Karın Düzleştirmek İçin Ne Yapılmalı: Karın Düzleştirmenin Yolları

Karın Düzleştirmek İçin Ne Yapılmalı: Karın Düzleştirmenin Yolları

karın düzleştirmenin yolları
karın düzleştirmenin yolları

Karın nasıl düzleştirilir?

Günümüzde, insanların en büyük sorunlarından bir tanesi karın yağlarıdır. Gıda sektöründeki olumsuz gelişimler kişinin kilo almasına neden olur. Kilo alımında yağların ilk biriktiği yerlerden biri karın bölgesidir. Göbek olarak adlandırılan bu yağların erimesi için çeşitli yöntemler denenmektedir. Piyasada sağlık bakanlığından onayı olmadığı halde yasal olmayan yollar ile satışı gerçekleşen, yağ yakıcı adı altında satılan bazı kimyasallar vardır. Bu kimyasallar kilo alımına genellikle katkı sağlamaz. Katkı sağlayanları da vardır ancak genel olarak hepsi vücudun hormonal dengesini bozarak kişide hayati tehlike yaratır. Bu yüzden doğal yöntemlerin uygulanması önerilir. Doğal fiziksel yöntemler ve bitkisel kürler ile bölgesel değil genel olarak zayıflamak mümkündür.

Karın bölgesi nasıl erir: Karın bölgesini eritmek için ne yapmalı?

1 – Karın düzleştiren yiyecekler: Fıstık ezmesi diyeti:

Bir fıstık ezmesi porsiyonu içerisinde 8 gram protein ve 2 gram lif bulundurur. Bu değerler karın düzleştirmek için yeterli değerlerdir. Fıstık ezmesinin doyurucu özelliği ile uygulanacak olan diyet planları kilo vermek için yeterlidir. Fıstık ezmesi ile beraber kullanılabilecek malzemeler gün boyunca tok kalmayı ve aynı zamanda vücudun daha fazla yağ yakmasını sağlar.

Kullanılabilecek malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

– 1 tutam ezilmiş pul biber

– 2 yemek kaşığı sıcak su

– 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi

– Çeyrek fincan dilimlenmiş kırmızı dolmalık biber

– Kıyılmış biber

– 2 adet pişmiş karides

– Yarım su bardağı tam buğday eriştesi

Bu malzemelerin öğün olarak düzenli şekilde tüketilmesi kişinin hızlıca kilo vermesini sağlar.

2 – Karın bölgesini eritmenin yolları: Yeterli uyku:

Sadece sağlıklı bir şekilde kilo vermek için değil aynı zamanda birçok hayati risk taşıyan hastalıktan korunarak sağlıklı bir hayat sürmek için yeterli uykunun alınması gerekir. Bunun sebebi tüm vücut sistemlerinin beyin ile koordine edilmesidir. Uyku ise beynin beslenme şeklidir. Yeterli uykuyu almayan beyin düşük verim gösterir. Sinyal sistemi ile vücudu yöneten beynin uyku ile dinlendirilmemesi çeşitli sağlık sorunlarına ortam hazırlar. Eksik ya da yanlış sinyal gönderimi ile organların çalışmasında da aksama görülebilir. Psikolojik olarak ileri boyuttaki uykusuzluklarda halüsinasyon da görülebilir. Sonuç olarak vücudun düzgün şekilde yağ yakarak kilo verebilmesi ve her şeyden öte sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için yeterli uykunun alınması gerekir.

Bilimsel araştırmalar sonucunda 25 yaşına kadar devam eden çocukluk sürecindeki kişilerin minimum 7 saat, 25 yaşında ve üzerinde olan kişilerin minimum 8 saat uyuması yeterli uykunun alınması için şarttır.

3 – Karın eritmenin püf noktaları: Yeterli miktarda su içmek:

Yeterli miktarda su içmek zayıflamanın en önemli adımlarından bir tanesidir. Su, bilinen en iyi detoks maddelerinden bir tanesidir. Ayrıca vücuttaki birçok işlemin doğru yapılması ve hızlandırılması için de gereklidir. Vücudun toksin dolmasını engelleyerek kanın temizlenmesine yardımcı olan su, kişinin metabolizmasını da belli oranlarda hızlandırır. Su vücuttaki çoğu reaksiyonun kimyasal bileşenlerinden biridir. Toksin maddeler vücudun metabolizmasını yavaşlatır ve özellikle sindirim ile dolaşım sisteminde aksaklıklar meydana getirir. Su ise toksinlerin atımına yardımcı olarak bu aksaklıkları önler ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Hızlanan metabolizma vücudun ihtiyaç duyduğu enerji miktarını arttırarak yakılması gereken yağ miktarını da arttırır. Dolayısıyla kişi daha kolay bir şekilde kilo verir.

Bunun yanı sıra vücudun genel olarak sıvı ihtiyacı vardır. Ancak kişiler genellikle su yerine meyve suyu, çay, kahve ve benzeri içecekler ile bu sıvı ihtiyacını karşılamayı tercih eder. Bu içecekler sıvı ihtiyacının karşılandığı hissini yaratabilir ancak su içilmemesi kalp sorunlarına kadar birçok hayati tehlike oluşturan hastalıkların görülmesine yol açabilir. Bu yüzden diğer içecekler istendiği takdirde içilebilir ancak sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve birçok ciddi hastalığa uygun ortam hazırlamamak için her gün en az 1,5 litre su içilmesi gerekmektedir.

4 – Karın eritmenin kolay yolları: Taze deniz ürünleri tüketmek:

Taze deniz ürünlerini tüketmek tüm yaştan insanlar için çok sağlıklı bir beslenme şeklidir. Özellikle somon ve ton balığı tüketmek oldukça etkilidir. Bunun sebebi ise içerisindeki yoğun omega-3 yağ asididir. Bu yağ asidi türü metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan bir etkiye sahiptir. Etkili şekilde metabolizma hızının artması vücudun gün içerisinde ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacını arttırır. Düzenli deniz ürünü tüketimi ile bu ihtiyacın yaklaşık %50 oranında artması mümkündür. Bu da vücudun daha fazla yağ yakmasını ve dolayısıyla kişinin zayıflamasını sağlar. Yoğun protein içeriği ile de kasların şekillenmesi ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

5 – Karın eriten yiyecekler: Düşük yağlı (%2) süt tüketimi:

Düşük yağlı sütler sağlığa faydalı olan iyi sütlerdendir. Çok düşük yağlı olup aynı zamanda fosfor, kalsiyum, protein ve B vitamini açısından zengin bir kaynak olan az yağlı sütler birçok sağlık sorunundan korunmak için oldukça etkilidir. Süt ile yapılan tatlı ürünlerinin de şeker oranları az tutulup az yağlı sütler kullanılarak hazırlanması hem damak tadından vazgeçmemek hem de kilo verebilmek için oldukça etkilidir. Ancak güvenilir markaların sütleri kullanılmalıdır. Birçok yan sanayi markaları süt üzerinde çeşitli kimyasal değişimlere yol açarak insan hayatını tehdit eder. Bu yüzden mutlaka güvenilir markaların kullanılması gerekir.

6 – Sodadan kaçınmak gerekir:

Genellikle kilo vermek isteyen kişiler boş zamanlarında meyveli ya da sade sodaya başvurur. Ancak soda zayıflamak isteyenler için yanlış bir seçimdir. İçerisindeki gaz ve asidik bileşenler midede açlık hissi yaratır ve kişi kısa sürede acıkarak daha fazla öğün tüketmek zorunda kalır. Bu açıdan zayıflamayı zorlaştırıcı etki gösterir. Soda yerine meyve suları ve suyun tercih edilmesi gerekmektedir.

7 – Karın yağlarını eriten yiyecekler: Avokado:

Avokado karın çevresinde yağ depolanmasına neden olan kan şekerindeki artışı durdurarak doymamış yağ asitlerinin doku ve organ çevrelerinde yağ dokularına dönüşmesini büyük oranda engeller. Yağlı besinlerin tüketildiği günlerde 1 tam avokado, normal besin günlerinde ise minimum yarım avokado tüketmek kişinin hazmını kolaylaştırır ve kilo alınmasını büyük oranda engeller. Ancak fazla avokado tüketmek de kilo almaya neden olabilir. Bunun nedeni ise avokadonun içindeki şeker ve yağ miktarıdır. Bu yüzden çok fazla avokado tüketilmemelidir.

8 – Yağlı gıdalardan uzak durmak gerekir:

Yağlı gıdaların tüketimi kişinin kilo almasına neden olan başlıca etkenlerden bir tanesidir. Özellikle yağda kızartılan patates ve et ürünleri en zararlı besinler arasındadır. Hem kilo alınmasına neden olur hem de kalp sağlığı için oldukça zararlıdır. Bu iki besinin yağda kızartılması yerine, patatesin haşlanması, et ürününün ise mangalda orta derecede pişirilerek tüketilmesi önerilir. Mangalda pişirilen et ürününün de çok fazla pişirilmesi etin kimyasında kanserojen risk oluşturabileceği gibi çiğ kalması da birçok ciddi hastalığa yakalanma riski oluşturur. Bu yüzden et ürünlerinin en sağlıklı ve ideal tüketimi mangalda orta derece kendi yağında pişirilerek tüketilmesidir.

Bunun haricinde sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve hem doymak hem de mümkün olan en az kaloriyi vücuda almak için tüketilebilecek besinler şunlardır:

– 2 su bardağı enginar ya da brokoli

– Yarım fincan fasulye

– 2 elma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir