Kıl Dönmesi Nasıl Geçer: Kıl Dönmesine Doğal Çözüm

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer: Kıl Dönmesine Doğal Çözüm

kıl dönmesine doğal çözüm
kıl dönmesine doğal çözüm

Kıl dönmesi için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Kıl dönmesine ne iyi gelir: Batık kıllar için bitkisel çözüm

1. Batık kıllara çözüm: Cildi temiz tutmak

– Kıl dönmesinin önlenmesi için cilt düzenli olarak temizlenmelidir. Ciltte ölü derilerin birikmesi kıl dönmesinin temel nedenidir.

– Her gün cilt kurutmayan bir sabun ile yıkanabilir.

2. Batık kıllara doğal çözüm: Peeling yöntemleri

– Düzenli olarak peeling yapılması da ciltteki ölü deri hücrelerin ve kirin arınmasına yardımcı olur. cilt yapısını geliştirir ve nemlendirir.

– Kozmetik peelingler yerine bitkisel peelingler uygulanabilir. Bunun için en etkili çözüm şeker ve zeytinyağı karışımıdır. Bu karışım anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özelliği ile ciltte bakterilerin ölmesini sağlar.

– Biraz şeker ve zeytinyağı karıştırılır. Ardından cilde masaj yapılarak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Alternatif olarak tuz ya da epsom tuzu da uygulanabilir. Biraz zeytinyağı ve tuz karıştırılır. Ardından cilde masaj yapılarak uygulanır. Düzenli olarak kullanıldığında ölü deri hücrelerini temizler ve kıl dönmesi oluşmasını engeller.

3. Batık kıl nasıl önlenir: Doğru kıyafetler

– Kıl dönmesinin temel nedenlerinden biri de yanlış kıyafet seçilmesidir. Vücudu saran ve sıkan kıyafetlerin giyilmemesi gerekir. Daha rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.

4. Batık kıllar için jilet: Tıraş yöntemleri

– Epilasyon yöntemleri de önemlidir. Bazı kişilerde epilasyon aletlerinin kullanılması kıl dönmesine neden olabilir.

– Cildin epilasyondan önce nemlendirilmesi önerilir. Ağda da kullanılabilir.

– Eğer cildin yüzeyine yakın kıl dönmesi durumu varsa tüylerin alınması için bir süre jilet kullanılabilir.

5. Batık kıllar için çözüm: Çay uygulaması

– Kıl dönmesinin önlenmesi için çay da düzenli olarak uygulanabilir. İçerisindeki tanen maddesi ile cildi besler ve nemlendirir.

– Çayın yanı sıra çay ağacı yağı da cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Bu yağ ciltteki enfeksiyonları engellerken aynı zamanda güçlü ve etkili antiseptik, anti enflamatuar ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Biraz zeytinyağı ya da su ile karıştırılan çay ağacı yağı cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Düzenli olarak uygulandığında ciltteki tahrişi de engeller.

6. Batık kıllar nasıl temizlenir: Salatalık

– Salatalık cilt bakımında kullanılan en etkili çözümlerden biridir. Cildi nemlendirir ve inflamasyonu azaltır. Su içeriğinin yanı sıra yüksek miktarda C vitamini içerir. Ciltteki olası tahriş ve acıyı azaltır.

– Taze salatalık dilimleri buzdolabında bekletilir. Daha sonra etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Her gün düzenli olarak yapılabilir.

– Salatalık püresi cilde uygulanır. 5 dakika kadar cilde masaj yapılır. Ardından alan ılık su ile durulanır. Günde iki kez düzenli olarak uygulanması önerilir.

7. Batık kıllar nasıl yok edilir: Bal

– Bal da cilt bakımında kullanılan etkili çözümlerden biridir. Cildi besler ve cilt üzerinde bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Anti bakteriyel özellikleri de vardır.

– Kıl dönmesi yaşanan alanlara biraz bal uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

– Bal cildi nemlendirir be cilt yapısını geliştirir.

– Biraz bal ile zeytinyağı karışımı da kullanılabilir. Bu karışım cilde uygulanır. Ciltte kuruması için 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulama günde 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapılabilir.

Kıl dönmesi sık yaşanan bir sorundur. Tüm bu önerilere uyulduğundan bu durumdan kurtulmak mümkündür. Kıl dönmesinin engellenmesi için cildin sürekli nemli tutulması gerektiği ve peeling uygulamalarının düzenli olarak yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca cildin nemli kalması için günde 17 bardak su tüketilmesi tavsiye edilir. Suyun yanı sıra diğer sağlıklı sıvıların da alımı artırılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir