Güneş Yanığına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözümler

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözümler

güneş yanığı için bitkisel çözümler
güneş yanığı için bitkisel çözümler

Güneş yanıkları için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Güneş yanığı nasıl geçer: Güneş yanığına bitkisel çözüm

1. Güneş yanığını ne geçirir: Cildinizi nemlendirmek

– Güneş yanmasını engellemek ve güneşin zararlı etkilerini azaltmak için cildin nemlendirilmesi önerilir. Gün içerisinde cilt su ile ıslatılabilir.

– Her gün 13 ila 16 bardak su tüketilmesi önerilir. Su tüketimi cilt yapısının nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda toksinlerin de ciltten atılmasını sağlar.

2. Güneş yanığını geçirmek için ne yapmalı: Soğuk süt

– Güneş yanıkları için önerilen bir diğer çözüm soğuk süttür. Süt ciltteki yanıkları da azaltırken aynı zamanda inflamasyon ve kızarıklıkları azaltır.

– Soğuk süt pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklenir.

3. Güneş yanığına ne sürülür: Aloe vera

– Aloe vera jeli cildin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildi besler ve geliştirir. Cilt yapısını korur.

– Biraz aloe vera jel etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Özellikle yatmadan önce uygulanması önerilir. Düzenli uygulandığında ciltteki hasarı önler ve cilt hücrelerinin kendini yenilemesini hızlandırır.

4. Güneş yanığı için ne yapılır: Salatalık

– Salatalık da güneş yanığı tedavisinde önerilir. Ciltteki döküntüleri azaltır ve kızarıklıkları hafifletir. Soğutucu özellikleri de vardır.

– Salatalık dilimleri ya da salatalık püresi cilde uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Bu uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

5. Güneş yanıkları için maske: Soğan

– Soğan da güneş yanığı ve güneş çarpması durumunda önerilir. İçerisindeki kükürt ile cilt sağlığı için de faydalıdır.

– Biraz soğan püresi etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır. Uygulama her gün yapılmalıdır.

6. Güneş yanıklarına ne iyi gelir: Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı cilt yapısının nemli kalmasına yardımcı olur. Cildi besler ve nemlendirir. Ciltteki tahrişi ve kızarıklıkları azaltır.

– Biraz hindistan cevizi püresi ya da yağı ciltte etkilenen alanlara uygulanır. Kuruduktan sonra ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak, etkilenen cilt üzerine hindistan cevizi suyu da uygulanabilir.

7. Güneş yanığına sirke

– Sirke deri, saç ve genel sağlık için son derece yararlıdır. Güneş yanması belirtilerini azaltır.

– Bir yemek kaşığı sirke ve biraz su karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklendikten sonra su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez yapılmalıdır.

8. Güneş yanığına hangi yağ iyi gelir: Hardal yağı

– Hardal yağı cilt ve genel sağlık için faydalıdır. Güneş yanıklarını azaltır ve aynı zamanda iştahın artmasına yardımcı olur. Olası enfeksiyonları ve cilt döküntülerini de engeller. Ciltteki koyu lekelerin azaltılmasını sağlar.

– Biraz hardal yağı etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

9. Güneş yanığına iyi gelen bitkiler: Papatya

– Papatya geleneksel olarak cilt bakımında kullanılan bir çözümdür. Aynı zamanda stres ve anksiyete belirtilerini azaltır. Kusma, bulantı, mide ekşimesi, mide sorunları ve güneş çarpması için de etkilidir.

– Bir bardak kayanr suyun içerisine biraz papatya eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir.

10. Güneş yanıklarına iyi gelen şeyler: Yeşil çay

– Yeşil çay içerdiği antioksidanlar ile cilt yapısını besler ve geliştirir. Aynı zamanda ishal, kusma, mide bozuklukları, tümör, kanser, osteoporoz, baş ağrısı, kolon kanseri, genital siğiller gibi sağlık sorunlarında da önerilir.

– Etkilenen cilt alanlarına soğuk yeşil çay sürülebilir. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

– Alternatif olarak bir bardak kaynar suyun içerisinde biraz yeşil çay eklenir. 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Süzülür ve içerisinde biraz bal eklenerek tüketilir. Günde birkaç bardak kadar tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir