Kepeğe Ne İyi Gelir: Kepek İçin Bitkisel Çözüm

Kepeğe Ne İyi Gelir: Kepek İçin Bitkisel Çözüm

kepek için bitkisel çözüm
kepek için bitkisel çözüm

Kepek için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Kepek nasıl önlenir: Kepeğe bitkisel çözüm:

1. Kepeği gidermenin doğal yolları: Saçların düzenli yıkanması

– Kepek sorunundan kurtulmak için saçlar düzenli olarak yıkanmalıdır. Bu şekilde saçlardaki ölü deri hücrelerinden ve kirden kurtulunabilir.

– Bitkisel içerikli kepek şampuanı ile saçlar haftada 3 ya da 4 kez; geri kalan günlerde ise sadece su ile yıkanmalıdır.

2. Kepek için evde çözüm: Tarama

– Saçlar taranırken saç diplerine baskı yapılması da kepek oluşumuna neden olabilir. Ayrıca saç tipine uygun olan bir fırça ya da tarak kullanılması tavsiye edilir.

3. Stresten kepek olur mu?

– Stres saç dökülmesinin yanı sıra kepeğe de neden olabilmektedir. Bu nedenle stres kontrolü sağlanmalıdır. Stresin kontrol altında tutulması için yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri yapılabilir.

4. Kepeğe iyi gelen yiyecekler ile sağlıklı beslenme

– Kepek sorunu söz konusu olduğunda sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan besinler ile çinko içeren besinler tüketilebilir. Özellikle B 6 vitamini içeren besinler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

5. Kepek için evde bakım: Muz

– Muz cilt ve saç sağlığı için oldukça faydalı bir besindir.

– Biraz muz püresi ile sirke karıştırılır. Kalın bir hamur haline getirilir ve saç köklerine uygulanır. Yaklaşık 10 dakika masaj yapılır ve 1 saat kadar saçlarda bekletilir. Ardından bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

6. Kepeği ne önler: Bebek yağı

– Bebek yağı da kepek sorunu için yaygın olarak kullanılır. Cildin nemli ve yumuşak kalmasına yardımcı olur. Biraz bebek yağı saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Bir gece bekletilir ve ertesi sabah saçlar hafif bir şampuan ile yıkanır.

7. Kepeğe karşı maske: Yumurta

– Yumurta içerdiği proteinler ve yağlar ile saç köklerindeki folikül hücreleri canlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca saçların daha parlak ve canlı olmasına yardımcı olan omega 3 yağ asitleri de içermektedir.

– Bir adet yumurta çırpılır ve saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar masaj yapılması yeterlidir. Bir havluya sarılarak bir geve bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah saçlar şampuan ile yıkanır.

– Uygulama haftada en fazla iki kez yapılmalıdır.

8. Kepek önleyici bitkisel yağ: Sedir yağı

– Sedir yağı cilt yapısının yumuşamasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildi besler ve geliştirir. Saç diplerinde oluşan kepek sorunu için de önerilir.

– Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı ile biraz sedir ağacı yağı karıştırılır. Bu karışıma 5 damla da ardıç yağı eklenir. Karışım saç diplerine uygulanır. 1 saat kadar bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

9. Kepek maskesi: Elma

– Elma kepek için etkili besinlerden biridir. Aynı zamanda saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

– Elma içerdiği B 2 vitamini ile saç köklerini uyarır. Bu içeriği ile saç dökülmesini saç azaltır.

– Bir adet elma püresi su ile karıştırılarak saç diplerine uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir ve bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Elma beslenme düzenine de eklenmelidir.

10. Kepek için şifalı bitkiler: Fesleğen yaprakları

– Fesleğen yaprakları anti fungal özellikleri ile genellikle cilt bakımında kullanılır. Saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda anti bakteriyel özellikleri ile saçlarda bulunan baterileri de öldürür.

– Fesleğen yaprakları ezilir ve biraz amla tozu ile karıştırılır. Bu karışıma biraz da su eklenerek macun kıvamına getirilir. Elde edilen macun saç köklerine maske olarak uygulanır. Yaklaşık yarım saat kadar bekletildikten sonra ılık su ve şampuan ile yıkanır.

Tüm bu çözümlerin düzenli olarak kullanılması kepek sorununun hafiflemesine yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir