Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Kilo Vermenin Bitkisel Yolları

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Kilo Vermenin Bitkisel Yolları

kilo vermenin bitkisel yolları
kilo vermenin bitkisel yolları

Kilo vermek için bitkisel çözümler şunlardır:

Kilo vermek için diyet listesi: Kilo vermenin doğal yolları

1. Kilo vermek için limon suyu, zencefil ve bal karışımı

– Limon, zencefil ve bal karışımı metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Kilo vermek için en etkili çözümlerden biridir. Yağların yakılmasını hızlandırır.

– Bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı bal ile iki çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu, bir tutam karabiber ve biraz zencefil eklenir. Bu karışım her gün aç karna düzenli olarak tüketilmelidir.

2. Kilo vermek için tarçın ve bal

– Tarçın ve bal en etkili kalori yakıcılar arasındadır. Hormon dengesinin korunmasına da yardımcı olurlar.

– Bir bardak ılık suyun içerisine biraz bal ile tarçın eklenir. Karıştırılır ve her gün düzenli olarak tüketilir.

3. Kilo vermek için zencefil ve bal

– Zencefil de kilo verme sürecini hızlandırır.

– Biraz zencefil kökü ezilir ve toz haline getirilir. Bir bardak ılık suyun içerisine 2 çay kaşığı kadar konulur. Bir çay kaşığı da bal eklendikten sonra karıştırılır ve tüketilir. Bir ay boyunca her gün düzenli olarak tüketilmelidir.

4. Kilo vermek için elma sirkesi

– Elma sirkesi vücudun metabolizma hızını artırmaya yardımcı olur. Bu özelliği ile yağların yakılmasını sağlar. Özellikle bölgesel yağlanmanın azaltılmasında etkilidir.

– Bir litre suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile yarım limon suyu eklenir. Karıştırılır ve her gün birkaç bardak tüketilir.

5. Kilo verme lahana diyeti

– Lahana obezite sorununu azaltmaya yardımcı olur ve kilo verme sürecini hızlandırır. Aynı zamanda içerdiği A vitamini ve C vitamini ile genel sağlık için de faydalıdır. İçerisinde bulunan tartarik asit, vücuttaki şekerin yağa dönüştürülmesini engeller. Sağlıklı sebzelerden biridir.

– Lahana çorba şeklinde ya da salatalara eklenerek tüketilebilir.

6. Kilo vermek için yeşil çay

– Yeşil çay içerdiği antioksidanlar ile vücuttaki yağların yakılmasını sağlar. Aynı zamanda obezite hastalarına da önerilir.

– Bir bardak sıcak suyun içerisine biraz yeşil çay eklenir. Yaklaşık 5 ya da 10 dakika demlenmesi için beklenir. Ardından süzülür ve içerisine biraz bal ya da limon suyu eklenir. Günde birkaç bardak kadar tüketilmesi tavsiye edilir.

7. Kilo vermeye yardımcı bitkiler: Kızılcık

– Kızılcık; antioksidanlar açısından çok zengin bir besindir. Toksinlerin ve serbest radikallerin dışarı atılmasını sağlar.

– Her gün 2 bardak kızılcık suyu düzenli olarak tüketilmelidir.

8. Kilo vermeye yardımcı kürler: Erik yaprakları

– Erik yaprakları da kilo vermek için kullanılan çözümlerden biridir. Obezite hastalarına da önerilir.

– Bir avuç erik yaprağı suyun içerisinde 12 saat boyunca bekletilir. Ertesi sabah sudan çıkarılan yapraklar tüketilir.

– Her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

9. Salatalıkla kilo verme

– Salatalık da kilo vermek ve yağların eritilmesi için önerilen besinlerden biridir. Yüksek miktarda su içerir. Yaklaşık % 90’ı sudur.

– Her gün düzenli olarak salatalık ve salatalık suyu tüketilmelidir.

10. Kilo vermek için bitki çayı: Rezene tohumları

– Obezite nedeniyle sıklıkla düzensiz yeme bozuklukları oluşur. Bu bozuklukların azaltılması için rezene tohumları kullanılabilir. Rezene; iştahın kontrol altına alınmasını sağlar. Bel ve karın bölgesindeki yağların yakılmasını hızlandırır.

– Bir bardak sıcak suyun içerisinde rezene tohumu eklenir. 10 dakika kadar beklendikten sonra süzülür. Ardından bal eklenerek tüketilir. Her gün 2 ya da 3 bardak kadar içilebilir.

11. Zayıflatan yiyecekler: Acı biber

– Acı biber içerdiği kapsaisin ile yağ yakımında etkilidir. Vücudun enerji seviyesinin artmasını sağlar.

– Bir tutam acı biber bir bardak sıcak suyun içerisine eklenir. Ardından karıştırılır ve içerisine bir çay kaşığı akçaağaç şurubu ve limon suyu da eklendikten sonra tüketilir. Düzenli olarak tüketildiğinde daha hızlı kilo verilmesini sağlar.

12. Zayıflama yolları: Yaşam tarzı önerileri

– İçme suyu: Su tüketiminin artırılması vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlarken aynı zamanda kalori yakımını da artırır. Her gün 3 litre kadar su tüketilmelidir. Su tüketimi sindirim sisteminin düzgün çalışmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda damar ve kalp sağlığı için de yeterli miktarda su tüketilmelidir.

– Karbonhidrat alımını azaltmak: Karbonhidrat, genel sağlık için kötü bir besin öğesidir. Kan şekeri düzeylerinin dengesizleşmesine neden olur. Kötü kolesterolü artırır ve kalp sorunlarının riskini artırır.

– Protein alımını arttırmak: Protein kas yapısını güçlendiren bir besin öğesidir. Her gün düzenli olarak belirli miktarda protein alınması gerekir. Bu şekilde kas kütlesi artar ve yağ kütlesi azalır.

– Lif açısından zengin besinler: Lif açısından zengin besinlerin tüketilmesi sindirim sisteminin gelişmesini sağlar. Bağırsak ve mide sağlığı için son derece faydalıdır. Ayrıca metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Kan şekeri düzeylerinin korunmasını sağlar. Lif açısından zengin olan sebze ve meyveler düzenli olarak tüketilmelidir.

– Önemsiz gıdalardan kaçınmak: Önemsiz gıdalar; pizza, hamburger ve şekerli besinlerden uzak durulmalıdır. İşlenmiş gıdalar yerine taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekir. Dışarda yemek yemek yerine evde yemek yapılmalıdır. Sağlıklı yağlar da beslenme düzenine eklenmelidir.

– Gazlı içecekler ve alkolden kaçınmak: Gazlı içecekler kandaki şeker seviyesini yükseltir. Bu nedenle tüketilmemelidirler. Glikoz seviyelerinin yükselmesine neden olan bu içecekler yerine bitkisel çaylar ya da sebze ve meyve suları tüketilebilir.

– Kabızlık: Kabızlık da kilo ile ilgili sorunların arkasındaki büyük nedenlerden biridir. Vücutta toksinlerin birikmesine neden olur. Kabızlık sorununun azaltılması için daha yumuşak ve bağırsakları yumuşatan besinlerin tüketilmesi önerilir. Çorba ve salata bol bol tüketilebilir.

– Meyve tüketimi: Lifli ve renkli meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Meyveler içerdikleri vitamin ve mineraller ile sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda yağların daha hızlı yakılmasını sağlarlar. Özellikle su içeriği yüksek olan meyveler tercih edilebilir.

– Öğün sayısı: Gün içerisinde 3 büyük öğün yerine 6 küçük öğün yemek yenmesi önerilir. Bu şekilde aç kalınmaz. Aç kalınması da metabolizmanın yavaşlamasına neden olarak kilo alınmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca her öğünde yemekler iyice çiğnenmelidir. İyice çiğnenmesi besinlerin emilimini artırır.

– Düzenli egzersiz: Kilo verme sürecinde beslenme düzeninde değişikliklerin yapılması yanı sıra düzenli olarak egzersiz de yapılması önerilir. Her gün 30 dakika kadar yürüyüş ve hafif tempolu koşu yapılabilir. Ayrıca kardiyo egzersizleri ve ağırlık egzersizleri de önerilir. Düzenli egzersiz kan akışının artmasını sağlar. Kan akışının artması ise dokulara ve hücrelere daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olur.

Kilo vermek için tüm bu önerilere uyulması önerilir. Uygun beslenme programı için mutlaka bir diyetisyene başvurulmalıdır. Besin öğelerinin eksikliklerine göre farklı diyetlerin uygulanması gerekebilir. Ayrıca düzenli egzersiz için bir spor salonuna da danışılabilir. Kilo verme sürecinde bitkisel çözümlerden de faydalanılması önerilir. Ayrıca su ve sıvı alımının artırılması gerektiği unutulmamalıdır. Her gün 3 litre su düzenli olarak mutlaka tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir