İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözüm

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözüm

idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel çözüm
idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel çözüm

İdrar yolları enfeksiyonu için doğal çözüm önerileri şunlardır:

İdrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer: İdrar yolu enfeksiyonuna doğal çözüm

1. İdrar yolu enfeksiyonu için ne yapmalı: İdrara çıkmak

– İdrar yolu enfeksiyonu durumunda sık sık idrara çıkılması önerilir. İdrar yolu ile bakteriler hızla dışarı atılır.

2. İdrar yolu enfeksiyonu maydanoz suyu

– Maydanoz suyu doğal diüretik özellikler gösterir. Bu özelliği ile iyileşme sürecini hızlandırır.

– Bir bardak kaynar suya biraz maydanoz eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

– Maydanoz suyunun düzenli olarak tüketilmesi idrar çıkışını artırır ve bakterilerin hızla dışarı atılmasını sağlar.

3. İdrar yolu enfeksiyonuna ne yapılır: Kereviz tohumları

– İdrar yolu enfeksiyonları için önerilen bir diğer çözüm kereviz tohumlarıdır. Kereviz tohumları aynı maydanoz gibi kaynar suyun içerisine eklendikten sonra demlenerek tüketilebilir. İdrar çıkışını artırırken aynı zamanda sindirim sağlığının da korunmasını sağlar.

4. İdrar yolu enfeksiyonunu ne geçirir: Salatalık

– Salatalık su içeriği yüksek olan besinlerden biridir. Bu içeriği ile tüketilmesi önerilir. Her gün birkaç adet salatalık ya da salatalık suyu tüketilebilir.

5. İdrar yolu enfeksiyonunu önlemenin yolları: Bazı gıdalardan kaçınmak

– İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavi sürecinde bazı besinlerden uzak durulması önerilir.

– Özellikle narenciyeler ile çikolata ve kafeinli besinlerden uzak durulmalıdır.

6. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen bitki: Zencefil çayı

– İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi için zencefil çayı da tüketilebilir. Zencefil iltihabın azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda anti inflamatuar özellikler içerir. Prostaglandin sentezini azaltır. Olası ağrıların da azalmasını sağlar.

– Bir fincan kaynar suya biraz zencefil eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülür ve çay şeklinde tüketilir. Günde 3 kez tüketilmesi önerilir.

– Zencefil çayı midenin iyileşmesine yardımcı olurken aynı zamanda kan dolaşımını artırır.

7. İdrar yolu enfeksiyonu için ne kullanılmalı: Yaban mersini

– Yaban mersini de idrar yollarında üreyen bakterilerin ölmesini sağlar. Kızılcık suyu ve yaban mersini suyu da düzenli olarak tüketilebilir.

8. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen besinler: Yaban turpu

– Yaban turpu idrar enfeksiyonunda oldukça etkili bir çözümdür. Bakterilerin ölmesine yardımcı olurken aynı zamanda sindirimi geliştirir.

– Yaban turpu rendesi ılık süt ya da ılık suya eklenerek tüketilebilir.

9. İdrar yolları enfeksiyonuna iyi gelen besinler: Limon

– İdrar yolu enfeksiyonlarında limon da önerilen bir çözümdür. Var olan mikropları ve bakterileri öldürür. Boğaz ağrısının da azalmasına yardımcı olan limon C vitamini açısından son derece zengindir.

– Bir bardak suyun içerisine biraz limon suyu eklenir. Karıştırılır ve günde 1 ya da 2 kez düzenli olarak tüketilir.

10. Pamuklu iç çamaşırları

– İç çamaşırı seçimine dikkat edilmesi önerilir. Naylon ve cilde hava aldırmayan iç çamaşırlarından uzak durulmalıdır. Daha çok pamuklu iç çamaşırlarının tercih edilmesi önerilir.

11. Amla

– Amla diğer adıyla hint bektaşi üzümü bakterilerin üremesini engeller. Aynı zamanda C vitamini açısından son derece zengindir. Bakterilerin büyümesini engeller.

– Bir çay kaşığı zerdeçal tozu bir bardak suya eklenerek günde 3 ya da 4 kez düzenli olarak içilebilir. Ayrıca papaya, domates, ahududu, kavun, kivi, guava, muz, portakal, limon gibi meyveler ile birlikte de tüketilebilir.

12. Probiyotikler

– İdrar yolu enfeksiyonları için önerilen bir başka çözüm probiyotiklerdir. Probiyotikler, içerdiği canlı bakteriler ile sindirim sistemindeki zararlı bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

13. Morina karaciğer yağı

– Morina karaciğeri yağı A vitamini açısından zengindir ve D vitamini de içerir. Ayrıca anti mikrobiyal özelliklere sahiptir. Mantar ve bakterilere karşı etkileri vardır.

14. Karbonat

– Bir bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı karbonat eklenir. İyice karıştırılır ve düzenli olarak günde birkaç kez tüketilir. Karbonatlı su mide asidini nötralize etmeye de yardımcı olur.

15. Yaban mersini

– Yaban mersini birçok enfeksiyonunun tedavisinde önerilir. Anti bakteriyel özelliklere sahiptir. İdrar yolu enfeksiyonunun belirtilerini de azaltır.

– Yaban mersini suyu tahıllar ile birlikte ya da meyvelere eklenerek tüketilebilir.

16. Kızılcık suyu

– Kızılcık suyu da yaban mersini kadar etkili bir çözümdür. İdrar yolu enfeksiyonlarının azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda bakterileri öldürür.

– Her gün 1 bardak kızılcık suyu düzenli olarak tüketilebilir.

17. Ananas

– Ananas bromelain isimli bir madde içerir. Bu madde idrar yolu enfeksiyonu durumunda antibiyotik etkisi yaratır.

– Her gün ananas suyu tüketilebilir ya da ananas meyve olarak tüketilebilir.

18. Su tüketimi

– İdrar yolu enfeksiyonu söz konusu olduğunda tüketilen su miktarının da artırılması önerilir. Her gün 8 ila 13 bardak su tüketilebilir. Su tüketilmesi idrardaki bakterilerin dışarı atılmasını kolaylaştırır ve idrara çıkma sıklığını artırır.

19. C vitamini

– C vitamini, doğal antibiyotik olarak kabul edilir ve bazı doktorlar tekrarlayan idrar enfeksiyonu durumunda C vitamini takviyesi önerir. C vitamini besinlerden alınabileceği gibi takviye olarak da kullanılabilir.

– Takviye olarak kullanılacaksa mutlaka doz için bir doktora danışılmalıdır.

20. Hint bektaşi üzümü

– Hint bektaşi üzümü, C vitamini açısından zengindir. Enfeksiyonun tedavi edilmesine yardımcı olur. Hint bektaşi üzümü toz halinde zerdeçal tozu ile karıştırılarak tüketebilir.

– Hint bektaşi üzümünün yanı sıra portakal, muz, kivi, guava, limon, domates, papaya, kavun ve ahududu da tüketilebilir.

21. Çay ağacı yağı

– Çay ağacı yağı da idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde önerilir. Etkili ve güçlü anti bakteriyel özellikleri vardır.

– Ilık su dolu küvete 10 damla çay ağacı yağı eklenir. Biraz da sandal ağacı yağı eklendikten sonra karıştırılır ve suyun içerisine 20 dakika kadar beklenir. Bu uygulamanın her gün, 3 ya da 4 gün boyunca yapılması önerilir.

22. Elma sirkesi

– Elma sirkesi idrar yollarındaki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Aynı zamanda genel sağlık için de faydalı olan mineral ve vitaminler içerir.

– Bir bardak suyun içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi eklenerek tüketilebilir.  Düzenli olarak 1 hafta boyunca her gün tüketilmesi önerilir.

23. Sıcak kompres

– İdrar yolu enfeksiyonu nedeni ile oluşan ağrının azaltılması için sıcak kompres de uygulanabilir. Karın bölgesine sıcak su torbası ya da sıcak havlu uygulanması önerilir. Sıcak uygulamalar ağrının azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda iltihabı da azaltır.

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde tüm bu çözümler düzenli olarak uygulanabilir. Ayrıca hijyen kurallarına da dikkat edilmesi önerilir. Enfeksiyonun azaltılması için özellikle kızılcık suyu ve maydanoz suyu tüketilebilir. İdrara çıkışın artırılması için su tüketiminin de artırılması önerilir. Suyun yanı sıra bitkisel çaylar ve sebze suları da tüketilebilir. Ancak gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Beslenme düzenine de dikkat edilmesi önerilir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenilmeli; kızartma, işlenmiş gıdalar, yağlı ve kalorili besinlerden uzak durulmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonu için tüm bu önerilere uyulmalıdır. Ancak doktor tedavisi gerektiği de unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir