İnce Telli Saçlara Ne İyi Gelir: İnce Telli Saçlar İçin Bitkisel Bakım

İnce Telli Saçlara Ne İyi Gelir: İnce Telli Saçlar İçin Bitkisel Bakım

ince telli saçlar için bitkisel bakım
ince telli saçlar için bitkisel bakım

İnce telli saçlar için doğal çözüm önerileri şunlardır:

İnce telli saçlara nasıl bakım yapılır: İnce telli saçlar için bakım:

1. İnce telli saç nasıl yıkanır: Saçları yıkama

– Saçlarda yağ birikmesinin engellenmesi için saçların düzenli olarak yıkanması önerilir. Her gün saçlar su ile durulanmalıdır. Haftada 3 ya da 4 kez ise şampuan kullanılması önerilir.

2. İnce telli saç için şampuan seçimi

– İnce saçlar çok daha çabuk yıpranır. Bu nedenle şampuan seçimine özen gösterilmelidir. Paraben ve sülfat içeren şampuanlar kullanılmamalıdır. Bitkisel içerikli ürünler kullanılabilir.

– Saç kremi özelliği de olan şampuanlar kullanılabilir. Bu tür şampuanlar saçların daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar.

3. İnce telli saçlara evde bakım: Saç derisi masajı

– Saç diplerindeki kan akışını artırmak için saç derisine düzenli olarak masaj yapılması önerilir. Özellikle bitkisel yağlar ile saç masajı yapılması saçların matlaşmasını engeller.

4. İnce telli saçların bakımı: Güneşten korunmak

– Saç telleri çok ince olduğunda güneş ışınlarından çok çabuk etkilenir. Bu nedenle saçların güneşe maruz bırakılmaması önerilir. Sıcaklık saçların kurumasına neden olurken aynı zamanda saç kırıklarına neden olabilir.

– Sıcaktan koruyucu özellikleri olan saç spreyleri de kullanılabilir.

5. İnce telli saçlar için ne yapılmalı: Kepek sorunu

– Kepek, özellikle saçların nemini kaybetmesi nedeni ile görülen bir sorundur. Saç derisi soyulur ve dökülmeye başlar. Aynı zamanda kaşıntı da görülebilir. Saç derisindeki ölü deri hücrelerinin dökülmesi olarak da adlandırılabilir.

– Kepek sorunu varsa anti fungaller gibi güçlü çözümler kullanılabilir. Ayrıca neem yaprakları, yumurta sarısı ya da karabiber gibi bitkisel çözümler de kullanılmaktadır.

6. Su sıcaklığı

– Saçlar yıkanırken suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Çok sıcak su kullanılması saçların yıpranmasına neden olur. Bu nedenle serin ya da soğuk su kullanılması önerilir.

7. İnce telli saçlar nasıl kalınlaşır: Saçları kestirme

– Saçların düzenli olarak kestirilmesi saç sağlığının korunmasına yardımcı olur. Her 6 ila 8 haftada bir kestirilmelidir. Bu şekilde saç uçlarındaki kırıklar da engellenmiş olur.

8. Isıl işlem

– Saçları şekillendirmek için genellikle saç maşaları ve saç düzleştiricileri kullanılır. Ancak bu aletler saça ısı verir ve çok sık kullanıldıklarında saçın zarar görmesine neden olabilir.

– Saçların kırılmasını engellemek için saç şekillendirme aletleri mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Ayrıca saçı ısıya karşı koruyan losyonlar da kullanılabilir.

9. İnce telli saçlar nasıl dolgunlaşır: Klorlu ve tuzlu su

– Klorlu ve tuzlu su saçların zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle denize ve havuza girdikten sonra saçların normal su ile yıkanması önerilir. Özel saç kremleri de kullanılabilir.

10. Saçları doğru şekilde kurutmak

– Saç yapısının zarar görmemesi ve yıpranmaması için saçların doğru şekilde kurutulması gerekir. Çok ıslak saçlar öncelikle havlu ile hafifçe kurulanmalıdır. Ardından saçların suyunu biraz çekmesi beklenir. Hafif nemli iken taranır ve düşük sıcaklıkta kurutma makinesi ile kurutulur.

– Makinenin yüksek sıcaklıkta kullanılması da saç kuruluğuna neden olabilmektedir.

11. Sağlıklı beslenme ve vitaminler

– Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Özellikle vitaminler açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi önerilir. Protein ve mineral içeren taze sebze ve meyveler de beslenme düzenine eklenmelidir.

– Omega 3 yap asitleri sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bu nedenle bu besin öğesini içeren yağlı balıklar ve keten tohumu gibi besinler de rutin olarak tüketilebilir.

12. Stresin azaltılması

– Fiziksel ve zihinsel stres saç sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle stresin kontrol altına alınması ve depresyon benzeri ruhsal sorunların önlenmesi gerekir.

– Stres kontrolü için yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri düzenli olarak yapılabilir.

13. Doğal çözümler

– Saç bakımında genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Ancak bu ürünler saçların uzun vadede zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle daha sağlıklı olan bitkisel çözümler kullanılabilir.

– Yumurta sarısı içerdiği protein ile saçlara maske olarak uygulanabilir. Aloe vera da etkili bir cilt nemlendiricidir ve saç maskesi olarak kullanılabilir.

– Kuru saçlar için ise özellikle karbonat, sirke ve su karışımı ile saçların duş öncesi durulanması önerilir.

Uzun Saçlar İçin Saç Bakımı İpuçları

1. Uzun saçlar nasıl yıkanır?

– Uzun saçlı kişilerin saçlarını sıkça yıkaması önerilmez. Su, saçların uzama hızını artırsa da uzun saçlı kişilerde saçların yıpranmasına neden olabilir. Bu nedenle saçların haftada 3 kez yıkanması önerilir. Ayrıca saçlar yıkanırken sıcak su değil; soğuk ya da serin su kullanılmalıdır.

2. Uzun saçlar nasıl kurutulur?

– Öncelikle ince bir havlu ile saçların fazla suyu alınır. Nazikçe kurulanmalıdır. Daha sonra saç kurutma makinesi ile orta sıcaklıkta kurutulur. Saçlar kurutulduktan sonra taranmamalıdır. Nemli iken taranması önerilir. Islak ya da çok kuru iken taranması saçların kırılmasına neden olabilir.

3. Uzun saçlar için hangi saç bakım ürünleri kullanılır?

– Uzun saçlar için kullanılan saç bakım ürünlerine de dikkat edilmesi önerilir. Saçların zarar görmesine neden olan alkol içerikli ürünlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca sülfat içeren ürünlerin de kullanılması önerilmez.

– Saç bakım ürün alırken içeriğinin bitkisel olmasına özen gösterilmelidir.

Kıvırcık Saçlar İçin Saç Bakımı İpuçları

Kıvırcık saçlar tülermeye meyilli olan saç türlerinden biridir. Bakımı zordur ve bazı önerilere uyulması gerekir.

1. Kıvırcık saçlar nasıl yıkanır?

– Kıvırcık saçlar hızlı yağ kaybeder ve kurur. Bu da saçların tülermesine ya da sönmesine neden olabilir.

– Kıvırcık saçlı kişilere her gün saçlarını yıkamaları önerilir. Saçlar haftada 3 ya da 4 kez şampuan ile yıkanmalı; geri kalan günlerde ise mutlaka sadece su ile yıkanmalıdır.

– Kıvırcık saçlar için üretilen saç kremleri de düzenli olarak kullanılabilir. Ancak silikon ve alkol içeren ürünlerden uzak durulmalıdır.

2. Kıvırcık saçlar için doğru saç ürünlerinin seçilmesi gerekir.

– Kıvırcık saçlar daha çok bakım gerektiren saç tiplerinden biridir. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da mineral yağlar gibi doğal ürünler tercih edilebilir.

– Bitkisel içerikli ve sadece kıvırcık saçlar için önerilen ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

3. Hangi taraklar kullanılmalıdır?

– Kıvırcık saçlarda taran kullanılması önerilmez. Tarak daha çok düz saçlı kişilere önerilir. Kıvırcık saçlarda fırçalar kullanılabilir. Ancak geniş ve plastik olmayan fırçalar önerilir.

4. Havlu kullanımına dikkat edilmelidir.

– Kıvırcık saçları kurularken havlu ile sadece nemi alınması gerekir. Havlu ile sürtünme yoluyla kurutulmamalıdır. Aksi halde saçlar tülerebilir. Ayrıca kurutma makinesi kullanılacaksa saçlara çok yüksek ısı verilmemeli; makine alttan yukarı doğru tutularak uygulanmalıdır.

Saç bakımı için önerilen tüm bu tavsiyelere uyulabilir. İnce yapılı saçlar çok çabuk yıpranır ve hasar görür. Bu nedenle saç bakımı şarttır. Saç bakımı önerilerinin yanı sıra beslenme düzeni de son derece önemlidir. Sağlıklı bir beslenme planı oluşturulabilir ve sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturulabilir. Alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı alışkanlıklardan da uzak durulması önerilir.

One comment

  • ALİ
    6 Nisan 2017 - 10:30 | Permalink

    BENİMDE SACLARIM COK İNCE TELLİ DİYE ZİGAVUSUN SARIMSAKLI SAMPUANINI KULLANIYORUM SACLARIM DAHA DOLGUN OLDU VE DÖKÜLMELERİM DE DURDU.

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir