Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir: Kıl Dönmesi İçin Bitkisel Çözüm

Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir: Kıl Dönmesi İçin Bitkisel Çözüm

kıl dönmesi için bitkisel çözüm
kıl dönmesi için bitkisel çözüm

Kıl dönmesi neden olur?

Kıl dönmesi sorunu genellikle yanlış tıraş olmaktan kaynaklanır. Kadınlar için, batık kıl ya da kıl dönmesi istenmeyen tüylerden kurtulmak için bacaklar, koltuk altı ya da diğer bazı yerlere yapılan tıraştan olabilir. Buna ek olarak erkeklerde meydana gelen bu soruna yüz bölgesi de dahil edilebilir.

Batık kıl nasıl olur?

Kıl dönmesi, yuvarlak kıvrılmış bir kılın cildin derinliğine doğru büyümesi olarak belirtilir. Bu alanların üzerinde bir kılın, derinin daha içinde büyümesinden kaynaklı meydana gelen kırmızı lekeler görülebilir. Bazen, bu noktalar irin ile doludur ve enfekte kıl dönmesi oluşur. Aslında batık tüy ciddi bir sorun değildir ama sadece rahatsız edicidir. Ancak bu sorun çözülmediği takdirde ciddi ağrılı ve enfekte kıl dönmesi haline gelebilir. Cildin yavaş yavaş kalınlaşmasına neden olur ve nihayetinde bir kist halinde deri altında kitleye dönüşür. Bu kitle kızarır ve enfekte duruma dönüşür.

Kıl dönmesinin nedenleri: 

Erkeklerde kıl dönmesi genellikle tıraştan sonra, çene, yanaklar, boyun ya da küçük tümsekler üzerinde görülebilir. Kadınlarda ise çoğunlukla bacaklar, koltuk altı ve kasık alanda batık kıl gelişir. Batık kıl bazen de kuyruk sokumu altında kalçalarda gelişebilir. Erkekler kadınlara göre bu alandaki batık bir kıla sahip olmak bakımından çok daha yatkındır. Kalçada oluşan bu batık kıl zamanında tedavi edilmediği takdirde, kıl dönmesine döner ve pilonidal kist denilen bir kist halinde enfekte olur. Batık kılın bir başka nedeni de tıkalı kıl kökleridir. Bazen, kıl folikülleri ölü deri hücreleri nedeni ile tıkanmış olabilir. Bu yüzden kıl geri büyür ve kıl olmayan cilt dışında kendi yolunu bulur. Ancak, kıl folikül içinde yanlara büyümeye devam edebilir. Bu durum da kıl dönmesinde azalmaya neden olabilir. Bir başka neden olarak hormonal dengesizlik olabilir. Özellikle kadınlarda, bazı seks hormonlarının yüksek seviyelere çıkması aşırı istenmeyen tüyler ile sonuçlanır. Bu durum tıbben hirsutizm olarak bilinir. Böyle kadınlar da sık sık batık kıllar görünebilir.

Kıl dönmesi nasıl geçer: Batık kıl çözümü

Batık kıla müdahale etmek ya da enfekte olmasını önlemek için bazı ilaçlar ile tedavi etmek gerekebilir. Ayrıca bu sorun için doktora gidildiğinde batık kılı almak için cilde küçük bir kesik yapmak gerekebilir. Daha sonra şişme ve enfeksiyon oluşması durumunda tedavi için bazı ilaçlar verebilir. Bazen de doktorlar batık kıl nedeniyle cilt renginde değişikliği azaltmak için ölü cilt hücrelerini kaldırmak açısından reçeteli ilaç verebilir. Tüm bunların yanı sıra batık kıllardan ve ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için bazı ev ilaçlarından ve tedavi yollarından faydalanmak mümkün olabilir.

1 – Kıl dönmesine evde çözüm: Tuz kullanımı:

Tuz granürleri cildin pul pul dökülmesi ve tıkanmış gözenekleri için yardımcı olur. Kıl dönmesinin arkasındaki en önemli nedenlerden biri olan, ölü hücreler yüzünden tıkanmış gözenekleri açmak için etkili olur. Tuz uygulaması, kan dolaşımını artırır. Aynı zamanda cildin şişliğini azaltmak amacıyla ve daha hızlı iyileşmesine teşvik için mükemmel bir peeling maddesidir.

Yüz bölgesinde kıl dönmesi için tuz nasıl kullanılır:

Gerekli malzemeler:

– Tuz (1 tatlı kaşığı)

– Sıcak su (1 su bardağı)

– Pamuk top

Yapılışı:

Çok basit olan bu uygulama için suya tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Elde edilen bu çözümün içine daldırılan pamuk ile yüz üzerinde kıl dönmesi bulunan alana uygulanır. Alanın üzeri ıslak pamuk ile yavaşça ovulur. Tuz, sorunlu bölgeyi temizler ve orada peeling yaparak batık kılın çekilmesine yardımcı olur. Günlük tekrarlanan bu işlemin cilt üzerinde kızarıklık ya da tahriş yapması durumunda kullanımın kesilmesi gerekir.

Vücut üzerinde kıl dönmesi için tuz nasıl kullanılır:

Bacaklar ya da bikini bölgesi üzerinde kıl batması olduğu takdirde tuz banyosu yapılmalıdır.

Gerekli malzemeler:

– Epsom tuz (2 su bardağı)

– Banyo suyu

Yapılışı:

Su ile doldurulan küvet içine epsom tuzu ilave edilir. Yaklaşık 20-30 dakika kadar su dolu küvette beklenir. Ancak, hassas bir cilde sahip olanlar için cildin tahriş olmaması bakımından dikkatli olması önerilmektedir

2 – Batık kıl nasıl temizlenir: Şeker kullanımı:

Şeker ince olarak tuz gibi granül olmasa da, tuzdan daha yumuşak bir peeling maddesidir. Cildin içinde sıkışan kıl dönmesinden kaynaklı ağrı ve tahriş bakımından rahatlatır. Batık kıl nedeni olan ölü hücrelerden kurtulmak için yardımcı olur. Ancak, tedavi için bir miktar su ile şeker kullanılırken her zaman jojoba ya da zeytinyağı gibi bazı yağları da karıştırmak, batık kılın kolayca serbest kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildi yumuşak ve nemli hale getirir. Batık kıl için fırçalama uygulamasını daha etkin hale getirmek açısından çay ağacı yağı ya da lavanta yağı gibi bazı uçucu yağlar da kullanılır. Bu yağlar bakteriyel özellikleri ile virüslü bir kıl dönmesi için gerçekten çok iyi sonuç verir. Lavanta yağı, batık kıl nedeni ile iltihaplanma ve cildin kızarıklığını yatıştırır.

Gerekli malzemeler:

– Şeker (1 su bardağı)

– Yağ (zeytinyağı ya da jojoba yağı – 1/2 su bardağı)

– Çay ağacı yağı (isteğe bağlı – 10 damla)

– Lavanta yağı (isteğe bağlı – 10 damla)

Yapılışı:

Bu uygulama için tüm malzemeler karıştırılır. Bir kısmı etkilenen bölge üzerine tatbik edilir. Bu karışımın içindeki hafifçe çözülmüş şeker granülleri ile 2-5 dakika kadar hafifçe dairesel hareketler yapılır. Daha sonra etkili alan su ile yıkanır. Başlangıçta, yaklaşık 7 gün boyunca günlük tekrarlanan bu işlem gerekli olması durumunda daha sonra haftada bir ya da iki kez yapılır. Ancak cildin fırçalama işleminden tahriş olması durumunda durdurulması ve başka çareler tercih edilmesi gerekir.

3 – Batık kıl nasıl geçer: Hint yağı:

Hint yağı, batık kılı çevreleyen diken diken ve içinde irin bulunan enfekte kıl dönmesi için özellikle yararlıdır. Hintyağı tıkanmış gözenekleri açmaya yardımcı olur ve irin akıtma etkisi vardır. Bu durum kıl dönmesinin daha kolay çıkmasını ve bölgenin temizlenmesini sağlar. Hatta kıl dönmesi kisti için çözüm yolu olarak denenebilir.

Gerekli malzemeler:

– Hint yağ (1-2 çorba kaşığı)

– lif

Yapılışı:

Hint yağından bir miktar alınır ve kıl dönmesinden etkilenen alan üzerine kalın bir tabaka olarak uygulanır. Yaklaşık 10-15 dakika bekletildikten sonra ıslak bir bez yardımı ile bölgedeki yağ silinir. Kıl dönmesinden kurtulana kadar bu işlem, gün içinde en az 2-3 kez tekrarlanmalıdır.

4 – Batık kıl için maske: Karbonat tozu:

Karbonat tozu, ciltteki bakteriyel büyümeyi durdurur, cildin pH seviyesin dengeler, aynı zamanda ölü cilt hücrelerinin dökülmesini sağlayarak kapalı ve tıkanmış gözenekleri açmak için cildi nazikçe temizler.

Karbonat tozu, kıl dönmesinden kaynaklanan tüm rahatsızlıkları ortadan kalkması için yardımcı olur. Ayrıca enfekte kıl dönmesi için etkilidir.

Gerekli malzemeler:

– Karbonat tozu (1 yemek kaşığı)

– Su (1 tatlı kaşığı)

Yapılışı:

Karbonat tozu ve su iyice karıştırılarak macun kıvamında bir karışım elde edilir. Kıl dönmesinden etkilenen cildin üzerine bu karışım tatbik edilir. Yaklaşık 2 dakika boyunca dairesel hareketler ile etkilenen alan yavaşça ovalanır. Daha sonra su ile yıkanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir