Kas Tutulması Nasıl Geçer: Kas Gerginliğine Bitkisel Çözüm

Kas Tutulması Nasıl Geçer: Kas Gerginliğine Bitkisel Çözüm

kas gerginliğine bitkisel çözüm
kas gerginliğine bitkisel çözüm

Kas gerginliği için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Kas tutulmasına ne iyi gelir: Kas tutulmasına bitkisel çözüm

1. Kas tutulması için ne yapılmalı: Buz uygulaması

– Kas gerginliği ağrıya neden olur. Bu durumda alanın uyuşması için buz uygulaması yapılabilir. Buz uygulaması kan dolaşımını azaltır ve olası ağrıları engeller.

– Temiz bir havlunun içerisine birkaç adet buz küpü konulur. Bu havlu etkilenen alana kompres olarak uygulanır. 10 dakika kadar bekletilir ve işlem gün içerisinde birkaç kez tekrar edilir.

2. Kas gerginliği nasıl giderilir: Sıcak kompres

– Kasların gevşemesi için sıcak kompres de uygulanabilir. Sıcak kompres kan akışını hızlandırır ve krampları engeller.

– Sıcak suya batırılan havlunun fazla suyu sıkılır. Ardından bu havlu etkilenen alana kompres olarak uygulanır. 15 dakika kadar bekletilir. Uygulama günde 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

3. Kas gerginliğine ne iyi gelir: Epsom tuzu

– Epsom tuzu diğer adıyla ingiliz tuzu da kas ağrılarının kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Kasları gevşetir ve kas gerginliğini azaltır.

– Epsom tuzu içerdiği magnezyum sülfat ile kısa zamanda etki eder.

– Biraz epsom tuzu ile su karıştırılır. Ardından elde edilen karışım etkilenen alana uygulanır. 10 ya da 15 dakika kadar bekletilir ve su ile durulanır.

– Alternatif olarak ılık su dolu küvetin içerisine biraz epsom tuzu eklenir. İyice karıştırılır ve bu suyun içerisinde 20 dakika kadar beklenir.

– Uygulamaların her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

4. Kas ağrısına ne iyi gelir: Elma Sirkesi

– Elma sirkesi de kas sorunları için önerilir. Krampların ve sancıların azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda güçlü ve doğal anti enflamatuar özellikleri vardır. Alkalize özellikleri ile var olan enflamasyon ve ağrıyı azaltır.

– Ilık su dolu küvete iki fincan elma sirkesi eklenir. Bu suyun içerisinde bir süre beklenir. Ardından normal su ile duş yapılır.

– Bir bardak suyun içerisine biraz elma sirkesi eklenir. Bu karışım her sabah düzenli olarak tüketilir.

5. Kas gerginliğini ne geçirir: Pekmez

– Pekmez potasyum ve kalsiyum açısından son derece zengindir. İçerdiği enzimler ile kasların güçlenmesine yardımcı olur. Kas ve eklem sağlığı için son derece yararlıdır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır ve enerjiyi artırır.

– Çeyrek fincan elma sirkesi ile yarım bardak pekmez ve biraz zencefil ve bal karıştırılır. Bu karışım düzenli olarak tüketilir.

6. Kas tutulmasına iyi gelen bitkiler: Karanfil yağı

– Karanfil yağı güçlü ve doğal özellikleri ile var olan kas ağrılarını ve şişlikleri azaltır. Anti enflamatuvar özellikleri vardır. Kas zorlanmalarından kaynaklanan sancıları önler.

– Karanfil yağı ile etkilenen alanlar bir süre ovulur. Üzeri bandaj ile kapatılır ve 10 dakika bekletilir. Ardından su ile durulanır. Bu işlem günde iki kez düzenli olarak yapılmalıdır.

7. Kas gerginliğine iyi gelen bitkiler: Sarımsak

– Sarımsak da kas gerginliği için önerilen çözümlerden biridir. Anti enflamatuar ve analjezik özellikleri vardır.

– Kısık ateşte, susam yağı ya da hindistancevizi yağı ile ezilmiş birkaç diş sarımsak ısıtılır. 10 dakika kadar ısıtıldıktan sonra süzülür. Ilık hale geldiğinde etkilenen alanlar ovulur. Ardından ılık su ile yıkanır.

8. Kas gerginliği için ne yapmalı: Kırmızı Biber

– Kırmızı biber analjezik ve anti enflamatuar özellikler gösterir. İçerdiği kapsaisin maddesi ile ağrı kesici özellikler gösterir.

– Bir yemek kaşığı zeytinyağı ile biraz kırmızı biber ısıtılır. Ardından soğuması beklenir ve etkilenen alana masaj yaparak uygulanır. Kısa sürede rahatlama sağlar. Bir süre bekletilir ve alan yıkanır.

– Uygulama gün içerisinde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

Tüm bu bitkisel çözümler kas ağrılarının azaltılması için düzenli olarak kullanılabilir. Ağrılar çok şiddetli ise mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir