Güneş Yanığı Nasıl Geçer: Güneş Yanığına Bitkisel Çözüm

Güneş Yanığı Nasıl Geçer: Güneş Yanığına Bitkisel Çözüm

güneş yanığına bitkisel çözüm
güneş yanığına bitkisel çözüm

Güneş yanığına doğal çözüm önerileri şunlardır:

Güneş yanığına ne iyi gelir: Güneş yanığı için bitkisel çözümler

1. Güneş yanığı için yağ: Cadı fındığı yağı:

– Cadı fındığı yağı çeşitli cilt sorunlarında kullanılır. Güneş yanığı tedavisinde de kullanılabilir. Sıkılaştırıcı ve rahatlatıcı etkileri vardır. Ciltteki hasarı azaltırken aynı zamanda olası iltihabı da azaltır. Ciltteki bakterilerin ölmesinde son derece etkilidir.

Gerekli malzemeler:

– Cadı fındığı yağı

– Pamuk ya da temiz bir bez

Uygulanışı:

– Bir pamuk ya da temiz bir bez yardımı ile biraz cadı fındığı yağı etkilenen alana uygulanır. 5 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– İşlem birkaç hafta boyunca günde birkaç düzenli olarak yapılmalıdır.

2. Güneş yanıklarına yoğurt iyi gelirmi?

– Sade yoğurt cildi yatıştırır ve cilt yapısının gelişmesine yardımcı olur. Güneş yanığı tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Gerekli malzemeler:

– 1/2 su bardağı sade yoğurt

Uygulanışı:

– İlk olarak eller iyice yıkanır. Biraz yoğurt etkilenen cilt alanlarına uygulanır. 10 ila 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve ardından su ile durulanır.

– İşlem günde 2 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

3. Güneş yanıklarına ne sürülür: Hindistan cevizi yağı:

– Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Cilt yanığı durumunda ise iyileşme sürecini hızlandırır. Kaşıntı ve ağrıların azaltılmasında  etkilidir.

Yöntem: 1 –

Gerekli malzemeler:

– Hindistan cevizi yağı

Uygulanışı:

– Biraz saf hindistan cevizi yağı cilde masaj yaparak uygulanır. Birkaç saat ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Düzenli uygulandığında hasarlı cilt yapısının iyileşmesine yardımcı olur.

Yöntem – 2:

Gerekli malzemeler:

– Hindistancevizi yağı

– Lavanta yağı

– Aloe vera jel

Uygulanışı:

– Organik hindistan cevizi yağı ile lavanta yağı veya birkaç damla aloe vera jel iyice karıştırılır. Ardından cilde uygulanır. Cilt tarafından emilmesi beklenir ve su ile durulanır.

4. Güneş yanıklarına ne yapılır: Süt:

– Süt de güneş yanıklarında kullanılan bir çözümdür. Cildi beslerken iyileşme sürecini hızlandırır. Yanıkların yarattığı ağrı ve şişlikleri azaltmaktadır.

Gerekli malzemeler:

– Soğuk süt

– Temiz, yumuşak ve kuru bir bez ya da gazlı bez

Uygulanışı:

– Soğutulmuş süt bir bez ya da gazlı bez yardımı ile cilde uygulanır. Yaklaşık 5 ya da 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Bez kuruduğunda işlem tekrar edilir.

5. Güneş yanığı doğal tedavi: Domates:

– Domates de cilt yanıklarında kullanılabilir. Cildin gördüğü hasarı en aza indirir. Likopen içeriği ile cilt dostu bir besindir.

Gerekli malzemeler:

– 2 adet domates

– 1 yemek kaşığı yoğurt

Uygulanışı:

– Domates parçalar halinde kesilir. Ardından ezilir ve püre haline getirilir. Elde edilen pürenin içerisine yoğurt eklendikten sonra cilde uygulanır. 15 ila 25 dakika kadar ciltte bekletilmelidir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

– Bu işlem günde 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

Güneş yanıklarına doğal tedavi:

– Her gün cilde soğuk kompres uygulanmalıdır. Günde 2 kez soğuk duş da yapılabilir.

– Aloe vera içerisindeki lidokain ile güneş yanığının neden olduğu ağrıların azalmasını sağlar. Aynı zamanda cildi yatıştırır ve cildi nemlendirir.

– % 1 hidrokortizon kremler ​​gibi kremler de kullanılabilir. Bu tür kremler güneş yanığı ağrısı, kaşıntısı ve şişliklerinin azalmasını sağlar. Ağrı kesici özelikleri olan kremler kullanılabilir.

– Süt cildi yatıştırıcı etkiler gösterir. Güneş yanığı oluşan alanlara doğrudan uygulanmalıdır.

– E vitamini cildi besler ve cilt hücrelerini onarılmasını sağlar. Etkili bir antioksidandır. Güneş yanığının neden olduğu inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Bir adet E vitamini kapsülü içerisindeki sıvı cilde doğrudan uygulanır.

– Güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanılmalıdır.

– Yazın sabah erken ya da akşamüstü saatlerinde güneşlenilmesi önerilir. Özellikle öğle saatlerinde güneşe çıkılmamalıdır.

– Antibiyotikler, ilaçlar, kremler ve özellikle anti fungal bazı ilaçlar cildin güneşe karşı daha duyarlı olmasına neden olur. Bu nedenle bu tür bir ilaç ya da krem kullanılıyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

– Ciltte güneş yanıkları oluştuğunda cildin kuru kalmaması gerekir. Bu nedenle cilt kesinlikle sıcak ve sabunlu su ile yıkanmamalıdır. Cildi yıkarken soğuk su kullanılması önerilir. Ayrıca yıkandıktan sonra nemlendirici etkisi olan bir losyon mutlaka kullanılmalıdır.

– Güneş yanığı susuz kalındığında daha da kötüleşebilir. Bu nedenle gün içerisinde tüketilen su miktarının artırılması önerilir. Her gün 3 litre kadar su tüketilebilir. suyun yanı sıra sebze ve meyve suları da tüketilebilir. Sıvı miktarının artırılması cilt yapısının gelişmesine yardımcı olur.

– Cildin sürekli nemli tutulması gerekir. Bu nedenle vazelin gibi güçlü ve yoğun nemlendiricilerin kullanılması önerilir. Cilde ince bir tabaka halinde uygulanması yeterli olacaktır.

– Genellikle güneş yanığı cildin yüzeyindeki nemi kurutur. Bu kuruluk ciltte çiziklere ve ağrılara neden olabilir. Bu nedenle cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanılabilir.

– Güneş yanıkları bu bitkisel çözümler ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Kısa süre içerisinde cilt kendini yeniler ve ağrılar da azalır. Ancak yanık derinse ve ciltte tahriş fazlaysa bu durumda mutlaka bir doktora ya da dermatoloğa danışılmalıdır. Özellikle ateş, titreme, ciltte kabarcık, yoğun kaşıntı, morarma ve renk değişikliği varsa ilaç ve doktor tedavisi şarttır.

– Güneş yanığı tamamen iyileşinceye kadar doğrudan güneş ışığına maruz kalınmaktan kaçınılmalıdır. Tekrar güneşe maruz kalınması yanıkların artmasına neden olabilir.

– Güneş yanığı söz konusu olduğunda dar ve sıkı kıyafetler giyilmemelidir. Daha bol ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Aynı zamanda özel olarak ultraviyole koruma faktörü etkili, güneşe karşı koruma etkisi olan özel tasarlanmış giysiler de giyilebilir. Ayrıca koyu renkli kıyafetlerden tercih edilmemelidir. Güneş ışınlarını çekmeye açık renkli kıyafetler giyilebilir.

Tüm bu bitkisel çözümler düzenli kullanıldığında güneş yanığı tedavisinde son derece etkilidir. Cilt yapısı kısa sürede kendini yeniler ve ciltteki yanma hissi azalır. Ancak yanıklar şiddetli ağrılara neden oluyorsa ve ciltte derin yanıklar oluştuysa mutlaka bir cilt doktoruna danışılmalıdır. Bazı durumlarda ciltteki hasar oldukça fazladır. Bu nedenle ilaç ve merhem tedavisi gerekebilir. Ağrı kesici kullanılacaksa mutlaka doktora danışılarak kullanılması önerilir. Güneş yanığı için özellikle soğuk kompres uygulamalarının düzenli olarak yapılması önerilir. Soğuk cildi rahatlatırken aynı zamanda şişlikleri de engeller. Ayrıca aloe vera jel ve lavanta yağı da son derece etkili bir çözüm olarak kullanılmaktadır.

Güneş vücut için faydalıdır. Ancak çok fazla maruz kalınması cilde zarar verebilir. Cilt yanıkları bunun en basit örneğidir. Çok daha ileri vakalarda yanıklar cilt kanserini tetikleyebilir. Cilt kanserinden korunmak için güneşten de korunulmalıdır. Yaz boyunca yüz ve vücut için ayrı ayrı; yüksek faktörlü güneş koruyucu losyonların kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir