Güneş Yanığı Nasıl Geçer: Güneş Yanığına Bitkisel Çözüm

Güneş Yanığı Nasıl Geçer: Güneş Yanığına Bitkisel Çözüm

güneş yanığına bitkisel çözüm
güneş yanığına bitkisel çözüm

Güneş yanığı izlerinin geçmesi için doğal çözümler kullanılabilir. Güneş yanığı için doğal çözümler şunlardır:

Güneş yanığına ne iyi gelir: Güneş yanığı için doğal yöntemler

1. Güneş yanığına soğuk su iyi gelirmi?

– Güneş yanığı nedeni ile ciltte oluşan yanma hissini azaltmak için soğuk su da kullanılabilir. Soğuk su anlık rahatlama sağlar. Aynı zamanda iltihaplanma ve kızarıklıkları da azaltır.

– Soğuk suya bir bez batırılır. Fazla suyu sıkılır ve cilde kompres olarak uygulanır. Cilt üzerinde 10 ya da 15 dakika kadar bekletilir ve işlem birkaç kez tekrarlanır. Günde 3 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

– Etkilenen alan soğuk suyun altında bir süre bekletilebilir.

2. Güneş yanığını ne geçirir: Aloe vera

– Aloe vera bitkisinin % 99’u su iken geri kalan % 1’i yaklaşık 150 mineralden oluşur. Vitaminler, sodyum, kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır, krom, çinko, selenyum, germanyum, potasyum, demir gibi önemli besin öğelerini içerir. Aynı zamanda taninler ve amino asitler de içerir. Bu içeriği ile güneş yanığı tedavisinde kullanılabilir.

Gerekli malzemeler:

– Aloe vera yaprakları

– Bıçak

Uygulanışı:

– Bıçak yardımı ile aloe vera yaprağı dikey bir şekilde kesilir. Ardından içerisindeki jel çıkarılır. Bu jel doğrudan etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre cildin emmesi beklenir. Cilt üzerinde kuruduktan sonra alan soğuk su ile durulanır.

– İşlem günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

3. Güneş yanığına ne sürülür: Elma sirkesi

– Elma sirkesi de güneş yanıkları için önerilen tedavi malzemelerinden biridir. Elma sirkesi cilde topikal olarak uygulandığında, bir büzücü olarak hareket eder. Aynı zamanda güneş yanıklarından kaynaklanan olası iltihabı da azaltır. Cildin onarılmasına yardımcı olur.

– Temiz bir bez yardımı ile elma sirkesi cilde uygulanır. Bez birkaç dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından cilde nemli kalması için az miktarda hindistan cevizi yağı uygulanır.

– Alternatif olarak ılık su dolu küvete bir fincan elma sirkesi eklenir. Bu suyun içerisinde bir süre beklenir.

Önlem: Cilt üzerinde kesik ya da yara varsa cilde sirke uygulanmamalıdır.

4. Güneş yanığı için ne yapılmalı: Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı genellikle güneş kremi olarak kullanılır. Cildi besler ve korur. Güneş yanıkları için de etkili bir çözüm olarak cilde uygulanabilir. Cilt hücrelerinin kendini yenilemesine yardımcı olur. Cilt soyulmasını engellerken içerisinde bulunan laurik asit ile yanma hissini de azaltır.

– Saf hindistan cevizi yağı etkilenen cilt alanlarına masaj yapılarak uygulanır. Bir saat kadar ciltte bekletilir. Ardından alan soğuk su ile durulanır. Cilt kızarıklıkları ve olası şişliklerin azalmasını sağlar.

– Daha etkili sonuçlar alınması için biraz lavanta yağı ya da aloe vera jeli de hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

Önlem: Ciltte yara ve çizikler varda kullanılması önerilmez. Yanıklardan birkaç gün sonra kullanılmalıdır.

5. Güneş yanığına ne yapılmalı: alatalık

– Salatalık su içeriği yüksek olan besinlerden biridir. Yüksek miktarda vitamin A ve C ile folat, manganez, molibden, potasyum, silis ve kükürt içerir. Kavun ailesine ait olan salatalık doğal antioksidan ve analjezik özellikleri de vardır. Ciltteki iltihabı yatıştırır ve cildin kendini onarmasını sağlar.

– Salatalık dilimler halinde kesilir. Ardından etkilenen alanlar üzerine yerleştirilir. Bir süre ciltte bekletilir ve ardından alan su ile durulanır.

– Alternatif olarak salatalık püresi ya da salatalık suyu da cilde uygulanabilir. Yarım saat kadar ciltte bekletilir ve soğuk su ile durulanır.

6. Güneş yanıklarına evde çözüm: Karbonat

– Karbonat da güneş yanıkları için önerilen bir çözümdür. Cilt yapısının gelişmesine yardımcı olur ve yatıştırıcı etkileri vardır. Elma sirkesi gibi cildin pH seviyesini korumaya yardımcı olur. Ciltteki hücrelerin kendi kendini yenilemesini sağlar.

– Ilık su dolu küvete bir fincan karbonat eklenir. Bu suyun içerisinde 15 dakika kadar beklenir. Ardından normal su ile duş alınır.

– Biraz karbonat ve su karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve ardından ılık su ile durulanır.

7. Güneş yanığına siyah çay

– Çay da güneş yanıkları tedavisinde önerilen bir çözümdür. İçerisindeki tanenler ve tanik asit ile cilt yapısını geliştirir. Aynı zamanda cilt hücrelerinin kendini yenilemesini sağlar ve cildin pH dengesini korur.

– Tanik asit bir polifenol türü; güçlü bir antioksidandır. Ciltteki zararlı toksinlerin arınmasına yardımcı olur. Siyah çay ya da yeşil çay kullanılabilir.

– Çay demlenir. Ardından soğumaya bırakılır. Çay poşetlerinin fazla suyu sıkılır ve etkilenen alanlara kompres olarak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

8. Güneş yanığı patates tedavisi

– Patates cilt yatıştırıcı ve sakinleştirici etkilere sahiptir. Bu özellikleri ile güneş yanıkları için de önerilir. Ciltteki bakterileri öldürür ve kısa sürede rahatlama sağlar.

– Patates ,dilimler halinde kesilir. Ciltte yanık oluşan alanlara uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Alternatif olarak patates rendelenir. Suyu sıkılır ve temiz bir bez ile cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklendikten sonra soğuk su ile durulanır.

9. Güneş yanığına domates

– Domates cildi UV ışınlarının zararlarına karşı korur. Cilt yapısını besler ve cilt içerdiği likopen ile cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Güçlü antioksidanlar içerir ve kısa sürede yanma hissini azaltır. Aynı zamanda C ve A vitaminleri açısından da zengindir.

Gerekli malzemeler:

– 2 ya da 3 adet domates

– 1 yemek kaşığı yoğurt

Uygulanışı:

– Domatesler iyice ezilir ve yoğurt ile karıştırılır. Ardından yanıkların üzerine uygulanır. 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra soğuk su ile durulanır.

– İşlem günde 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

10. Güneş yanıklarına ne iyi gelir: Yulaf ezmesi

– Yulaf antioksidan ve anti enflamatuar bileşenler açısından zengin bir kaynaktır. Cilt kaşıntısı için kullanılmasının yanı sıra güneş yanığı tedavisinde de etkilidir.

– 1 bardak yulaf ezmesi ılık su dolu küvete eklenir. İyice karıştırılır ve bu suyun içerisinde 10 dakika kadar beklenir.

– Alternatif olarak yarım fincan pişmemiş yulaf toz haline getirilmek için ezilir. Ardından içerisine ¼ fincan süt ile 2 yemek kaşığı bal eklenir. İyice karıştırılır ve cilde uygulanır. Cilt üzerinde 15 ya da 20 dakika kadar beklendikten sonra alan su ile durulanır.

11. Güneş yanıklarına çözüm: Bal ve papaya maskesi

– Bal ve papaya maskesi cilt yanıklarının azaltılmasında son derece etkilidir. Yulaf ezmesi ile birlikte kullanıldığında daha etkili olmaktadır.

Gerekli malzemeler:

– 1 fincan doğranmış papaya

– 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

– 1 yemek kaşığı bal

Uygulanışı:

– Papaya parçaları ezilir ve püre haline getirilir. Elde edilen pürenin içerisine yulaf ezmesi ve bal eklenir. Bu karışım etkilenen alanlara uygulanır ve yarım saat kadar ciltte bekletilir. Daha sonra soğuk su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir