz şişmesi nasıl engellenir: Salatalık:

– Salatalık da cilt bakımında sıkça kullanılan malzemelerden biridir. İçerdiği enzimler ve yüksek miktardaki su ile cildi besler ve temizler. Aynı zamanda sıkılaştırıcı özellikleri vardır.

– Birkaç dilim salatalık soğutulduktan sonra gözlere kompres olarak uygulanır. Yaklaşık 5 ya da 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

7. Göz şişliğine ne yapılır: Kaşık:

– Kaşık da gözlerdeki şişliklerin azaltılmasına yardımcı olur. Buzdolabında bir süre bekletilir. Ardından soğuk halde göz kapaklarına kompres olarak uygulanır. Bir süre bekletilir. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

8. Göz şişliğine çay:

– Yeşil çay ve siyah çay da gözlerdeki şişliklerin azaltılmasına yardımcı olur. Kafein içeren bitkisel çaylar inflamasyonun da azalmasını sağlar. Papatya çayı da kullanılabilir.

– Soğuk çayın pamuk yardımı ile gözlere kompres olarak uygulanması önerilir. 5 dakika kadar bekletilir ve su ile durulanır.

9. Gözleri korumak:

– Bilgisayar karşısında çok uzun süre durulmamalıdır. Her bir saatte bir 10 dakika ara verilmesi gerekir. Aksi halde göz kuruluğunun yanı sıra gözlerde kızarıklık ve şişme oluşabilir.

10. Uyku düzeni:

– Uykusuzluk da gözlerde şişliklere neden olabilir. Bu nedenle her gün 8 saat kadar uyunması önerilir.

11. Göz şişlikleri için masaj:

– Göz çevresinde kan akışının artırılması için düzenli olarak masaj yapılabilir. Masaj, şişliklerin azalmasına yardımcı olurken cilt yapısını da güçlendirir.

12. Kozmetik ürünler:

– Kozmetik ürünlerin seçimine de özen gösterilmelidir. Son kullanma tarihi geçen ya da kimyasal bulunan ürünlerin kullanılması gözlerin kızarmasına ve şişmesine neden olabilir. Ayrıca bu tür ürünler kirpik dökülmesine de neden olabilmektedir.

Gözlerdeki şişliklerin azaltılması için tüm bu çözümler uygulanabilir. Düzenli uygulandıklarında kısa sürede şişliklerin azalmasına yardımcı olurlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir