Güneş Yanığı İçin Evde Tedavi: Güneş Yanığına Doğal Çözümler

Güneş Yanığı İçin Evde Tedavi: Güneş Yanığına Doğal Çözümler

güneş yanığına doğal çözümler
güneş yanığına doğal çözümler

Güneş yanığı için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Güneş yanığına ne iyi gelir: Güneş yanığı için doğal yöntemler

1. Güneş yanığına iyi gelen bitkiler: Aloe vera:

– Aloe vera bitkisinin yaklaşık % 99’u sudur. Geri kalan % 1’lik kısmı ise 150’ye yakın yararlı minerallerden oluşur. Kalsiyumun yanı sıra birçok vitamin de içerir. Aynı zamanda içerdiği magnezyum, çinko, sodyum, bakır, manganez, potasyum, demir, taninler, selenyum, germanyum ve amino asitler ile cilt yapısını derinlemesine korur.

Gerekli malzemeler:

– Aloe vera yaprakları

Uygulanışı:

– Aloe vera bitkisinin yaprakları kesilerek içerisindeki jel çıkarılır. Ardından yanık alanlara uygulanır. Cilt tarafından emilmesi beklenir. Tamamen kuruduktan sonra soğuk su ile durulanabilir.

– Aloe vera jeli cildi yumuşatır ve daha pürüzsüz hale gelmesini sağlar. Aynı zamanda cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

– Yanıklar geçene kadar günde birkaç kez düzenli olarak uygulanması önerilir.

2. Güneş yanığını ne geçirir: Patates:

– Patates acıyı dindirmeye yardımcı olur. Cilt bakımında da kullanılan patates cilt yanıklarında kısa sürede rahatlama sağlar. Doğal bir ağrı kesici olarak çalışır. Var olan tahrişi de azaltır.

Yöntem – 1:

Gerekli malzemeler:

– 1 adet patates

Uygulanışı:

– Bir adet patates dilimler halinde kesilir. Ardından cilde uygulanır ve cilt hafifçe ovulur. Birkaç dakika cilt üzerinde bekletilir. Ardından soğuk su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez yapılmalıdır.

Yöntem – 2:

Gerekli malzemeler:

– 2 adet patates

– Su

Uygulanışı:

– Patatesler belnderdan geçirilir ve püre haline getirilir. Biraz su ile karıştırılarak macun haline getirilir. Elde edilen macun cilde uygulanır. Ardından ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır. Bu uygulama tahrişi en kısa sürede azalmasını sağlar.

3. Güneş yanığına ne sürülür: Salatalık:

– Salatalığın yaklaşık % 96’sı sudur. Geri kalan % 4’lük kısmı ise A vitamini ve C vitamini, folat, molibden, kükürt, silis, potasyum, manganez gibi mineraller içerir. Bu içeriği ile etkili bir antioksidandır.

Yöntem – 1:

Gerekli malzemeler:

– Salatalık

– Blender

Uygulanışı:

– Bir salatalık dilimler halinde kesilir. Ardından blenderdan geçirilir. İnce bir hamur haline getirilir. Ardından cilde uygulanır. 25 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra su ile durulanır.

– Patates püresini içerisine biraz aloe vera jel ya da mısır nişastası da eklenebilir.

Yöntem – 2:

Gerekli malzemeler:

– Salatalık

Uygulanışı:

– Bir adet salatalık dilimler halinde kesilir. Ardından cilde uygulanır. Cilt üzerinde yaklaşık 30 dakika kadar bekletilir. Ardından su ile durulanır.

4. Güneş yanığına ne yapılmalı: Elma sirkesi:

– Elma sirkesi birçok sağlık sorununda kullanılmaktadır. Cilt sorunlarının belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Cildi besler ve cilt yapısını korur.

Yöntem – 1:

Gerekli malzemeler:

– Elma sirkesi

– Temiz bez

– Nemlendirici ya da hindistan cevizi yağı

Uygulanışı:

– Temiz bir bez yardımı ile elma sirkesi cilde uygulanır. Birkaç dakika ciltte bekletilir. Ardından soğuk su ile cilt durulanır.

– Ardından cilde biraz Hindistan cevizi yağı ya da nemlendirici uygulanır.

– Uygulama her gün birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

Yöntem – 2:

Gerekli malzemeler:

– 1 su bardağı elma sirkesi

Uygulanışı:

– Ilık su oldu küvete 1 su bardağı elma sirkesi eklenir. Bu suyun içerisinde 20 dakika kadar beklenir. Ardından normal su ile duş yapılır.

Not:

– Elma sirkesi ciltte yanma hissine neden oluyorsa kullanılmamalıdır. Ayrıca ciltte yara ve kesik varsa da kullanılması önerilmez.

5. Güneş yanığı için ne yapılmalı: Soğuk kompres:

– Güneş yanıklarının belirtilerinin azaltılması için soğuk kompres de kullanılabilir. Cildin yatışmasına yardımcı olur ve ağrıyı azaltır.

Yöntem – 1:

– Soğuk su

– Bir adet temiz bez

Uygulanışı:

– Soğuk suya batırılan bezin fazla suyu sıkılır. Ardından cilde kompres olarak uygulanır. 15 dakika kadar ciltte bekletilmelidir. İşlem gerektikçe tekrar edilebilir.

Yöntem – 2:

Gerekli malzemeler:

– Buz küpleri

– Temiz bir havlu

Uygulanışı:

– Buz küpleri temiz bir beze sarılır. Ardından cilde kompres olarak uygulanır. 10 dakika kadar uygulanmaya devam edilmelidir.

6. Güneş yanığı karbonat tedavisi:

Yöntem – 1:

Gerekli malzemeler:

– Yarım yemek kaşığı karbonat

Uygulanışı:

– Ilık su dolu küvete karbonat eklenir. Karıştırılır ve bu suyun içerisinde yaklaşık 20 dakika kadar beklenir. Ardından normal su ile banyo yapılır.

Yöntem – 2:

Gerekli malzemeler:

– 1 yemek kaşığı karbonat

– Su

Uygulanışı:

– Su ile karbonat karıştırılır. Ardından elde edilen hamur cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

7. Güneş yanıklarına evde çözüm: Yulaf ezmesi:

– Yulaf ezmesi genellikle cilt kaşıntısı ve döküntüler için kullanılır. Bunların yanı sıra güneş yanıkları için de kullanılmaktadır. Doğal anti-oksidan ve anti inflamatuar özellikleri vardır.

Yöntem – 1:

Gerekli malzemeler:

– 1 su bardağı yulaf ezmesi

Uygulanışı:

– Yulaf ezmesi ezilerek toz haline getirilir. Ardından ılık su dolu küvete eklenir. Bu suyun içerisinde yaklaşık 20 dakika kadar beklenir.

– Bu işlem haftada 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

Yöntem – 2:

Gereklim malzemeler:

– Yarım su bardağı çiğ yulaf

– 1/4 su bardağı süt

– 2 ila 4 yemek kaşığı bal

Uygulanışı:

– Pişmemiş yulaf ezilir. Ardından sütün içerisine eklenir. Bal da eklendikten sonra hamur haline getirilir. Elde edilen hamur cilde uygulanır. 25 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından uygulama yapılan alan su ile durulanır.

– İşlem her gün düzenli olarak uygulanmalıdır.

8. Güneş yanığı evde nasıl tedavi edilir: Çay:

– Çay da güneş yanığı durumunda kullanılan çözümlerden biridir. İçerdiği tanen ile cildi besler ve cilt yapısını korur. Aynı zamanda cildin pH seviyesini dengeler. Ciltteki toksinlerin dışarı atılmasına da yardımcı olur. Siyah çay, yeşil çay, nane çayı gibi çaylar kullanılabilir.

Yöntem – 1:

Gerekli malzemeler:

– 1 fincan çay

– Temiz bir bez

Uygulanışı:

– Bir çay poşeti ile çay demlenir. Süzülür ve soğuması beklenir. Daha sonra bir bez yardımı ile cilde uygulanır. Bez kuruyana kadar ciltte bekletilir. İşlem birkaç kez tekrar edilir.

Yöntem – 2: (Nane Çayı)

– Nane, güneş yanığı sorununu iyileştirmeye yardımcı olur. Cildi serinletir ve ferahlatır. İçerdiği tanik asit ile cilt hasarını azaltır.

Gerekli malzemeler:

– 3 su bardağı taze nane yaprakları

– 5 adet yeşil çay poşeti

– 1 litre kaynar su

– Pamuk ya da temiz bir bez

Uygulanışı:

– Bir tencerenin içerisinde su konulur. Nane yaprakları ve yeşil çay da eklendikten sonra kaynatılır. Ardından süzülür ve dinlenmesi beklenir. Elde edilen su pamuk ya da temiz bir bez yardımı ile cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Bu uygulama güneş yanığı oluşan alanlarda kısa sürede rahatlama sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir